Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bezpečnost na silnicích? Nejen v autoškole, ale i tématem pro studenty vysokých škol

 
středa, 23. ledna 2019, 14:16

Statistiky hovoří jasně. Mladí řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Může za to nedostatečný systém vzdělávání v oblasti bezpečnosti silničního provozu v ČR? Jak to změnit? Například intenzivnější výukou dopravní bezpečnosti na základních, ale třeba i středních a vysokých školách. Nezkušenost, a především nevědomost mladých řidičů totiž mají velmi často fatální následky.

S dopravní výchovou se děti setkávají už v mateřské škole. Na základní škole je pak často na prvním stupni součástí prvouky. Dopravní výchově se však nevěnují školy tak důsledně jako obsahu jiných oblastí. To potvrzují i výsledky průzkumu: „Téměř 70 procent učitelů z mateřských škol uvádí ve výsledcích šetření České školní inspekce, že v posledních dvou letech neabsolvovali žádné školení v dopravní výchově. Podobně jsou na tom i jejich kolegové ze základních škol. Přitom by pravidelná školení na téma dopravní bezpečnosti uvítali,“ prozradil metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti Markéta Novotná.

Na středních školách probíhá dopravní výchova spíše výjimečně. Pouze studenti, kteří se rozhodnou udělat si řidičské oprávnění si alespoň prostřednictvím autoškoly osvěží své znalosti a také pravidla bezpečnosti silničního provozu. Zároveň ale víme, že pro většinu z nich je to na velmi dlouhou dobu poslední kurz spojený s dopravní bezpečností. „Z našich zkušeností víme, že mladí lidé neustále přicházejí s kreativními a neotřelými nápady, a to na různá témata. Nechceme hrát roli učitelů, proto jsme chtěli zapojit přímo samotné studenty, a tak vznikl projekt Moje vize nula,“ sdělila manažerka CSR projektů v pojišťovně Kooperativa Gabriela Hlásková.

Pokud není téma dopravní bezpečnosti prioritní oblastí studijního oboru, tak vysoké školy pozornost této oblasti nevěnují téměř vůbec. Pouze ve výjimečných případech některé fakulty. „Jednou z fakult, která jde tématům dopravní bezpečnosti naproti, je Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy. Ta v aktuálně probíhajícím zimním semestru spustila modulový kurz obsahující i téma dopravní výchovy, který je povinný pro všechny její studenty,“ uvedla koordinátorka projektu z Týmu silniční bezpečnosti Barbora Míšková.

I proto vznikl unikátní projekt Moje vize nula vymyšlený a vyhlášený Nadací pojišťovny Kooperativa a organizovaný Týmem silniční bezpečnosti (Bezpečně na silnicích o.p.s.), který se rozhodl zaměřit na mladé začínající řidiče, konkrétně v prvním kole soutěže na vysokoškoláky.  Spolupráci již přijala řada vysokých škol.

Cíl projektu Moje vize nula je jasný: Zaměřit se na témata dopravní bezpečnosti tak, aby došlo ke snížení nehodovosti a závažných následků dopravních nehod zejména u mladých začínajících řidičů.

Jak se přihlásit do projektu? Jednou z forem je zapojení jednotlivých fakult v projektu Moje vize nula, které na bázi dobrovolnosti, ale i implementace do předmětů výuky, mohou své studenty aktivně oslovit a zapojit do projektu. Studenti se do projektu mohou dobrovolně přihlásit také individuálně, pokud již nějakou práci na téma dopravní bezpečnosti píší, mají v plánu psát či je součástí nějakého projektu. „Studenti vysokých škol se mohou aktivně zapojit do Moje vize nula tím, že dají dohromady projekt na vybrané bezpečnostní téma, které přitom zapadá do jejich studijního oboru. Seznam témat naleznou na stránkách: www.mojevizenula.cz. Projekt přitom může mít různé podoby. Vysokoškoláci mohou zpracovat odbornou práci na dané téma, uspořádat tematickou výstavu nebo například natočit reportáž či dokument pojednávající o bezpečnosti na silnicích,“ řekla koordinátorka projektu.

Jaká je Vaše vize nula?

„Studenti či samotné školy mají čas se přihlásit až do konce dubna 2019, přičemž práci odevzdat do konce května 2019. Motivací mohou být především pro studenty hodnotné ceny, které čekají na autory nejlepších projektů, které vybere odborná komise. A to není jediný benefit, který studentům projekt nabízí. Pro vítěze jsou pak připraveny ceny v celkové hodnotě 100 tisíc korun, osobně však za mnohem důležitější považuji jedinečnou zkušenost s přípravou projektů pod vedením expertů z mnoha oborů. Nejlepší z projektů bychom rádi pomohli studentům uvést do praxe, což jsem sama vždy považovala za nejlepší zkušenost,“ prozradila manažerka CSR projektů v pojišťovně Kooperativa Gabriela Hlásková.

"Vysokým školám zapojeným do projektu nabízí Tým silniční bezpečnosti možnost uspořádání přednášek pro studenty na téma bezpečnost silničního provozu v České republice,“ doplňuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

 

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Kauza WSM pokračuje. Muž, který vylákal z lidí 1,5 miliardy korun, je...

úterý, 22. ledna 2019, 13:19

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dvaačtyřicetiletého muže z podvodu se škodou asi 1,5...

Víte, kdy zapnout mlhovky? Při nevhodném použití vám hrozí i pokuta

úterý, 22. ledna 2019, 09:58

Mlhy v těchto dnech začínají být neoddělitelnými partnery řidičů na cestách. Společně s mlhou přichází věčné dilema, kdy správně...

Soud se vyjádří k uzavírce náměstí při návštěvě Si Ťin-pchinga

úterý, 22. ledna 2019, 09:42

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnostech čtyř svolavatelů shromáždění na Hradčanském náměstí při návštěvě...

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

pondělí, 21. ledna 2019, 17:10

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Zvládnete být policistou na(ne)čisto?

Stát se policistkou či policistou není jednoduché rozhodnutí, tato práce tě však zcela pohltí. Pokud se stane tvým životním posláním, zjistíš, jak různorodá a zajímavá práce to může být.

Budějcká Drbna

Mladý motorkář si vyjel užívat sobotního počasí, v Lulči se střetl s osobním autem. Nehoda pro něj dopadla tragicky

Sobotní slunečný den si vyjel užívat mladý motorkář se svou spolujezdkyní. Na křižovatce v Lulči se však střetl s osobním autem řidičky, která přijížděla z vedlejší silnice. Mladík na motorce na místě zemřel, jeho spolujezdkyně skončila s velmi těžkým zraněním v nemocnici.

Brněnská Drbna

Severočeské muzeum představí v nové expozici vzácnou renesanční skříňku z 16. století

Po dokončení rekonstrukce Severočeského muzea uvidí návštěvníci celou řadu nových expozicí. Mezi nově vystavenými objekty bude i vzácná skříňka na pašijové náčiní ze Španělska.

Liberecká Drbna

Na dětském hřišti v Přerově budou na podzim vysazeny stromy a keře

Na dětském hřišti u rybníka – v Kozlovské ulici – se v minulých dnech začala připravovat půda pro výsadbu stromů a keřů. Terénní práce tu budou probíhat do konce srpna, stromy se tu pak budou sázet na podzim.

Olomoucká Drbna

Znovu sehrál roli alkohol. Cyklista narazil do zastaveného auta a nadýchal skoro dvě promile

Fakt, situace s alkoholem na českých silnicích není ideální, není překvapením. Tentokrát v Havlíčkově Brodě selhal třiatřicetiletý cyklista, který se skoro dvěma promile narazil do zastavujícího osobního vozidla. Sám se přitom lehce zranil.

Jihlavská Drbna

Město plánuje stavbu za 120 miliónů. Stavět se má už příští rok

V Hradci Králové se chystá jedna z největších investicí v posledních letech. Příštíí rok by mohla být zahájena stavba nového zázemí odlehčovací služby v Honkově ulici za zhruba 120 milionů korun. Budova by měla být hotová a v provozu v roce 2021.

Hradecká Drbna