Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PET lahvemi zaplavená Kamenice v národním parku rozlítila tisíce lidí, turisté ale hlavními viníky nejsou

 
pátek, 18. ledna 2019, 11:03

Tisíce lidí pobouřily snímky řeky Kamenice, kterou plují stovky plastových lahví a další odpadky. Fotografie navíc pocházejí z chráněného území Národního parku České Švýcarsko. Podle zaměstnanců NP České Švýcarsko (NPČŠ) ale nejsou návštěvníci parku hlavními autory odpadků.

Rozhořčení, hledání viníka, odsouzení turistů... Toho jsou komentáře pod fotkami na facebooku národního parku plné. Snímky pocházejí z oblasti mezi hojně navštěvovaným Dolským mlýnem, kde se natáčela Pyšná princezna, a Královským smrkem. Tedy na délce pouhých 300 metrů. 

Množství plastů v řece přitom není novinkou. Jedná se o každoroční opakující se problém. Stačí aby přišel déšť, který trochu popožene řeku, a ta do krásných soutěsek přinese kromě čerstvé vláhy i takové nemilé překvapení. Melancholicky popsali smutné snímky i jejich autoři na facebooku. „Opět nastal onen zadumaný čas, kdy řeka Kamenice přináší polyethylentereftaláty, aby je uložila v tišinách… nebo je odnese do Labe a Labe do Severního moře a mořské proudy do oceánu a do bříška velryby.“

Geocaching CITO event znamená Cache In Trash Out. Jedná se o setkání, kdy lidé lovící kešky čistí přírodu od odpadků. První podobné akce se uskutečnily v roce 2000 a dnes jsou velmi oblíbené.

Sisyfovskou práci v podobě úklidu těchto odpadků obstarávají průběžně střážci parku a během roku i různí dobrovolníci. „Naši strážci samozřejmě koryto řeky uklízí systematicky. Velmi nám pomáhají i dobrovolníci například z řad geocacherů, kteří v rámci akcí CITO eventů čistí různé části parku,“ uvedl mluvčí NPČŠ Tomáš Salov. Příspěvek měl na sociálních sítích tak silnou odezvu, že se lidé ihned rozhodli zakročit a o víkendu do parku na sběr úklidu vyrazit. Vytahovat v zimě odpadky z ledové vody přitom není jednoduché, natož příjemné.

Odpadky jsou chybou obcí nikoli turistů

Komentáře na facebooku jsou někdy ostré, peprné a také velmi zdařile soudí neznámé viníky. „Moje oblíbené místo. Taky jsme tam několikrát posbírali odpad, ale takovou hrůzu jsem tam snad nikdy neviděla... kdyby tak uměla příroda přijít k pachatelům bordelu k nim domů a udělat to samé ba i klidně něco humusnějšího, aby už do lesa nechodili, když se tam neumí chovat!“ reagovala na příspěvek Zuzana. „Lidi jsou fakt neskutečný prasata. Slušný člověk si z NP odnese vše, co si tam přinesl,“ komentovala Jitka.

Jenže podle mluvčího NPČŠ nestojí za těmito odpadky ani tak turisté, jako obce před Národním parkem. „Toto není problém jednoho člověka, který by se neuměl chovat, ale jedná se bohužel o společenský jev. Je to spíše otázka uskladnění a odvozu odpadu z přilehlých obcí,“ komentoval Salov. Někdy totiž řeka přinese i celé pytle s tříděním (a samozřejmě i netříděným) odpadem. Přeplněné kontejnery, vítr i zvěř... To vše vede k tomu, že odpadky mohou lehce skončit v řece.

Řeka Kamenice pramení v Lužických horách u hory Jedlová a protéká okresem Děčín v Ústeckém kraji a Česká Lípa v kraji Libereckém. Svou cestu řeka končí v Hřensku, kde se vlévá do Labe.

Že za plující plasty nejsou zodpovědní, alespoň ve většině případů, turisté, potvrzuje i rodák z Děčína. „Narodil jsem se v Děčíně, takže mám prochozené nejen jeho okolí, ale také nedaleké vesnice, Hřensko, Kamenici, Ludvíkovice, Březiny atd. Můžu klidně říci, že v šedesátých letech i později to bylo úplně stejné. Lidé (lidé z vesnic, žádní chalupáři, jak se později tvrdilo) házeli do říček a potoků absolutně všechno. Kovové postele, pneumatiky, staré lednice, nábytek, nepotřebné části zemědělských strojů. Podobné skládky byly také na krajích lesů. Plasty jsou sice celosvětový problém, ale to hlavní je ve výchově lidí,“ napsal Teodor.

Odpadky přináší vzpomínky na povodně

Nezbývá než doufat, že situace se časem zlepší. Pravděpodobně jiná cesta než omezení užívání PET lahví a plastů k čistější Kamenici nepovede. Řeka ale tu a tam ukrývá i mnohem větší odpadky, které tam samozřejmě nepatří. Pochází zejména z povodní v roce 2010, které se ani Národnímu parku České Švýcarsko nevyhnuly.

Lidé v řece objeví různé věci, například plastovou nádrž. „Vytáhnout takové objemné nálezy je pak samozřejmě technicky náročné. V těchto případech se ale samozřejmě jedná o výjimku,“ zakončil mluvčí parku. 

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Facebook/NP České Švýcarsko
 


 

Kam dál?

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

čtvrtek, 17. ledna 2019, 18:14

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina...

Žena bude mít po více jak padesáti letech šanci zjistit, kdo je její...

čtvrtek, 17. ledna 2019, 17:57

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat její žalobu...

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

čtvrtek, 17. ledna 2019, 15:40

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a...

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

čtvrtek, 17. ledna 2019, 07:48

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Dálnice D3 bude na rakouskou rychlostní silnici S10 napojena v roce 2025

Úsek dálnice D3 Třebonín - Kaplice - nádraží chce stát začít stavět na jaře 2021. Odhad nákladů na část dálnice dlouhou 8,5 kilometru jsou 2,5 miliardy Kč bez DPH. Po jednání Spolku pro výstavbu dálnice D3 a dálnice D4 to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Pavol Kováčik. Stát nyní staví 40 kilometrů dálnice D3.

Budějcká Drbna

Problémy urovnány. Stavba koncertního sálu v Brně by mohla začít příští rok v létě

Stavba Janáčkova kulturního centra v Brně by mohla začít v létě příštího roku. Novinářům to dnes řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Město má dohodu o narovnání sporu s ateliérem M1 architekti, se kterým hrozil městu soud. Ateliér vyhrál v roce 2004 architektonickou soutěž na koncertní sál. Město ale ještě za minulého vedení svěřilo dopracování projektu mezinárodnímu týmu kolem Poláka Tomáše Koniora, který loni představil pozměněnou koncepci. Ateliér M1 proto podal na město žalobu.

Brněnská Drbna

Jak to dopadne s restitucemi rodu Walderode? Zítra by měl padnout rozsudek

Pojďme si připomenout kauzu týkající se restitucí a šlechtického rodu Walderode. Táhne se už totiž nějaký ten pátek, vlastně už čtvrt století. V celém případu jde o majetek za tři miliardy korun. A zítra by mělo padnout rozhodnutí.

Liberecká Drbna

FOTO: Na pestrobarevnou zahradu se proměnilo pooperační oddělení na dětské klinice

Humanizace nemocničního prostředí. Už jste se setkali s tímto souslovím? Možná vám ta trojice slov zní jako prázdná fráze a nevíte, co si pod nimi představit.

Olomoucká Drbna

Čistá Vysočina 2019: Dobrovolníci nasbírali 101 tun odpadků. Našly se i pneumatiky a koberce

V letošním roce probíhala tradiční jarní akce Čistá Vysočina již po jedenácté. Tisícovky dobrovolníků napříč celým krajem pomohly přírodě ulehčit dohromady od 101 tun odpadků a nepořádku.

Jihlavská Drbna

VIDEO: Rtyní se při sobotní bouřce prohnalo gustnádo. Zachytil ho amatérský meteorolog

Silná bouřka, která se v sobotu večer prohnala hradeckým krajem, přinesla i málo vídaný jev. Rtyní v Podkrkonoší se prohnalo takzvané gustnádo. Natočil ho amatérský meteorolog Jan Šolín, který video zveřejnil na Youtube.

Hradecká Drbna