Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

The Ocean Cleanup – Nová naděje pro naše plastová moře?

 
pátek, 11. ledna 2019, 12:37

Zatímco jedna skupina vědců se snaží rozložit plastový odpad na benzín ještě než se dostane do našich oceánů, druhá se snaží vyčistit nepořádek, který již v oceánech nějakou dobu plave. Na podzim roku 2018 organizace The Ocean Cleanup oficiálně spustila systém na vyčištění tak zvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, ve které pluje odhadem asi 1,8 bilionů kusů plastu. Pro představu, rozlohou je tato plovoucí skládka asi dvakrát větší než Francie. Jak čištění pokračuje?

Nezisková organizace The Ocean Cleanup byla založena v roce 2013 teprve 18ti letým Boyanem Slatem za účelem testování jeho technologie na vyčištění oceánů od plastů. Toto zařízení je ve skutečnosti 600 metrů dlouhá plovoucí hráz, která se automaticky formuje do tvaru U a sbírá plastový odpad těsně pod hladinou. Dle tvůrců má tento systém potenciál vyčistit půlku pacifické skládky v průběhu pouhých pěti let. Pokud by se tento systém osvědčil a rozmístil do zbylých čtyřech oceánských skládek, tak by nás projekt Ocean cleanup byl schopen do roku 2040 zbavit asi 90% plastu plovoucího v našich oceánech.

Další výhodou zařízení je šetrnost k životnímu prostředí a živočichům žijícím v oceánu. Zatímco plast se zachytává, ryby a další mořští živočichové se velmi snadno vyhýbají. Pro představu, celé zařízení se za pomoci proudu, vln a větru velmi pomalu pohybuje vpřed, nicméně pohyb je tak pomalý, že živočichové mohou velmi snadno odplavat jinam. Navíc u pevné třímetrové stěny, která je zavěšena pod plovoucím zařízením nehrozí, že by se do ní živočichové zamotali jako u běžných sítí. Vodní proud pak zařízení „podplouvá“ a stahuje s sebou i mořské živočichy do volného oceánu. Dle posudku CSA Ocean Sciences toto zařízení navíc nevytváří žádná významná rizika pro životní prostředí.

Celý projekt se po pětiletém výzkumu a testování spustil v září 2018, nicméně ani zdaleka není vyhráno. Přestože systém plast zachytává, značná část se v něm neudrží, což je pro sběrné zařízení značný problém... ne však neřešitelný. The Ocean Cleanup díky Systému 001, jak se první prototyp zařízení nazývá, získává nové poznatky a dále systém upravuje. Nezbývá tedy než čekat a doufat, že rok 2019 začne úspěšným sběrem odpadu, kterého by do roku 2050 mohlo být v oceánech více než ryb. 

 


 

Kam dál?

Na řidiče čeká nový bodový systém. O papíry budou moci přijít mnohem...

pátek, 11. ledna 2019, 11:37

Novinek má Ministerstvo dopravy v rukávu hned několik. První změnou by měl být počet kategorií. Ze současných 5 (2,3,4,5 a 7...

GLOSA: SPD a terorismus. Důkazů o spojení s obžalovaným důchodcem je...

čtvrtek, 10. ledna 2019, 15:09

Důchodce Jaromír Balda, obžalovaný z teroristických útoků, a parlamentní strana SPD Tomia Okamury. Spojení, které bylo zřejmě...

VIDEO: Prasata ve vlastních výkalech a bez pohybu. Aktivisté...

čtvrtek, 10. ledna 2019, 11:57

Českým internetem v posledních dnech otřáslo video spolku OBRAZ z velkochovů prasat. Na záběrech z obcí Převýšov a Mlékosrby na...

FOTO: Vykolejený vlak zastavil až na peronu, převážel šest desítek...

čtvrtek, 10. ledna 2019, 11:12

Přibližně šedesát cestujících sedělo dnes ráno ve vlaku, který přijížděl na liberecké nádraží z České Lípy. Vlak ale narazil do...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Lišov je nejen město nábytku, ale také hudby – alespoň na jeden červnový víkend

Rockfest Lišov 2019 bude zábava pro celou rodinu. Neváhejte a dorazte na odpoledne pro děti, na které navazuje bohatý hudební program. Rockfest se uskuteční v sobotu 22. června na parkovišti Relaxcentra Mrkáček.

Budějcká Drbna

Letní středy se v Brně ponesou ve znamení City Pikniků. Na Kraváku zahraje Marek Ztracený a Sebastian

Hudební pikniky Hitrádia City i letos zpříjemní Brňákům tři letní středy. První z pikniků proběhne v parku na Kraví Hoře ve středu 19. června a vstupné bude zdarma.

Brněnská Drbna

Liberecká univerzita připravila letní kurzy robotiky pro školáky

Kurzy programování LEGO robotů připravila na prázdniny pro školáky Technická univerzita v Liberci. V programu Dětské univerzity nabízí čtyři týdenní kurzy ve formě příměstského tábora. Určené jsou pro žáky od pátých do sedmých tříd.

Liberecká Drbna

FOTO/VIDEO: Dnešní silné bouřky si vyžádaly desítky zásahů hasičů hlavně na Olomoucku

Přes 35 zásahů spojených s dnešní odpolední bouřkou hlásí hasiči v Olomouckém kraji. Zasahovali u zatopených sklepů, prodejen i skladů, odkud odčerpávali vodu. Hasiči několikrát zasahovali na Bělidlech v Olomouci.

Olomoucká Drbna

Opilec rekordman? Na schodech v obchodním domě se povaloval muž se skoro 4,5 promile

Není divu, že nebyl schopen chůze a raději si ustlal. Při množství alkoholu 4,42 promile je to asi ta nejpřirozenější věc, co uděláte. Škoda jen, že se to padesátiletému pánovi stalo v pelhřimovském obchodním centru, odkud byl logicky deportován na záchytku.

Jihlavská Drbna

Eliška Finková končí v čele divadla Drak. Nahradí ji dosavadní dramaturg Tomáš Jarkovský

Ředitelem Divadla Drak v Hradci Králové bude dosavadní dramaturg a scénárista divadla Tomáš Jarkovský. Nahradí Elišku Finkovou, která stojí v čele divadla od ledna 2010. Jarkovský se ujme funkce 1. ledna 2020, ředitel divadla je jmenován na šest let. Finková jde do důchodu.

Hradecká Drbna