Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mládě labutě přišlo o křídlo, protože ho lidé krmili pečivem

 
středa, 12. prosince 2018, 14:07

Jít krmit kachny, labutě a další opeřence patří mezi oblíbené činnosti. Tahle labuť ale doplatila na lidskou neznalost. Pečivo totiž v ptačím jídelníčku nemá co pohledávat.

Za krmením kachen i labutí se vydávají celé rodiny. Nejpopulárnější jsou samozřejmě mláďata. Tento zájem se ale vymstil mláděti labutě, které přišlo na svět letos na jaře v pražské Stromovce.

Právě zájem ze strany veřejnosti se mu stal osudným. Kvůli krmení pečivem přišlo před pár týdny o křídlo. „Pečivo obsahuje plno sacharidů, ale postrádá důležité minerály a živiny. Nejnebezpečnější je pak právě u mláďat, která rostou a vyvíjí se,“ vypráví Zuzana Pokorná, hlavní ošetřovatelka Záchranné stanice hlavního města Prahy.

Důsledkem nedostatečně vyvážené stravy, která akorát zaplní ptákům žaludek, jsou různé deformace peří i kostí, kterým se přezdívá „andělská křídla“. I dospělým jedincům může ale způsobit pečivo celou řadu zdravotních problémů. „Mohou se vyskytovat například vady opeření nebo zažívací problémy,“ komentuje ošetřovatelka. 

Na snímku mládě labutě se zdeformovaným křídlem

Amputace andělského křídla

Čím krmit ptáky

Co přinést k vodě?
Žito, pšenice, rýže, ptačí zob, pokrájený salát, brokolici, kedlubnu, oves, kukuřici, čočku, speciální granule

Co dát do krmítka?
Proso, slunečnici, mák, lněné semínko, lůj, ovesné vločky, oříšky, jablko

I přes veškerou snahu záchranné stanice se výživou poškozené křídlo mladé labutě zachránit nepodařilo a před pár týdny ho museli amputovat. „Podobně na tom byly dvě labutě, jednu se podařilo zachránit, tato bohužel o křídlo přišla,“ vysvětluje Pokorná.

Tím se zhoršily i šance na její návrat do volné přírody. Svůj domov by půlroční labuť mohla v budoucnu možná najít na Vltavě, zatím ale zůstává v záchranné stanici. „Jelikož Vltava nezamrzá, mohla by zde i handicapovaná labuť najít zázemí a nebyla by jediná. Některé labutě například po srážce s trolejbusem zde také žijí,“ dodává Pokorná.

Podobný případ přitom není ojedinělý, jejich počet dokonce stoupá. „V poslední době zaznamenáváme nárůst podobných problémů u volně žijících ptáků, příčinou je pravděpodobně zvýšená obliba o jejich krmení,“ říká ošetřovatelka.

Po vánočních svátcích se běžně na hladině rybníků, přehrad a jezer pohupují rozmočené kousky cukroví, starého chleba a výjimkou není ani vánočka. Tučné, slazené a solené jídlo přitom nepřináší ptákům nic dobrého. Stejně nebezpečné suroviny končí často i v krmítkách. Pro ptáčky přitom může být taková potrava smrtelná. Nejlepší variantou při krmení ptáků je využít základní nezpracované suroviny, které jsou dostupné i v přírodě.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto pixabay.com, Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy
 


 

Kam dál?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Roznera k stíhání za výroky o romském...

středa, 12. prosince 2018, 11:06

Policie požádala Sněmovnu o vydání poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání za výroky o romském táboře v Letech u...

Na Moraváku vznikne ledová socha Titanicu. Sochař ji vyřeže z více...

úterý, 11. prosince 2018, 16:54

Návštěvníci vánočních trhů budou mít od pátku v brněnském centru novou atrakci. Vedle vyhlídkového kola vyroste téměř tunová...

Na severu země bude silně sněžit, v noci hrozí Česku náledí

úterý, 11. prosince 2018, 14:26

Ve vyšších polohách na severu země a na Českomoravské vrchovině bude od dnešního odpoledne do středečního rána silně sněžit. Na...

Sněžení zkomplikovalo sjízdnost v několika krajích

úterý, 11. prosince 2018, 08:31

Sněžení komplikuje dopravu v Libereckém a Karlovarském kraji. Jihočeské silnice jsou hlavně ve vyšších polohách sjízdné pouze se...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Dálnice D3 bude na rakouskou rychlostní silnici S10 napojena v roce 2025

Úsek dálnice D3 Třebonín - Kaplice - nádraží chce stát začít stavět na jaře 2021. Odhad nákladů na část dálnice dlouhou 8,5 kilometru jsou 2,5 miliardy Kč bez DPH. Po jednání Spolku pro výstavbu dálnice D3 a dálnice D4 to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Pavol Kováčik. Stát nyní staví 40 kilometrů dálnice D3.

Budějcká Drbna

Problémy urovnány. Stavba koncertního sálu v Brně by mohla začít příští rok v létě

Stavba Janáčkova kulturního centra v Brně by mohla začít v létě příštího roku. Novinářům to dnes řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Město má dohodu o narovnání sporu s ateliérem M1 architekti, se kterým hrozil městu soud. Ateliér vyhrál v roce 2004 architektonickou soutěž na koncertní sál. Město ale ještě za minulého vedení svěřilo dopracování projektu mezinárodnímu týmu kolem Poláka Tomáše Koniora, který loni představil pozměněnou koncepci. Ateliér M1 proto podal na město žalobu.

Brněnská Drbna

Jak to dopadne s restitucemi rodu Walderode? Zítra by měl padnout rozsudek

Pojďme si připomenout kauzu týkající se restitucí a šlechtického rodu Walderode. Táhne se už totiž nějaký ten pátek, vlastně už čtvrt století. V celém případu jde o majetek za tři miliardy korun. A zítra by mělo padnout rozhodnutí.

Liberecká Drbna

FOTO: Na pestrobarevnou zahradu se proměnilo pooperační oddělení na dětské klinice

Humanizace nemocničního prostředí. Už jste se setkali s tímto souslovím? Možná vám ta trojice slov zní jako prázdná fráze a nevíte, co si pod nimi představit.

Olomoucká Drbna

Čistá Vysočina 2019: Dobrovolníci nasbírali 101 tun odpadků. Našly se i pneumatiky a koberce

V letošním roce probíhala tradiční jarní akce Čistá Vysočina již po jedenácté. Tisícovky dobrovolníků napříč celým krajem pomohly přírodě ulehčit dohromady od 101 tun odpadků a nepořádku.

Jihlavská Drbna

VIDEO: Rtyní se při sobotní bouřce prohnalo gustnádo. Zachytil ho amatérský meteorolog

Silná bouřka, která se v sobotu večer prohnala hradeckým krajem, přinesla i málo vídaný jev. Rtyní v Podkrkonoší se prohnalo takzvané gustnádo. Natočil ho amatérský meteorolog Jan Šolín, který video zveřejnil na Youtube.

Hradecká Drbna