úterý 22. září 2020 Darina

FOTO: Největší sokolovna v Česku prošla rekonstrukcí. Dvoraně Stadionu se vrátila původní tvář

Zrekonstruovanou vstupní dvoranu sokolského Stadionu otevřel Sokol I v Kounicově ulici v Brně. Rok trvající práce přišly na 12 milionů korun, na financování se kromě Sokola podílelo i město Brno a Jihomoravský kraj. Dvorana se návštěvníkům otvírá po 40 letech, kdy ji znepřístupnila přestavba v 70. letech.

„Kromě otevření prostoru a jeho obnovy tu vznikla i nová recepce a zázemí pro návštěvníky Stadionu. Věříme, že obnovená dvorana usnadní orientaci v rámci areálu," uvedl místostarosta Sokola I Michal Doležel.

Po obnově venkovního areálu a dětského centra je rekonstrukce celé budovy hotová z jedné třetiny. Další v pořadí je nejexponovanější část budovy, kterou využívají vrcholoví sportovci, zejména volejbalisté a gymnastky. „Chybí tam regenerační zázemí a stav prostoru, kde se pohybují, je vůbec velmi zastaralý. Tuto část rekonstrukce bychom chtěli začít plánovat od příštího roku a ideálně do roku 2025 ji dokončit. Ale vzhledem k tomu, že jde o investici za přibližně 150 až 200 milionů korun, nebude to úplně snadné," doplnil Doležel.

Rozlehlá funkcionalistická budova je největší sokolovnou v České republice a kromě tělocvičen a sportovních hal zahrnuje také koncertní a divadelní sál, restauraci a hudební klub. Stadion byl postavena v letech 1927 až 1929 podle návrhu Jindřicha Kumpošta a Miloše Lamla.

Až do druhé světové války v prostoru Stadionu trénovali gymnasté olympionici Alois Hudec, Jan Gajdoš nebo Ladislav Vácha a zároveň ve společenském sále vystupovala berlínská i vídeňská filharmonie. I po likvidaci Sokola nacisty a poté komunisty prostor plnil svou původní funkci.

Autoři | Foto Michal Doležel

Štítky Sokol, Brno, Kounicova, rekonstrukce, dvorana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.