Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sluchátka jsou součástí telefonu, rozhodl soud a nařídil prodejci vrátit peníze

 
úterý, 23. října 2018, 15:12

Domoci se svého práva bývá někdy složité. Příkladem může být spor z nedávné doby. Zákaznice po třetí reklamaci nefunkčních sluchátek, které byly zakoupeny společně s novým telefonem, žádala o odstoupení od smlouvy. Prodejce však jejímu požadavku nevyhověl. Celý spor proto skončil až u soudu. Ten nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice a nařídil prodejci vrátit přes 18 tisíc korun.

Paní Kristýna si v pražské prodejně zakoupila iPhone 6 za více než 18 tisíc korun, k němuž náležela i handsfree sada včetně sluchátek. Sluchátka však kvůli vadě byla nucena reklamovat, prodejce jí reklamaci uznal a sluchátka vyměnil. Závada se však objevila ještě několikrát, paní Kristýna tak sluchátka reklamovala celkem pětkrát. Při páté reklamaci se rozhodla odstoupit od smlouvy, protože již k výrobku ztratila důvěru, a žádala vrácení peněz. Tato žádost však byla stranou prodejce vyřízena pouze opětovnou výměnou sluchátek.

Prodejce můj požadavek na odstoupení od smlouvy odmítl s tvrzením, že to není možné, protože se vada týká příslušenství věci, tedy sluchátek, nikoliv věci samotné,“ komentuje situaci paní Kristýna, která se po zamítnutí jejího požadavku rozhodla obrátit se na právníka ze společnosti Vaše nároky.cz.  

Právník se k případu vyjádřil ku prospěchu klientky Kristýny a případ převzal k řešení. „Součást plnění byly i sluchátka. Jedná se sice o nepodstatné porušení smlouvy, ale je to součást plnění, takže by se nemělo rozlišovat mezi tím, jestli jde o příslušenství věci nebo o věc samotnou. Ze zákona nevyplývá žádné rozlišování vady na to, jestli se jedná o věci samotné nebo o příslušenství. To znamená, že i za vadu příslušenství přísluší práva z vadného plnění a v tomto případě právo na odstoupení od smlouvy, tedy se nároky z vadného plnění vztahují k zakoupenému zboží jako celku,“ rozebírá případ právník.

Právník se zprvu pokusil jednat s prodejcem mimosoudně. Dočkal se však zamítavé odpovědi v podobném znění, jako paní Kristýna, tedy, že na případné odstoupení od smlouvy by vznikl nárok pouze v případě vady přímo na mobilním telefonu. Celý případ reklamace iPhone 6 tak přešel k podání žaloby.

Soud nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice Kristýny a nařídil prodejci uznat odstoupení od smlouvy a tedy vrátit 18 690 korun plus zaplatit náhrady nákladů ve výši 8 641 korun.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval srdcem, říká podplukovník...

úterý, 23. října 2018, 13:29

Zesnulý voják Tomáš Procházka, který padl při útoku v Afghánistánu, byl výborným vojákem, kynologem, ale také parťákem pro své...

Zeman vyznamená bývalého tenistu Radka Štěpánka

úterý, 23. října 2018, 09:13

Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti 28. října vyznamená bývalého tenisového reprezentanta Radka Štěpánka, který mimo jiné...

Okamurova poslankyně se zlobí: Ať kraj odvolá ředitele, který...

úterý, 23. října 2018, 07:43

Severočeská poslankyně SPD Tereza Hyťhová chce odvolat ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana. Ten před nekolika dny...

Při útoku v Afghánistánu zemřel další český voják, dva jsou zranění

pondělí, 22. října 2018, 21:54

Při útoku na vozidlo české armády na základně Šindánd v afghánské provincii Herát dnes zemřel český voják. Další dva vojáci jsou...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Slovní útoky před barem vyvrcholily fyzickým napadením, agresor vytáhl nůž

Policisté vyšetřují v Táboře závažný incident, ke kterému došlo v neděli večer před jedním z barů v Táboře Na Kopečku. Skupina podnapilých lidí se nejprve mezi sebou dohadovala, pak došlo na fyzické napadání.

Budějcká Drbna

Policisté chytili opilého muže za volantem. Neměl řidičák a jel kradeným autem přímo z loupežné výpravy

Kličkující auto upoutalo v noci na úterý pozornost policistů v Hodoníně. Za starou Felicií Pickup se proto rozjeli a když řidiče zastavili, měli hned jasno. Za volantem totiž seděla známá firma.

Brněnská Drbna

Dramatický duel zvládla Dukla. Volejbalové finále je vyrovnané

Dramatickou bitvu nabídlo druhé finále volejbalové extraligy mezi libereckou Duklou a budějckým Jihostrojem. Domácí prohráli první set, pak se ale zvedli a otočili na 2:1. Jenže hosté se nevzdali a o vítězi rozhodla koncovka pátého setu. V ní se nakonec radoval Liberec a finále je tak vyrovnané 1:1 na zápasy.

Liberecká Drbna

Dvě auta začala předjíždět ve stejný čas, jedno z nich dostalo smyk a skončilo v poli

Dvě zranění si vyžádala nehoda u Milotic nad Bečvou, ke které došlo v úterý 23. dubna. Jedno z aut po nehodě skončilo v poli.

Olomoucká Drbna

Mladý muž na ulici Na Dolech se chtěl pořezat svým nožem. Nadýchal přes čtyři promile

Svůj život zřejmě chtěl v úterý 23. dubna ukončit devětadvacetiletý muž v Jihlavě. Měl u sebe nůž, chtěl se pořezat. Pomohl mu jeho kamarád a později i přivolaní policisté a lékař.

Jihlavská Drbna

Velikonoce očima hradeckých policistů: alkohol, drogy a děti v ohrožení

Velikonoční svátky byly na východě Čech především ve znamení alkoholu. Alespoň co se týče problémů, které řešili hradečtí policisté. V některých případech šlo i o další návykové látky. Hlídka byla například upozorněna na auto, které řídil muž pod vlivem drog. Vzadu přitom vezl malé dítě.

Hradecká Drbna