Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

The Ocean Cleanup – Nová naděje pro naše plastová moře?

 
pátek, 11. ledna 2019, 12:37

Zatímco jedna skupina vědců se snaží rozložit plastový odpad na benzín ještě než se dostane do našich oceánů, druhá se snaží vyčistit nepořádek, který již v oceánech nějakou dobu plave. Na podzim roku 2018 organizace The Ocean Cleanup oficiálně spustila systém na vyčištění tak zvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, ve které pluje odhadem asi 1,8 bilionů kusů plastu. Pro představu, rozlohou je tato plovoucí skládka asi dvakrát větší než Francie. Jak čištění pokračuje?

Nezisková organizace The Ocean Cleanup byla založena v roce 2013 teprve 18ti letým Boyanem Slatem za účelem testování jeho technologie na vyčištění oceánů od plastů. Toto zařízení je ve skutečnosti 600 metrů dlouhá plovoucí hráz, která se automaticky formuje do tvaru U a sbírá plastový odpad těsně pod hladinou. Dle tvůrců má tento systém potenciál vyčistit půlku pacifické skládky v průběhu pouhých pěti let. Pokud by se tento systém osvědčil a rozmístil do zbylých čtyřech oceánských skládek, tak by nás projekt Ocean cleanup byl schopen do roku 2040 zbavit asi 90% plastu plovoucího v našich oceánech.

Další výhodou zařízení je šetrnost k životnímu prostředí a živočichům žijícím v oceánu. Zatímco plast se zachytává, ryby a další mořští živočichové se velmi snadno vyhýbají. Pro představu, celé zařízení se za pomoci proudu, vln a větru velmi pomalu pohybuje vpřed, nicméně pohyb je tak pomalý, že živočichové mohou velmi snadno odplavat jinam. Navíc u pevné třímetrové stěny, která je zavěšena pod plovoucím zařízením nehrozí, že by se do ní živočichové zamotali jako u běžných sítí. Vodní proud pak zařízení „podplouvá“ a stahuje s sebou i mořské živočichy do volného oceánu. Dle posudku CSA Ocean Sciences toto zařízení navíc nevytváří žádná významná rizika pro životní prostředí.

Celý projekt se po pětiletém výzkumu a testování spustil v září 2018, nicméně ani zdaleka není vyhráno. Přestože systém plast zachytává, značná část se v něm neudrží, což je pro sběrné zařízení značný problém... ne však neřešitelný. The Ocean Cleanup díky Systému 001, jak se první prototyp zařízení nazývá, získává nové poznatky a dále systém upravuje. Nezbývá tedy než čekat a doufat, že rok 2019 začne úspěšným sběrem odpadu, kterého by do roku 2050 mohlo být v oceánech více než ryb. 

 


 

Kam dál?

Na řidiče čeká nový bodový systém. O papíry budou moci přijít mnohem...

pátek, 11. ledna 2019, 11:37

Novinek má Ministerstvo dopravy v rukávu hned několik. První změnou by měl být počet kategorií. Ze současných 5 (2,3,4,5 a 7...

GLOSA: SPD a terorismus. Důkazů o spojení s obžalovaným důchodcem je...

čtvrtek, 10. ledna 2019, 15:09

Důchodce Jaromír Balda, obžalovaný z teroristických útoků, a parlamentní strana SPD Tomia Okamury. Spojení, které bylo zřejmě...

VIDEO: Prasata ve vlastních výkalech a bez pohybu. Aktivisté...

čtvrtek, 10. ledna 2019, 11:57

Českým internetem v posledních dnech otřáslo video spolku OBRAZ z velkochovů prasat. Na záběrech z obcí Převýšov a Mlékosrby na...

Uzavřené silnice v Krušných horách, kalamitní stav na severu Čech

čtvrtek, 10. ledna 2019, 08:33

V Ústeckém kraji zůstávají zavřené úseky silnic v Krušných horách. Pro Děčínsko vyhlásili energetici v noci kalamitní stav, v...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Konečný schovává nový posudek na halu v „šuplíku“, tvrdí Kuba. Je to lež, reaguje náměstek

Náměstek František Konečný záměrně zatajuje nový posudek ohledně výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka. To alespoň tvrdí opoziční zastupitel Martin Kuba, který se podle svých slov snažil k novému dokumentu dostat. Bohužel ale neúspěšně. Stejně tak jsou na tom podle něj další zastupitelé, kteří o nahlédnutí do posudku žádali. Konečný takové lži odmítá.

Budějcká Drbna

Velké vodní nádrže na jižní Moravě jsou po zimě už plné, voda může hrát klíčovou roli

Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnávala přehrada Vír, i ji se však už podařilo naplnit.

Brněnská Drbna

Khoiba po letech vydává desku. V dubnu ji představí i v Liberci

Ema Brabcová a Filip Míšek, to je jádro tvořící skupinu Khoiba. Ta před lety vydala dvě desky, pak ale činnost přerušila. Pauza se nakonec protáhla na skoro deset let. Nyní ale Khoiba přichází s novou bezejmennou deskou. Tu představí 19. dubna v libereckém klubu Bunkr.

Liberecká Drbna

AKTUÁLNĚ: Na Varšavském náměstí v Olomouci zemřel muž po pádu ze sedmého patra

Dnes odpoledne zasahovali policisté u tragédie na Varšavském náměstí v Olomouci. Muž zde zemřel po pádu ze sedmého patra panelového domu.

Olomoucká Drbna

FOTO: Muž na fotce využil nepozornosti a sebral pět tisíc z bankomatu. Neznáte ho?

O tom, že nepozornost se nevyplácí, se na vlastní kůži přesvědčil muž v Pacově, který přišel o peníze vybrané v bankomatu. Konkrétně šlo o pět tisíc korun. Nepozornosti využil jiný muž, který si peníze vzal a nechal si je. Policisté mají jeho fotografii a nyní po něm pátrají. Zapojit se může také veřejnost, pokud muže na snímcích pozná.

Jihlavská Drbna
Aktualizováno před 1 minutami

DÍTĚ V OHROŽENÍ: Policie hledá čtyřletou holčičku a její matku. Mohou být v ohrožení života!

Policie vyhlásila pátrání po čtyřleté Violettě Černohousové a její matce Daně Adámkové z Rychnovska. Žena s ní měla včera odejít nebo odjet neznámo kam. Dívenku hledá v režimu dítě v ohrožení.

Hradecká Drbna