Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

 
čtvrtek, 17. ledna 2019, 18:14

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina Čechů a Češek. Postoje se podle vzdělání příliš neliší. Podpora klesá s rostoucím věkem. Odpůrci nad podporovateli převládají jen mezi muži nad 45 let. Průměrný výsledek trojice průzkumů na tiskové konferenci k pokračování kampaně Jsme fér! představil sociolog Daniel Prokop.

V Česku mohou páry mužů či žen uzavírat registrované partnerství, a to od července 2006. Za prvních 11 let to udělalo 2647 dvojic. Registrovaní partneři mohou třeba získat informace o zdravotním stavu svého protějšku. Mohou po něm také dědit jako v manželství. Nemají ale společné jmění, ani nárok na vdovský či vdovecký důchod. Sirotčí penzi nemusí získat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje. Ve Sněmovně je teď novela občanského zákoníku, která má umožnit manželství všem. Poslanci mají projednávat i návrh, který naopak výslovně zakotvuje manželství jako svazek muže a ženy.

"Říká se, že společnost není připravena. Nejkonzervativnější skupinou jsou přitom muži nad 45 let. Je to jediná skupina, kde je podpora (manželství pro všechny) menšinová. Tato skupina je přitom nejvíc prezentovaná v politice a míní, že veřejnost si myslí to, co oni. Česká politika je proto konzervativnější než česká veřejnost," uvedl Prokop.

Postoj k manželství pro všecnny zjišťovalo v poslední době několik průzkumů. Sociolog představil výsledky, které vycházejí ze zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění a agentur Median a PEW. Celkem jim odpovídalo přes 3200 Čechů a Češek. Zjištěné údaje představují průměrné hodnoty.

Odpůrci manželství pro všechny měli většinu do roku 2008. Mezi lety 2009 až 2015 byly oba tábory vyrovnané. Od roku 2015 převládá názor, že by gayové a lesby měli mít možnost manželství uzavírat. Podle průměrných výsledků trojice průzkumů si to myslí 61 procent dotázaných. Celkem 21 procent je rozhodně a dvě pětiny spíš pro. Určitě proti se staví 13 procent dotázaných, každý pátý je pak spíš proti. Šest procent oslovených neví.

Nejvyšší průměrnou podporu má manželství pro všechny v Karlovarském, Ústeckém a Středočeském kraji. Souhlasí s ním sedm z deseti lidí. Nejmenší souhlas je v Moravskoslezském kraji, kde ho vyslovilo 53 procent dotázaných. Pro je i 56 procent vdaných a ženatých. Podpora klesá s rostoucím věkem. Sňatky gayů a leseb by si uměly představit téměř tři čtvrtiny mladých do 29 let a bezmála polovina lidí nad 60 let. Proti je pětina dotázaných do třicítky a 45 procent nad 60 let.

Na podporu manželství pro všechny spustili aktivisté před dvěma lety kampaň Jsme fér. Její součástí byla i petice, kterou podepsalo kolem 70.350 lidí. Nyní bude na sociálních sítích i ve vybrané televizi k vidění černobílý spot, v němž vystupují rodiče gayů a leseb.

Sněmovna má novelu občanského zákoníku s manželstvím pro všechny, pod kterou se podepsala víc než čtvrtina poslanců z různých klubů, v programu své lednové schůze. Začíná příští týden, není ale jisté, jestli se bod bude projednávat.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

čtvrtek, 17. ledna 2019, 15:40

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a...

Pohřeb Jana Palacha očima svědků

středa, 16. ledna 2019, 09:40

Dnes je to přesně 50 let od doby, kdy se na Václavském náměstí v Praze polil benzinem a poté zapálil student Filozofické fakulty...

U soudu začalo soudní líčení v další části Rathovy kauzy

úterý, 15. ledna 2019, 10:25

Za přítomnosti většiny obžalovaných dnes u Krajského soudu v Praze začalo jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého...

Prezident Zeman se rozhodl nejmenovat Ošťádala s Fajtem profesory

pondělí, 14. ledna 2019, 13:14

Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nájezdy a sjezdy na dálnici D3 budou podle náměstka Knota hotové do roku 2022

Náměstek hejtmanky Josef Knot představil krajským zastupitelům harmonogram prací kolem dálnice D3. Podle něj budou nájezdy a sjezdy na dálnici hotové nejdéle do roku 2022. Ve stejné lhůtě by měl být dokončen také dálniční obchvat z Úsilného do Dolního Třebonína. Některé jeho části se ale stále nemohou stavět.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Zřídka jasno až zataženo, ale jarní teploty trvají

Ve středu očekávají meteorologové většinou oblačno, místy přechodně i polojasno. Po přechodu studené fronty k nám bude proudit chladnější vzduch od západu až severozápadu.

Brněnská Drbna

Neznámý muž volal seniorce a chtěl vědět, kolik má doma peněz

Senioři se často stávají terčem všemožných podvodníků a zlodějů. Ti využívají zejména důvěřivosti a bezbrannosti starších lidí. Tento případ sice dopadl dobře, ale měl by být varováním pro ostatní.

Liberecká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Dnes bude oblačno, místy zaprší a povane mírný vítr

Většinou oblačno, zpočátku ojediněle přeháňky, v polohách nad 700 m přeháňky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Mírný jihozápadní, postupně západní až severozápadní vítr 3 až 6 m/s bude večer částečně slábnout. Mějte fajn středu!

Olomoucká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Bude většinou oblačno, místy polojasno. Teploty kolem devíti stupňů

Vypadá to, že si dnes sluníčka moc neužijeme. Podle meteorologů bude totiž většinou oblačno, místy přechodně i polojasno.

Jihlavská Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Dnes bude převážně oblačno, teploměr ukáže až 10 stupňů

Převážně oblačno. Nejvyšší denní teploty 7 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.

Hradecká Drbna