Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PET lahvemi zaplavená Kamenice v národním parku rozlítila tisíce lidí, turisté ale hlavními viníky nejsou

 
pátek, 18. ledna 2019, 11:03

Tisíce lidí pobouřily snímky řeky Kamenice, kterou plují stovky plastových lahví a další odpadky. Fotografie navíc pocházejí z chráněného území Národního parku České Švýcarsko. Podle zaměstnanců NP České Švýcarsko (NPČŠ) ale nejsou návštěvníci parku hlavními autory odpadků.

Rozhořčení, hledání viníka, odsouzení turistů... Toho jsou komentáře pod fotkami na facebooku národního parku plné. Snímky pocházejí z oblasti mezi hojně navštěvovaným Dolským mlýnem, kde se natáčela Pyšná princezna, a Královským smrkem. Tedy na délce pouhých 300 metrů. 

Množství plastů v řece přitom není novinkou. Jedná se o každoroční opakující se problém. Stačí aby přišel déšť, který trochu popožene řeku, a ta do krásných soutěsek přinese kromě čerstvé vláhy i takové nemilé překvapení. Melancholicky popsali smutné snímky i jejich autoři na facebooku. „Opět nastal onen zadumaný čas, kdy řeka Kamenice přináší polyethylentereftaláty, aby je uložila v tišinách… nebo je odnese do Labe a Labe do Severního moře a mořské proudy do oceánu a do bříška velryby.“

Geocaching CITO event znamená Cache In Trash Out. Jedná se o setkání, kdy lidé lovící kešky čistí přírodu od odpadků. První podobné akce se uskutečnily v roce 2000 a dnes jsou velmi oblíbené.

Sisyfovskou práci v podobě úklidu těchto odpadků obstarávají průběžně střážci parku a během roku i různí dobrovolníci. „Naši strážci samozřejmě koryto řeky uklízí systematicky. Velmi nám pomáhají i dobrovolníci například z řad geocacherů, kteří v rámci akcí CITO eventů čistí různé části parku,“ uvedl mluvčí NPČŠ Tomáš Salov. Příspěvek měl na sociálních sítích tak silnou odezvu, že se lidé ihned rozhodli zakročit a o víkendu do parku na sběr úklidu vyrazit. Vytahovat v zimě odpadky z ledové vody přitom není jednoduché, natož příjemné.

Odpadky jsou chybou obcí nikoli turistů

Komentáře na facebooku jsou někdy ostré, peprné a také velmi zdařile soudí neznámé viníky. „Moje oblíbené místo. Taky jsme tam několikrát posbírali odpad, ale takovou hrůzu jsem tam snad nikdy neviděla... kdyby tak uměla příroda přijít k pachatelům bordelu k nim domů a udělat to samé ba i klidně něco humusnějšího, aby už do lesa nechodili, když se tam neumí chovat!“ reagovala na příspěvek Zuzana. „Lidi jsou fakt neskutečný prasata. Slušný člověk si z NP odnese vše, co si tam přinesl,“ komentovala Jitka.

Jenže podle mluvčího NPČŠ nestojí za těmito odpadky ani tak turisté, jako obce před Národním parkem. „Toto není problém jednoho člověka, který by se neuměl chovat, ale jedná se bohužel o společenský jev. Je to spíše otázka uskladnění a odvozu odpadu z přilehlých obcí,“ komentoval Salov. Někdy totiž řeka přinese i celé pytle s tříděním (a samozřejmě i netříděným) odpadem. Přeplněné kontejnery, vítr i zvěř... To vše vede k tomu, že odpadky mohou lehce skončit v řece.

Řeka Kamenice pramení v Lužických horách u hory Jedlová a protéká okresem Děčín v Ústeckém kraji a Česká Lípa v kraji Libereckém. Svou cestu řeka končí v Hřensku, kde se vlévá do Labe.

Že za plující plasty nejsou zodpovědní, alespoň ve většině případů, turisté, potvrzuje i rodák z Děčína. „Narodil jsem se v Děčíně, takže mám prochozené nejen jeho okolí, ale také nedaleké vesnice, Hřensko, Kamenici, Ludvíkovice, Březiny atd. Můžu klidně říci, že v šedesátých letech i později to bylo úplně stejné. Lidé (lidé z vesnic, žádní chalupáři, jak se později tvrdilo) házeli do říček a potoků absolutně všechno. Kovové postele, pneumatiky, staré lednice, nábytek, nepotřebné části zemědělských strojů. Podobné skládky byly také na krajích lesů. Plasty jsou sice celosvětový problém, ale to hlavní je ve výchově lidí,“ napsal Teodor.

Odpadky přináší vzpomínky na povodně

Nezbývá než doufat, že situace se časem zlepší. Pravděpodobně jiná cesta než omezení užívání PET lahví a plastů k čistější Kamenici nepovede. Řeka ale tu a tam ukrývá i mnohem větší odpadky, které tam samozřejmě nepatří. Pochází zejména z povodní v roce 2010, které se ani Národnímu parku České Švýcarsko nevyhnuly.

Lidé v řece objeví různé věci, například plastovou nádrž. „Vytáhnout takové objemné nálezy je pak samozřejmě technicky náročné. V těchto případech se ale samozřejmě jedná o výjimku,“ zakončil mluvčí parku. 

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Facebook/NP České Švýcarsko
 


 

Kam dál?

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

čtvrtek, 17. ledna 2019, 15:40

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a...

Pohřeb Jana Palacha očima svědků

středa, 16. ledna 2019, 09:40

Dnes je to přesně 50 let od doby, kdy se na Václavském náměstí v Praze polil benzinem a poté zapálil student Filozofické fakulty...

U soudu začalo soudní líčení v další části Rathovy kauzy

úterý, 15. ledna 2019, 10:25

Za přítomnosti většiny obžalovaných dnes u Krajského soudu v Praze začalo jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého...

Prezident Zeman se rozhodl nejmenovat Ošťádala s Fajtem profesory

pondělí, 14. ledna 2019, 13:14

Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nájezdy a sjezdy na dálnici D3 budou podle náměstka Knota hotové do roku 2022

Náměstek hejtmanky Josef Knot představil krajským zastupitelům harmonogram prací kolem dálnice D3. Podle něj budou nájezdy a sjezdy na dálnici hotové nejdéle do roku 2022. Ve stejné lhůtě by měl být dokončen také dálniční obchvat z Úsilného do Dolního Třebonína. Některé jeho části se ale stále nemohou stavět.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Zřídka jasno až zataženo, ale jarní teploty trvají

Ve středu očekávají meteorologové většinou oblačno, místy přechodně i polojasno. Po přechodu studené fronty k nám bude proudit chladnější vzduch od západu až severozápadu.

Brněnská Drbna

Neznámý muž volal seniorce a chtěl vědět, kolik má doma peněz

Senioři se často stávají terčem všemožných podvodníků a zlodějů. Ti využívají zejména důvěřivosti a bezbrannosti starších lidí. Tento případ sice dopadl dobře, ale měl by být varováním pro ostatní.

Liberecká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Dnes bude oblačno, místy zaprší a povane mírný vítr

Většinou oblačno, zpočátku ojediněle přeháňky, v polohách nad 700 m přeháňky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Mírný jihozápadní, postupně západní až severozápadní vítr 3 až 6 m/s bude večer částečně slábnout. Mějte fajn středu!

Olomoucká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Bude většinou oblačno, místy polojasno. Teploty kolem devíti stupňů

Vypadá to, že si dnes sluníčka moc neužijeme. Podle meteorologů bude totiž většinou oblačno, místy přechodně i polojasno.

Jihlavská Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Dnes bude převážně oblačno, teploměr ukáže až 10 stupňů

Převážně oblačno. Nejvyšší denní teploty 7 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.

Hradecká Drbna