Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výbuch v dole na Karvinsku zabil 13 horníků, jeden bojuje o život

 
pátek, 21. prosince 2018, 06:45

Neštěstí v dole ČSM na Karvinsku, v němž explodoval metan, má už pět obětí, osm lidí se stále pohřešuje. Zraněných je asi deset, jsou v nemocniční péči, někteří na popáleninové klinice Fakultní nemocnice Ostrava. Jeden byl při převozu v ohrožení života. V podzemí dál pracují báňští záchranáři. Po 17:00 v severní lokalitě dolu explodoval metan. Mezi mrtvými a zraněnými jsou převážně polští horníci.

Z 13 mrtvých horníků je zatím na povrchu pouze jeden, ostatní zůstávají podle Čelechovského v podzemí. Není zatím jasné, kdy bude možné těla vytáhnout. Nejdříve to bude po Novém roce. "Na místě důlního neštěstí nyní budujeme ochranné hráze, které mají zamezit požáru. Na místě je velmi špatná viditelnost," sdělil Čelechovský.

Výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk novinářům řekl, že záchranné práce stále pokračují, ztěžuje je však požár v dole. Ve čtvrtek večer bylo jasné, že výbuch nepřežilo pět horníků, osm dalších se pohřešovalo. "V určitém okamžiku jsme při narůstajícím požáru zhodnotili, že není možné se k pracovníkům dostat. Koncentrace, které tam jsou, jsou neslučitelné se životem. Vedoucí likvidace havárie rozhodl o plošném uzavření prostoru. Připravujeme stavbu hrází, trvat by to mělo do neděle," řekl Kowalczyk.

Podle Čelechovského speciální komise zjišťuje, proč v dole metan vybuchl. "Musíme si počkat na výsledky tohoto šetření," uvedl. Za OKD vyjádřil hlubokou upřímnou soustrast všem rodinám obětí.

Lokalita je nyní uzavřená, což se dotýká práce 800 zaměstnanců ze dvou směn. Museli zůstat doma, kde budou zřejmě do neděle, než se podaří prostor zatarasit. Pobírají 100 procent mzdy, protože jde o překážku na straně zaměstnavatele.

Poslanci uctí památku

Dva ze tří zraněných byli ve čtvrtek převezeni do FN Ostrava. Jeden z nich je nadále v kritickém stavu, řekla ráno mluvčí nemocnice. Ihned po transportu byl operován na oddělení popálenin. Popáleniny měl na hlavě, krku, trupu, rukou a nohou. Druhý z mužů je ve stabilizovaném stavu. Třetího zraněného záchranáři převezli do nemocnice v Karviné. Byl odhozen tlakovou vlnou a jeho zranění jsou spíše lehká.

Poslanci uctili v úvodu dnešního jednání Sněmovny minutou ticha památku obětí. "Je to opravdu velká tragédie," řekl Josef Hájek (ANO), jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval. Mezi poslanci vyhlásil sbírku pro pozůstalé.

Michal Dworczyk z kanceláře polského premiéra Mateusze Morawieckeho na twitteru uvedl, že Morawiecki bude v Karviné dnes ráno. Premiér Andrej Babiš (ANO) na místo tragédie zamíří po jednání Bezpečnostní rady státu.

"Hned po skončení Bezpečnostní rady státu letím na místo tragédie do dolu ČSM, abych zjistil, jakou pomoc může naše vláda poskytnout," uvedl ráno na twitteru Babiš. On i jeho polský protějšek vyjádřili v noci soustrast pozůstalým a nabídli pomoc.

"Všem blízkým obětí ... chci vyjádřit svoji nejhlubší soustrast. Je to obrovská tragédie pro všechny Poláky i Čechy," napsal dnes ráno Morawiecki na twitteru. "Ukažme v tomto mimořádně těžkém dni solidaritu a pocit národní sounáležitosti," dodal.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech. Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná. Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve. Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz.

Důlní neštěstí v Karviné je druhé nejhorší na území ČR od roku 1990.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

PRŮZKUM: Volby by s přehledem vyhrálo ANO před ODS a Piráty, SPD by...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 13:51

Volby do Poslanecké sněmovny by v prosinci znovu suverénně vyhrálo ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Z aktuálního volebního...

V TENTO DEN: Neovladatelná tramvaj se řítila Libercem. U zastávky...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 12:59

Je to přesně padesát let, kdy v Liberci došlo k nehodě tramvaje. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, tahle nehoda se ale...

Když se Ježíšek netrefí aneb jak vrátit vánoční dárek

čtvrtek, 20. prosince 2018, 12:22

Vánoční dárek od někoho blízkého potěší každého. Co ale dělat, když se stejných dárků sejde více nebo něco na dárku nesedí? Pokud...

Objednávka šesti tisíc traktorů do Ruska platí. Zetor stroje dodá

čtvrtek, 20. prosince 2018, 09:44

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors letos dodá do Ruska domluvený počet traktorů. Prohlásil to výkonný ředitel Zetoru Marian...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Zájemci o práci filmových kaskadérů se zdokonalují v Táboře

Šermovat, střílet z kuše a luku, vrhat nože nebo bojovat na koni, v tom všem se v těchto dnech cvičí účastníci kaskadérského kurzu v Housově mlýně v Táboře. Desetidenní akce připravuje zájemce na práci kaskadérů. Někteří z účastníků už mají zkušenosti s filmovým natáčením. Kurz absolvují dvě desítky mužů a žen.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA ČTVRTEK: Čeká nás polojasno a teploty do šestadvaceti stupňů

Čtvrtek bude na jižní Moravě prosluněný. Přeháňky se mohou objevit pouze ojediněle.

Brněnská Drbna

Policisté hledali cizince, na kterého byl vydán zatykač, došli si pro něj do práce

Policisté na Liberecku dostali podnět od Oddělení pobytových agent, že v jednom ubytovacím zařízení by se měl nacházet šestatřicetiletý cizinec, na kterého je vydán Evropský zatýkací rozkaz. Když ho tam nenašli, došli si pro něj do práce.

Liberecká Drbna

Muž vyráběl na půdě pervitin. Na svědomí má více prohřešků a hrozí mu až deset let ve vězení

Třicetiletý muž z Jesenicka v době od června do poloviny srpna vyráběl pervitin na půdě domu v Javorníku, a to nejméně ve třech případech.

Olomoucká Drbna

Už dvanáct let spolupracuje Vysočina se Zakarpatím. Třeba hasiči mají nové pily a přilby

Předání profesionálního hasičského vybavení, výbavy pro žáky školy bezpečnosti i prohlídka některých letos realizovaných investičních projektů byly hlavní náplní pracovní cesty hejtmana Kraje Vysočina Jiří Běhounka, generálního ředitele hasičů Drahoslava Ryby a republikového starosty dobrovolných hasičů Jana Slámečky do partnerského regionu Kraje Vysočina Zakarpatské oblast Ukrajiny.

Jihlavská Drbna

Zájem o dotace proti boji s kůrovcem není velký. Majitelé lesů můžou získat až 500 tisíc

Z dotace Královéhradeckého kraje ve výši deset milionů korun na podporu likvidace kůrovce majitelé lesů zatím požádali o přibližně 2,5 milionu korun. O peníze lze žádat do konce října, dotace jsou určené pro malé vlastníky lesů s výměrou do 50 hektarů. Řekl to radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma. Dotacemi chce kraj vlastníky lesů motivovat k rychlé likvidaci kalamitního kůrovcového dříví, podpora se týká těžby dřeva a stavby oplocení nového zalesnění.

Hradecká Drbna