Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kniha novináře Kmenty se stala námětem pro hollywoodský film

 
neděle, 9. prosince 2018, 12:39

Kniha Jaroslava Kmenty Český špion Erwin van Haarlem se stala námětem pro hollywoodský film. Autorovi a investigativnímu novináři nabídl spolupráci producent a scenárista David Klawans. Producenta úspěšného thrilleru Argo s Benem Affleckem v hlavní roli zaujal příběh podplukovníka Václava Jelínka. Toho vyslala bývalá československá rozvědka v 70. letech na Západ pod identitou nizozemského chlapce Erwina van Haarlema, jehož matka po druhé světové válce odložila do kojeneckého ústavu.

Klawans se Kmentovi poprvé ozval už v roce 2014. Záležitost ale provázela komplikovaná jednání s právníky. Smlouva Kmentu mimo jiné zavazuje, že o vývoji projektu společnosti Fox Searchlight zachová mlčenlivost.

"Mohu říct alespoň to, že se mi plní sen, který jsem měl, a to, že jedna z mých knih se dostala jako námět na film do Hollywoodu. Uběhlo několik let, než se všechno vyjasnilo. Koncem loňského roku jsem podepsal smlouvu, kterou jsem prodal práva na zfilmování tohoto příběhu. Letos americká strana uplatnila opci. To znamená, že vše směřuje k tomu, že se pracuje na scénáři, který je inspirovaný mojí knihou," řekl Kmenta.

"Nechci to zakřiknout, všechno může velmi rychle skončit, ale věřím tomu, že mají zájem to dotáhnout do zdárného konce. Teď bude možná rok dva trvat, než se práskne do stolu a řekne se ano, jsme spokojeni se scénářem a může se začít natáčet," dodal.

Kmenta napsal knihu Český špion Erwin van Haarlem v roce 2005. Jde o příběh muže, který strávil 17 let v zahraničí pod cizí identitou a patřil k nejlépe utajeným špionům ve Velké Británii. Erwin van Haarlem se v Anglii dokázal plných deset let vydávat za Žida a předstírat, že je synem úplně cizí ženy.

Přestože byl v roce 1988 odhalen a zatčen, vyšetřovatelům ani soudu se nepodařilo zjistit jeho pravou totožnost. V britském vězení zůstal i po pádu železné opony. Z těžkého žaláře byl propuštěn v roce 1993 a deportován do Prahy. Detaily vyšly najevo až díky Kmentově knize.

K bývalému špionovi, který žil jako důchodce v pražských Kunraticích, se Kmenta dostal v roce 2001 díky své knize Pouštní horečka a sérii reportáží o iráckém špionovi Al Aním. Jelínek, který se dostal k vrcholným politikům Velké Británie, USA a Izraele, byl takzvaný nelegál. Tak rozvědky označují člověka žijícího obvykle pod smyšleným jménem a bez diplomatické imunity chránící před uvězněním. Působí v cizím státě a získává tam tajné nebo důležité informace. Ty pak posílá do centrály rozvědky ve své rodné zemi.

"Těší mě, že jsem si zpracování knihy nakonec prosadil i přes nepřízeň a nevoli některých příslušníků tehdejší badatelské elity českých historiků, kteří mě zpočátku zatracovali, že píši 'oslavnou knihu o komunistickém estébákovi'. Podle mého nejhlubšího přesvědčení jde o mimořádnou věc, která patří k historii Československa bez ohledu na to, jak totalitní a zrůdný režim tu vládl," konstatoval Kmenta, mimo jiné autor úspěšných knih Padrino Krejčíř, Kmotr Mrázek a Boss Babiš.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook.com/Jaroslav Kmenta
 


 

Kam dál?

Silný vítr bude v neděli foukat na většině území Česka

sobota, 8. prosince 2018, 12:24

Silný vítr, který má po celý víkend foukat v západní polovině Čech, v neděli zasáhne i Českomoravskou vrchovinu a severovýchod...

Česko nevyšle žádného zástupce na konferenci OSN o migraci

sobota, 8. prosince 2018, 10:11

Česko nevyšle žádného zástupce na konferenci OSN v Marrákéši, na které se bude příští týden schvalovat globální úmluva o migraci....

Zpráva o drogách: Přibylo problémových uživatelů opioidních analgetik

pátek, 7. prosince 2018, 10:57

Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo oxykodon. Uvádí to výroční zpráva o...

Nový pořad televize Prima kritizují hasiči, policisté i záchranáři....

čtvrtek, 6. prosince 2018, 14:11

Nový pořad televize Prima Linka 112 rozpoutal pořádný poprask mezi složkami integrovaného záchranného systému. Od pořadu, který...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Lidé nechtějí v Ševětíně průmyslovou zónu. Petici podepsalo za dva dny přes tisíc lidí

Více než tisíc podpisů se objevilo na petici, která chce zastavit záměr výstavby skladového a výrobního areálu v Ševětíně. Ten má stát na místě historického dvora Švamberk. Proti záměru výstavby průmyslové zóny bojují nejen místní, ale i okolní obce.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Ráno mlhy, přes den krásně

Z rána na většině jihomoravského kraje nízká oblačnost a mlha. Nejvyšší odpolední teploty až dvaadvacet stupňů.

Brněnská Drbna

Český musherský pár na Mistrovství Evropy zabodoval! Domů vezou dvě medaile

Jména Veronika Navrátilová a Václav Vančura jsou v musherském světě dobře známá. Pro ostatní jde o pár žijící v Rokytnici nad Jizerou, který se svou početnou smečkou patří mezi světové špičky v závodění se psy. A teď si připsali další úspěchy.

Liberecká Drbna

Neznámého pachatele, který vykradl prodejnu telefonů, stíhá police

V sobotu ráno vykradl neznámý pachatel prodejnu mobilních telefonů v Jeseníku. Škoda zatím není vyčíslena.

Olomoucká Drbna

Vysočina podpoří nákup aut pro dobrovolné hasiče. V šesti obcích rozdělí skoro dva miliony

Kraj Vysočina přispěje dalším šesti obcím na nákup dopravního automobilu pro dobrovolné hasiče. Rozdělí mezi ně asi 1,8 milionu korun. Příspěvek získá také obec Studenec na Třebíčsku. Nový vůz má nahradit takřka 50 let starou avii. Kraj podporuje ty obce, které zároveň uspěly s žádostí o státní dotaci. Od začátku roku už vyplatil asi 8,7 milionu korun. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Pavel Franěk (ANO).

Jihlavská Drbna

V Hradci budou na Dušičky otevřeny hřbitovy déle, MHD posílí

Stotisícový Hradec Králové připravuje opatření na období kolem svátku Památky zesnulých, který připadá na 2. listopad. Technické služby od 25. října do 3. listopadu prodlouží otevírací dobu hřbitovů, dopravní podnik k nim posílí spojení a strážníci rozšíří v okolí kontroly.

Hradecká Drbna