Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Když lidé za klávesnicí trpí nemocí vojáků. „Čističi“ Facebooku žalují firmu kvůli pracovním podmínkám

 
pondělí, 1. října 2018, 07:51

Sociální síť Facebook čelí žalobě ze strany svých bývalých zaměstnanců. Jedná se o takzvané moderátory – tedy ty, kteří kontrolují škodlivost obsahu sdíleného na síti a sami za to platí zničenou psychikou. Česko své vlastní moderátory facebookového obsahu nemá.

V popisu práce moderátorů je sledovat tisíce videí, obrázků a živých záznamů zachycujících často brutální nebo erotický obsah, včetně například zneužívání dětí, znásilnění, mučení, poprav, sebevražd či vražd.

Žalobu za moderátory obsahu podala Selena Scola, která na téhle pozici ve společnosti Facebook začala pracovat v červnu roku 2017. Po několika měsících se u ní objevily příznaky jako nespavost, zemdlelost a úzkost.

Krátce poté jí byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha. Žádá proto po Facebooku, aby financoval monitoring a lékařskou péči pro zaměstnance, kteří budou vykazovat známky psychických poruch.

Mohla přece relaxovat

Facebook podle ní má „zmírnit újmu současných obsahových moderátorů, ale též se postarat o ty, kteří již poškození jsou.“

Firma se brání, že tito zaměstnanci mají k dispozici psychology a možnost relaxace. Šéfka komunikace Facebooku Roberta Thomsonová navíc tvrdí, že stejnou péči o moderátory vyžaduje firma i od externích společností, které si pro „čištění“ obsahu pouze najímá:

„Psychologická podpora včetně poradenství přímo na pracovišti byla k dispozici i tam, kde pracovala stěžovatelka,“ uvedla Thomsonová v reakci na zmiňovanou bývalou zaměstnankyni Selenu Scola.

Právní zástupce bývalých zaměstnanců Korey Nelson to vidí jinak:

„Facebook ignoruje svoji povinnost poskytnout bezpečné pracovní prostředí pro své zaměstnance a radši nahrazuje novými ty, kteří jsou již nenávratně traumatizováni tím, co v práci viděli,“ tvrdí.

Podle Nelsona tak sice Facebook sice byl jednou z firem, které dobrovolně vytvořily základy pro výcvik, poradenství a podporu těchto obsahových moderátorů, dokonce již před deseti lety. Sama společnost prý ale to, co pomáhala prosadit, nedodržuje.

Kdo čistí český Facebook?

„Pokud vím, k žádnému zásadnímu zlepšení nedošlo,“ říká na dotaz HlídacíPes.org marketingový expert Jakub Horák. On sám prošel výběrovým řízením na pobočce Facebooku v Irsku a měl možnost alespoň trochu nahlédnout do zákulisí firmy, včetně jejího systému moderátorů. Česko podle něj žádné vlastní moderátory nemá.

„Domnívám se, že příspěvky jsou stále hodnoceny podle množství těch, kdo je nahlásí, a nikoli podle svého obsahu,“ říká Horák, podle kterého příspěvky českých uživatelů Facebooku ve skutečnosti posuzuje tým moderátorů v Jižní Africe v Kapském městě.

„Na centrále v Dublinu nějací Češi jsou, ale nikdo tam není uveden jako kontakt pro běžné uživatele,“ dodává.

Porucha, kterou bývalí zaměstnanci Facebooku často trpí, se nazývá Posttraumatická stresová porucha (PTSD podle anglického Posttraumatic Stress Disorder).

Projevuje se například poruchami spánku, problémy se soustředěním, depresemi, úzkostmi a podobnými symptomy. Bývá zpravidla následkem situací, kdy je dotyčný vystaven vysoké míře stresu, jako je například strach o vlastní život, nebo život někoho blízkého.

Nemocí často trpí vojáci a váleční veteráni, kteří jsou dlouhodobě a bezprostředně vystaveni obrovským dávkám stresorů.

„Vymazat“ teroristy

Tento fenomén mapuje i film Čističi režisérů Hanse Blocka a Morise Riesewiecka, promítaný nedávno také v Česku. Jeden z moderátorůs – tzv. Čističů – v něm říká: „Za svou kariéru jsem viděl již stovky useknutých hlav.“

Další bývalá „čistička“ popisuje, že si připadala jako ochranka uživatelů Facebooku, ovšem za cenu vlastního duševního zdraví. „Je to jako kdybych se nakazila virem. Pomalu se mi to zažíralo do mozku. Pak jsem musela skončit. Dělo se něco špatného.“

Není to poprvé, co Facebook čelí kritice za to, jak se chová ke svým zaměstnancům, konkrétně k oddělení „čističů“. V květnu 2017 citoval anonymně jednoho z nich deník Guardian:

„Na té práci není doslova nic, co by si člověk mohl užít. Každý den jdete do práce v devět ráno, zapnete počítač a koukáte se na to, jak někomu usekávají hlavu. Každý den, každou minutu, tohle je to, na co koukáte. Byli jsme podhodnocení a nedocenění. Každý den museli kolegové chodit k psychologům, někteří nemohli spát, někteří měli noční můry.“

Za patnáct dolarů na hodinu tak museli zaměstnanci odstraňovat teroristická videa, přičemž se mohli spolehnout jen na sebe a dvoutýdenní výcvik.

Podle Guardianu každý den musí přes 7 500 tisíc obsahových moderátorů projít více než milion potenciálně škodlivých příspěvků.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

 


 

Kam dál?

České dráhy dominovaly dopravě, nyní soupeří s konkurencí

neděle, 30. září 2018, 18:07

České dráhy (ČD) zaznamenaly během stoleté historie řadu změn. Zatímco v prvních letech byla železnice téměř jedinou dostupnou...

VIDEO: 'STB, hanba!' znělo Svoboďákem. Babiše přivítal v Brně zástup...

neděle, 30. září 2018, 17:59

Premiér Andrej Babiš navštívil v rámci předvolební kampaně svého hnutí ANO 2011 do Brna. U stánku ANO se již od odpoledních hodin...

Na Černém Mostě vyroste skoro 200 městských bytů

neděle, 30. září 2018, 17:30

V Praze vyrostou nové byty. Základní kámen stavby osmi nových čtyř a pětipatrových bytových domů byl tento týden položen na...

Z objednání vraždy Kuciaka byla obviněna zadržená žena. Podle médií...

neděle, 30. září 2018, 16:14

Slovenská policie obvinila ženu zadrženou v případu zastřelení novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, že si dvojnásobnou vraždu...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Odstranění zábradlí stavební úřad nedoporučil. Není to závazné stanovisko, vysvětluje radnice

Jen málo činů radnice vyvolalo tolik reakcí, jako odstranění části zábradlí u slepého ramene Malše. Nejdříve se lidé obávali, že se u neohraničeného břehu budou topit lidé, teď se objevil dokument, který ukazuje, že stavební úřad radnici odstranění zábradlí nedoporučil. Zatímco opozice tvrdí, že tento krok byl v rozporu se zákonem, radnice si stojí za tím, že vše proběhlo v pořádku.

Budějcká Drbna

Malíř a grafik Jan Rajlich bude mít v Brně pamětní desku, město na ni přispěje 70 tisíc

Významný grafik a malíř Jan Rajlich, který po většinu svého života působil v Brně, bude mít na Jiráskově ulici pamětní desku. Město na ni poskytne dotaci ve výši sedmdesáti tisíc korun.

Brněnská Drbna

Kolony na Horákovce. U opravovaného úseku jezdí řidiči na červenou a po chodníku

Pokud si chcete zachovat pevné nervy, v pátek odpoledne raději nevyrážejte na cestu autem po Liberci. Velké zdržení je klasicky na průtahu městem, kolabuje ale také Třída dr. Milady Horákové, průjezd přes ní je komplikovaný prakticky po celé její délce.

Liberecká Drbna

Houby v Pevnosti vás zavedou do světa mykologie

Češi jsou nejvášnivější houbaři na světě, není proto divu, že vás v Pevnosti Poznání zavedou o víkendu 7. a 8. září do světa mykologie. Je připraven program pro celou rodinu.

Olomoucká Drbna

Řidič, pozor! Na dálnici D1 u Beranova budou o víkendu uzavírky kvůli stavbě nadjezdu

Na dálnici D1 u Velkého Beranova budou v noci na neděli krátkodobé uzavírky kvůli osazování nosníků nového nadjezdu na 120. kilometru. Pracovat se tam bude mezi 23:00 v sobotu a nedělními 6:00, informoval dnes mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Kvůli přípravám a dokončovacím pracím budou auta tímto úsekem projíždět v obou směrech jedním jízdním pruhem od sobotního do nedělního poledne.

Jihlavská Drbna

Vinaři přijedou do Hradce. Startuje svátek vína na soutoku

V sobotu 31. srpna 2019 se milovníci vína mohou již popáté můžete těšit na setkání s předními českými i zahraničními vinaři a prodejci vín v nejkrásnějším parku na soutoku Labe a Orlice v Hradci Králové.

Hradecká Drbna