Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

The Ocean Cleanup – Nová naděje pro naše plastová moře?

 
pátek, 11. ledna 2019, 12:37

Zatímco jedna skupina vědců se snaží rozložit plastový odpad na benzín ještě než se dostane do našich oceánů, druhá se snaží vyčistit nepořádek, který již v oceánech nějakou dobu plave. Na podzim roku 2018 organizace The Ocean Cleanup oficiálně spustila systém na vyčištění tak zvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, ve které pluje odhadem asi 1,8 bilionů kusů plastu. Pro představu, rozlohou je tato plovoucí skládka asi dvakrát větší než Francie. Jak čištění pokračuje?

Nezisková organizace The Ocean Cleanup byla založena v roce 2013 teprve 18ti letým Boyanem Slatem za účelem testování jeho technologie na vyčištění oceánů od plastů. Toto zařízení je ve skutečnosti 600 metrů dlouhá plovoucí hráz, která se automaticky formuje do tvaru U a sbírá plastový odpad těsně pod hladinou. Dle tvůrců má tento systém potenciál vyčistit půlku pacifické skládky v průběhu pouhých pěti let. Pokud by se tento systém osvědčil a rozmístil do zbylých čtyřech oceánských skládek, tak by nás projekt Ocean cleanup byl schopen do roku 2040 zbavit asi 90% plastu plovoucího v našich oceánech.

Další výhodou zařízení je šetrnost k životnímu prostředí a živočichům žijícím v oceánu. Zatímco plast se zachytává, ryby a další mořští živočichové se velmi snadno vyhýbají. Pro představu, celé zařízení se za pomoci proudu, vln a větru velmi pomalu pohybuje vpřed, nicméně pohyb je tak pomalý, že živočichové mohou velmi snadno odplavat jinam. Navíc u pevné třímetrové stěny, která je zavěšena pod plovoucím zařízením nehrozí, že by se do ní živočichové zamotali jako u běžných sítí. Vodní proud pak zařízení „podplouvá“ a stahuje s sebou i mořské živočichy do volného oceánu. Dle posudku CSA Ocean Sciences toto zařízení navíc nevytváří žádná významná rizika pro životní prostředí.

Celý projekt se po pětiletém výzkumu a testování spustil v září 2018, nicméně ani zdaleka není vyhráno. Přestože systém plast zachytává, značná část se v něm neudrží, což je pro sběrné zařízení značný problém... ne však neřešitelný. The Ocean Cleanup díky Systému 001, jak se první prototyp zařízení nazývá, získává nové poznatky a dále systém upravuje. Nezbývá tedy než čekat a doufat, že rok 2019 začne úspěšným sběrem odpadu, kterého by do roku 2050 mohlo být v oceánech více než ryb. 

 


 

Kam dál?

Na řidiče čeká nový bodový systém. O papíry budou moci přijít mnohem...

pátek, 11. ledna 2019, 11:37

Novinek má Ministerstvo dopravy v rukávu hned několik. První změnou by měl být počet kategorií. Ze současných 5 (2,3,4,5 a 7...

GLOSA: SPD a terorismus. Důkazů o spojení s obžalovaným důchodcem je...

čtvrtek, 10. ledna 2019, 15:09

Důchodce Jaromír Balda, obžalovaný z teroristických útoků, a parlamentní strana SPD Tomia Okamury. Spojení, které bylo zřejmě...

VIDEO: Prasata ve vlastních výkalech a bez pohybu. Aktivisté...

čtvrtek, 10. ledna 2019, 11:57

Českým internetem v posledních dnech otřáslo video spolku OBRAZ z velkochovů prasat. Na záběrech z obcí Převýšov a Mlékosrby na...

Uzavřené silnice v Krušných horách, kalamitní stav na severu Čech

čtvrtek, 10. ledna 2019, 08:33

V Ústeckém kraji zůstávají zavřené úseky silnic v Krušných horách. Pro Děčínsko vyhlásili energetici v noci kalamitní stav, v...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Myslím, že jsem trhla rekord, směje se Mirka. Lidé jí poslali pět milionů na operaci během jednoho měsíce

Mirka Dobešová z Olomouce, které lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách a způsobil, že má Mirka zdeformovanou polovinu obličeje, sehnala potřebné peníze na náročnou operaci. Za jeden měsíc jí lidé na transparentní účet poslali přes pět milionů korun.

Budějcká Drbna

PLÁN ÚTĚKU: 23 hodin

Můj soud skončil docela špatně. No teda jak se to vezme. O domácí vězení můžu žádat až po jedné polovině trestu. Ale proč tedy proběhl soud, když nemůžu žádat? Proč tolik zbytečného papírování? Proč zbytečně vytahovat „pana“ soudce z postele? To tam nahoře prostě nemohou hned říct, že nemohu žádat, hned na začátku toho dvou měsíčního procesu? No smůla, holt si tu ještě nějaký čas pobudu. Přibližně 2 roky, to jsou ještě dvoje Vánoce, dvoje narozeniny mojí dcerky. No prostě dlouhá doba.

Brněnská Drbna

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se v naší spotřebitelské poradně setkáváme nejčastěji?

Liberecká Drbna

Nečekaně zemřel bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský

Dnes 17. ledna 2019 zemřel nečekaně bývalý primátor města Přerova Vladimír Puchalský. Měl 74 let a prvním mužem radnice byl v letech 2014 až 2018.

Olomoucká Drbna

Splněno! Lidé vybrali pět milionů korun na operaci tváře ženy, které pojišťovna odmítla pomoci

Nedávno jsme vás informovali o jednatřicetileté Mirce Dobešové z Olomouce, které lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách. Tento nádor způsobil, že má Mirka zdeformovanou polovinu obličeje. Mirka sháněla peníze na náročnou operaci, kterou jí pojišťovna odmítla proplatit. Na zaplacení zákroku potřebovala pět milionů korun. Zhruba měsíc po zveřejnění jejího příběhu se stal malý zázrak - lidé se opravdu na pět milionů korun složili.

Jihlavská Drbna

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji mají po přívalech sněhu skvělé podmínky

Lyžařská střediska v Královéhradeckém kraji hlásí ideální sněhové podmínky. Po vydatném sněžení v minulých dnech na sjezdovkách ve velkých skiareálech leží v průměru okolo jednoho metru sněhu. V Krkonoších a Orlických horách tak lyžaři mohou využít desítky kilometrů upravených sjezdovek a běžeckých tras. V provozu jsou i menší areály.

Hradecká Drbna