Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?

 
středa, 16. ledna 2019, 14:25

I po tolika letech je sebevražedná vlna rozpoutaná Janem Palachem, kterého následovali Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Jan Zajíc a Evžen Plocek předmětem diskuzí. Někteří je obdivují jako hrdiny, jiní považují jejich smrt za zbytečně velkou oběť.

„To co udělal Jan Palach a Jan Zajíc se nevejde do žádných šablon. Byl to protest proti životu nedůstojnému svobodného člověka. Já osobně obdivuju mravní sílu těchto dvou mladých chlapců, ale s jejich činem nemohu nikdy souhlasit. Žádný národ na světě si nezaslouží, aby za něj umírali mladí chlapci,“ popisuje Bohuslava Maříková, fotografka

„Já si myslím, že to, co udělal Jan Palach, Jan Zajíc a i ti další o kterých se nemluví, byl hrdinský čin. Tam bylo něco, co jsme si všichni mysleli, že je tady nějaká hrdost, ono se snadno mluví o hrdosti a národním uvědomění. V médiích se velmi často dávají za vzor Masaryk a Čapek a kde jsou ti normální lidé?“ říká Michal Tůma, fotograf, který se zúčastnil pohřbu.

Na dobu před 50 lety zavzpomínala i fotografka Bohuslava Maříková, která se tehdy zúčastnila protestní hladovky na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. „Byla to šedivá doba, plná falše a lží a na čin Jana Palacha se mělo zapomenout,“ a dodává „Až v lednu roku 1989 se Jan Palach stal symbolem svobody a Palachův týden přinesl novou naději a díky příznivé mezinárodní situaci se konečně začal sen Jan Palacha plnit. Sen o svobodném životě, sen o svobodné zemi.“

Po vzoru Palacha a Josefa Hlavatého vzplála ještě další lidská pochodeň. Byl jí Jan Zajíc. Účastník protestní hladovky na Václavském náměstí v Praze. Původně plánoval, že se upálí 1. března, ale nakonec zvolil symbolické datum 25. února. Kromě výročí 21 let od komunistického převratu šlo také o výročí jednoho měsíce od pohřbu Jana Palacha. „Byl smrtí Jana Palacha otřesen a zároveň fascinován. Psal o jeho hrdinském činu básně a nakonec se pro nás zcela vědomě rozhodl také obětovat,“ dodává Maříková.

V českobudějovickém Metropolu dnes začíná výstava s názvem POCHODEŇ číslo 1, která mapuje pohřeb Palacha, již zmíněnou protestní hladovku nebo dokumenty a články, které před 50. lety obletěly republiku. Volně přístupná je až do 16. února, kromě výstavy začíná na náměstí Přemysla Otakara II. v 18 hodin také happening. 

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Olomoučanka shání peníze na náročnou operaci obličeje. Pojišťovna jí...

středa, 16. ledna 2019, 14:19

Dnes jednatřicetileté Mirce Dobešové z Olomouce lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách. Tento nádor...

Spor o 115 neproplacených hodin skončil až u soudu

středa, 16. ledna 2019, 10:44

Pracovnici na dohodou o provedení práce odmítla zaměstnavatelka zaplatit za poslední odpracovaný měsíc s odůvodněním, že jí...

Pohřeb Jana Palacha očima svědků

středa, 16. ledna 2019, 09:40

Dnes je to přesně 50 let od doby, kdy se na Václavském náměstí v Praze polil benzinem a poté zapálil student Filozofické fakulty...

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti...

úterý, 15. ledna 2019, 16:20

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Budějcká Královská školka s vlastní solnou jeskyní oslavila v květnu své první narozeniny

První narozeniny oslavila v květnu Královská školka, kterou otevřeli manželé Jana a Václav Královi v českobudějovické městské části Čtyři Dvory. Sportovně zaměřená školka funguje pro děti od jednoho do šesti let.

Budějcká Drbna

Muž usnul na pláži u Prýglu a někdo mu vykradl batoh, zloděje pak pronásledoval v šalině

S nadcházejícím teplem vyhledává čím dál více lidí ochlazení u vody. S počtem rekreantů u přehrad a koupališť však stoupá i drobná kriminalita, především krádeže osobních věcí z opuštěných dek na pláži. Své o tom ví i čtyřicetiletý cizinec, kterého okradli u Brněnské přehrady. Od svých věcí se přitom nevzdálil, stačilo, že usnul.

Brněnská Drbna

V České Lípě začala další etapa regenerace sídliště Špičák

V České Lípě začala další etapa regenerace sídliště Špičák. Práce na úpravách Vladimirské ulice a jejího okolí zkomplikují život tamním obyvatelům až do konce roku. Projekt za 21,6 milionu korun patří letos k největším investičním akcím ve městě. Stejně jako na jiných podobných sídlištích i tady je největším problémem nedostatek míst k parkování.

Liberecká Drbna

Do Olomouce přijede stovka studentů z celého světa. Budou se učit česky

Čeština je jeden z nejtěžších jazyků na světě a o prázdninách se do školy nechodí – ani kombinace těchto tvrzení jen tak neodradí nadšené a zapálené studenty všech věkových kategorií a všech jazykových úrovní, kteří i letos zamíří do Olomouce, aby se tu v horkých letních měsících učili česky. Přípravy Letní školy slovanských studií FF UP, která bude probíhat od 20. července do 18. srpna, jsou v plném proudu a účastníci 33. ročníku se mají na co těšit.

Olomoucká Drbna

Gladiátoři uspěli v duelu s brněnskými Alligators a slaví postup do play-off Paddock ligy

Gladiators hlásí "Cíl pro letošní sezónu splněn", nebo aspoň ten základní. Tento víkend totiž poskytl definitivní razítko na to, že nováček nejvyšší soutěže si hned v první sezóně mezi elitou zahraje semifinále. Vysočina v neděli uspěla v souboji s brněnskými Alliagators poměrem 28:25, pomohla i prohra jejich konkurentů.

Jihlavská Drbna

Soud odročil kauzu prodeje bytu z majetku červeného kříže. Pokračuje dokazování

Výslechy soudních znalců a dalším dokazováním u Okresního soudu v Hradci Králové pokračovalo líčení v kauze nevýhodného prodeje bytu z majetku Oblastního spolku Českého červeného kříže (ČČK) Hradec Králové. Před soudem stanuli dva bývalí funkcionáří spolku. Jeden ze znalců uvedl, že v účetnictví hradeckého oblastního spolku přišel na nesrovnalosti. Soud kvůli dalšímu dokazování odročil projednávání případu na neurčito.

Hradecká Drbna