Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sluchátka jsou součástí telefonu, rozhodl soud a nařídil prodejci vrátit peníze

 
úterý, 23. října 2018, 15:12

Domoci se svého práva bývá někdy složité. Příkladem může být spor z nedávné doby. Zákaznice po třetí reklamaci nefunkčních sluchátek, které byly zakoupeny společně s novým telefonem, žádala o odstoupení od smlouvy. Prodejce však jejímu požadavku nevyhověl. Celý spor proto skončil až u soudu. Ten nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice a nařídil prodejci vrátit přes 18 tisíc korun.

Paní Kristýna si v pražské prodejně zakoupila iPhone 6 za více než 18 tisíc korun, k němuž náležela i handsfree sada včetně sluchátek. Sluchátka však kvůli vadě byla nucena reklamovat, prodejce jí reklamaci uznal a sluchátka vyměnil. Závada se však objevila ještě několikrát, paní Kristýna tak sluchátka reklamovala celkem pětkrát. Při páté reklamaci se rozhodla odstoupit od smlouvy, protože již k výrobku ztratila důvěru, a žádala vrácení peněz. Tato žádost však byla stranou prodejce vyřízena pouze opětovnou výměnou sluchátek.

Prodejce můj požadavek na odstoupení od smlouvy odmítl s tvrzením, že to není možné, protože se vada týká příslušenství věci, tedy sluchátek, nikoliv věci samotné,“ komentuje situaci paní Kristýna, která se po zamítnutí jejího požadavku rozhodla obrátit se na právníka ze společnosti Vaše nároky.cz.  

Právník se k případu vyjádřil ku prospěchu klientky Kristýny a případ převzal k řešení. „Součást plnění byly i sluchátka. Jedná se sice o nepodstatné porušení smlouvy, ale je to součást plnění, takže by se nemělo rozlišovat mezi tím, jestli jde o příslušenství věci nebo o věc samotnou. Ze zákona nevyplývá žádné rozlišování vady na to, jestli se jedná o věci samotné nebo o příslušenství. To znamená, že i za vadu příslušenství přísluší práva z vadného plnění a v tomto případě právo na odstoupení od smlouvy, tedy se nároky z vadného plnění vztahují k zakoupenému zboží jako celku,“ rozebírá případ právník.

Právník se zprvu pokusil jednat s prodejcem mimosoudně. Dočkal se však zamítavé odpovědi v podobném znění, jako paní Kristýna, tedy, že na případné odstoupení od smlouvy by vznikl nárok pouze v případě vady přímo na mobilním telefonu. Celý případ reklamace iPhone 6 tak přešel k podání žaloby.

Soud nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice Kristýny a nařídil prodejci uznat odstoupení od smlouvy a tedy vrátit 18 690 korun plus zaplatit náhrady nákladů ve výši 8 641 korun.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Při útoku v Afghánistánu zemřel další český voják, dva jsou zranění

pondělí, 22. října 2018, 21:54

Při útoku na vozidlo české armády na základně Šindánd v afghánské provincii Herát dnes zemřel český voják. Další dva vojáci jsou...

FOTO/VIDEO: Všechny juniorské tituly už má, teď bojuje Karolína...

pondělí, 22. října 2018, 11:28

Je jí teprve sedmnáct let, ale už má doma sbírku medailí, za kterou by se nemusel stydět kdejaký veterán. Teď česká hvězda...

Míříme ke globální katastrofě, varovali vědci na panelu OSN. Planeta...

neděle, 21. října 2018, 17:59

Planeta se otepluje ještě rychleji, než se vědci obávali. Do konce století by se tímhle tempem zvedla průměrná teplota o dva...

Ministerstvo chce úplně zakázat vystupování zvířat v cirkusech....

sobota, 20. října 2018, 09:46

Ministerstvo zemědělství (MZe) navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na...

 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství,...

  • Babiš lže, zlobí se syn Karla Svobody. Na...

  • Kryli Babišovi záda v Čapím hnízdě. Pak...

  • Můj syn má schizofrenii, prozradil novinářům...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

FOTO/ VIDEO: Vánoční stromeček už se chystá z Dobré Vody na budějcké náměstí

Dvanáctimetrová jedle korejská bude letošním vánočním stromečkem na budějckém náměstí. Dnes ráno ji se speciální technikou připravili na převoz pracovníci společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice. Městu ho darovala rodina Hořejších z Dobré Vody. Se zdobením se začne v pondělí 19. listopadu a slavnostní rozsvícení proběhne první prosincový den v 16:30.

Budějcká Drbna

Svoboďák bude dnes patřit demonstraci proti premiérovi i vzpomínce studentů

Náměstí Svobody v Brně se dnes odpoledne stane místem demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), následně si na něm studenti připomenou historické události 17. listopadu z let 1939 a 1989. Protest od 13:30 pořádá Milion chvilek pro demokracii a Společně pro Brno, účast přislíbilo na facebooku téměř tisíc lidí. Studentskou akci nazvanou Brněnský sedmnáctý pořádají posluchači šesti brněnských univerzit. Chystají proslovy i lampionový průvod ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly věznicí a popravištěm. V tiskové zprávě to uvedl za pořadatele Michal Hořínek.

Brněnská Drbna

Třicátník se sháněl po marihuaně, nakonec okradl mladíka o peníze

Nepříjemný zážitek si odnesl teprve osmnáctiletý mladík z České Lípy, kterého okolo půlnoci okradl o třináct let starší muž z Děčínská. Původně ho pouze požádal o cigaretu, následně ho obral o peníze.

Liberecká Drbna

FOTOGALERIE: Hokejisté Olomouce porazili s přehledem Litvínov 3:1, zápas se protáhl kvůli opravě plexiskla

Hokejisté Olomouce porazili v 19. kole extraligy Litvínov 3:1 a podruhé za sebou tak doma uspěli stejným výsledkem. Gólem a asistencí se na výhře Hanáků podíleli Jan Knotek a David Ostřížek.

Olomoucká Drbna

Jihlava si připomene 17. listopad lampionovým průvodem, setkáním u Klíčů i podvečerním koncertem

Dnes si připomínáme výročí sametové revoluce a mezinárodní den studentstva. Události 17. listopadu, které se v naší zemi odehrály v roce 1989, si připomene také krajské město, a to hned třemi akcemi.

Jihlavská Drbna

Klicperovo divadlo otevře své brány veřejnosti

V rámci mezinárodního projektu European Theatre Night budou mít možnost milovníci divadla nahlédnout do prostorů a zákoutí hradeckého „Klicperáku”, které jsou za normálních okolností veřejnosti uzavřené. Na všechny akce v rámci Noci divadel je vstup zdarma.

Hradecká Drbna