Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová obvinění vůči CEFC: pašování zbraní do krizových oblastí a obcházení sankcí vůči Íránu

 
sobota, 6. října 2018, 08:16

V New Yorku byla během dalšího předběžného slyšení před nadcházejícím soudem s Patrickem Ho, generálním tajemníkem neziskového křídla CEFC, vznesena nová závazná obvinění. Podle reportéra listu South China Morning Post předložila obžaloba soudu dokument o 32 stranách, popisující snahy Patricka Ho o ilegální obchod se zbraněmi, včetně dodávek vojenské techniky do krizových oblastí jako Libye či Jižní Súdán, na něž se v té době vztahovalo zbrojní embargo.

Ho měl rovněž domlouvat zbrojní dodávky do Čadu a Kataru, na něž se embargo nevztahuje.

Důkazní materiály pocházejí především z Hoovy emailové korespondence zabavené vyšetřovateli, a také ze svědectví senegalského ministra zahraničí Cheikha Gadio. Ten byl původně obviněn z korupce afrických politiků spolu s Hoem, ale minulý měsíc se dohodl s obžalobou na stažení obvinění výměnou za svědectví v procesu s Patrickem Ho.

Podle listu New York Times nové dokumenty také dokládají, že Ho domlouval s íránskými firmami obcházení sankcí prostřednictvím CEFC. 

“Před nadcházejícím soudem s vedoucím neziskového křídla CEFC Patrickem Hoem přibývají závažná obvinění proti celé společnosti, která byla také poprvé otevřené jmenována v souvislosti s korumpováním afrických představitelů. Lze očekávat, že u soudu samotného vyjde najevo řada dalších skutečností o praktikách společnosti,“ komentuje aktuální dění sinolog Martin Hála.

Nově odhalené skutečnosti by podle něho mohly být velmi nepříjemné pro české představitele, jež s CEFC spojili svůj politický osud. „Na prvním místě samozřejmě pro prezidenta Zemana, který stále ponechává ve funkci svého poradce zmizeleho předsedu CEFC Jie Ťien-minga,” dodává Hála.

Úplatky na třech kontinentech

Hoovi byla během slyšení zamítnuta další žádost o kauci. Soud se měl původně konat 5. listopadu, ale bude nejspíše odložen z procesních důvodů, mj. kvůli námitkám obhajoby proti přípustnosti některých důkazů.

Během slyšení byla také podle reportéra Inner City Press, který se soudním případem  CEFC dlouhodobě zabývá, poprvé naplno jmenována CEFC, a to jak její neziskové křídlo, China Energy Fund Committee, tak i společnost samotná – China CEFC Energy.  V dřívějších dokumentech bylo jméno CEFC opisováno jako “Energetická společnost se sídlem v Šanghaji”.

Podle South China Morning Post navíc nový dokument popisuje také úplatek CEFC pro Johna Ashe, předsedu Valného shromáždění OSN v roce 2014. Původní obvinění z loňského roku uvádí pouze úplatek CEFC pro Ashova nástupce ve funkci předsedy VS OSN Sama Kutesu. Ten měl od Patricka Ho obdržet v roce 2015 půl milionu USD poté, co jmenoval předsedu CEFC a Hoova přímého nadřízeného Jie Ťien-minga svým čestným poradcem.

Téhož roku jmenoval jak známo Jie Ťien-minga svým čestným poradcem také český prezident Zeman. Ten ho v “čestné” funkci ponechal i poté, co Jie začátkem roku v Číně záhadně zmizel a je nejspíš zadržován disciplinárními orgány KS Číny.

Společností CEFC a jejím působením v České republice se podrobně zabývá i nové číslo časopisu Economist v souvislosti s vlivovými operacemi ČLR v Evropě.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Foto ¡kuba! on Foter.com | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

V Hlubočepích chytili jedovatou mambu, unikla z domu ven

pátek, 5. října 2018, 22:20

Smrtelně jedovatá mamba zelená, která v úterý večer unikla v domě v pražských Hlubočepích, byla odchycena. Ze stromu nedaleko od...

Virtuální realita jako pomocník manažerů i léčba strachu z pavouků...

pátek, 5. října 2018, 17:22

Řešení syndromu vyhoření, léčení fobií a strachu nebo trénování prezentačních dovedností a zvládání obav z veřejného vystupování....

Jsem rád, že jsem dostal fotografie oněch deseti procent a děkuji za...

pátek, 5. října 2018, 13:37

Prezident Miloš Zeman trvá na svých výrocích o nezaměstnaných Romech. V reakci na stovky fotografií z pracovního prostředí, které...

Přes jižní Moravu přejede konvoj americké armády

pátek, 5. října 2018, 12:45

Čtyři desítky vojenských vozidel projedou v neděli a pondělí 7. a 8. října přes jižní Moravy. Půjde o jednotky americké armády,...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

U Vimperku narazilo auto do stromu. Jedna osoba nehodu nepřežila

U Vimperku došlo dnes odpoledne k tragické dopravní nehodě. Po nárazu do stromu zemřela jedna osoba. Podle policejní mluvčí Lenky Krausové je v místě nehody doprava úplně omezena.

Budějcká Drbna

Jak se žije stromům v horkém Brně? Vědci zkoumají stresové podmínky stromů ve městě

Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, z kterých budou získávat potřebná data. Čidla budou monitorovat vlhkost půdy a její teplotu v daném půdním profilu. Cílem je zjistit jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.

Brněnská Drbna

FOTO: Slavík vyhrál závod Světové série fourcrossu v Jablonci i posedmé

Český biker Tomáš Slavík prodloužil svou vítěznou šňůru v domácím závodě Světové série ve fourcrossu horských kol v Jablonci nad Nisou. Podnik JBC 4X Revelations, který také organizuje, dnes vyhrál již posedmé a zůstává na něm i nadále neporažený.

Liberecká Drbna

V Konici hořel rodinný dům, pro popáleného člověka letěl vrtulník

V Konici na Prostějovsku hořel dnes brzy ráno rodinný dům. Oheň zasáhl kuchyni, jeden člověk utrpěl popáleniny. Do nemocnice ho transportoval vrtulník, sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Olomoucká Drbna

Čelní střet osobního vozidla s nákladní soupravou si vyžádal těžké zranění

Nehoda s vážnými následky se v pátek odpoledne stala na Pelhřimovsku. Na silnici mezi Humpolcem a Pelhřimovem vjel řidič osobního auta do protisměru, kde se střetl s nákladní soupravou. Dvaatřicetiletý muž utrpěl těžká zranění, silnice byla několik hodin zcela neprůjezdná.

Jihlavská Drbna

Přelom července a srpna bude teplý a suchý

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, třeba příští týden rtuť vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech týdnech se sice objeví bouřky, ale celkový objem srážek bude i přesto podprůměrný. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hradecká Drbna