Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příběh legendárních Lužánek oblétne svět. Dokument získal nominaci na filmový festival v Mexiku

 
úterý, 25. září 2018, 18:56

Od památné fotbalové rozlučky Petra Švancary, kdy Lužánky po letech ožily energií desítek tisíc fanoušků, sice uběhly už více než tři roky, příběh legendárního fotbalového svatostánku ale tentokrát doslova obletí svět. Dokumentární film Stadion Tomáše Hlaváčka byl totiž nominován na mezinárodní festival dokumentárních filmů v Mexiku. Na International Documentary Film Festival of Mexico City (DocsMX) ho budou 14. až 16. října promítat dokonce třikrát.

V jižní Americe je fotbal posvátný, říká režisér

Dokument Stadion se podle Hlaváčka u odborné poroty v Mexiku setkal s nadšeným přijetím. Obdobně by tak mohl působit i na širokou veřejnost. „Fotbal v latinské a střední Americe představuje pro lidi stále emancipační společenský nástroj a stále má, pro nás už těžko představitelný, komunitně až posvátný charakter," odůvodnil Hlaváček.

Dokument mapuje obnovu Lužánek od prvního úderu motykou o sešlé ochozy stadionu, přes slavnou Švancarovu rozlučku, až po naději vzbuzující tečku v podobě ocenění za komunitní počin roku na světové soutěži Stadium Business Awards (SBA) v Madridu. Hlaváček do Španělska doprovázel jednoho z hlavních organizátorů obnovy Lužánek a zároveň ústřední postavu filmu Marka Fišera. Ten přebíral cenu SBA a Hlaváčka doprovodí i do Mexico City „Věřím, že tento úspěch pomůže nejen propagaci filmu a města Brna, ale i k našemu kýženému cíli - stavbě nové fotbalové arény Za Lužánkami," uvedl Fišer. 

Dvanáctkrát více diváků než na největším tuzemském festivalu

V jednom z nejvetších měst světa budou mít diváci šanci prohlédnout si film hned na třech místech. DocsMX se přitom neřadí mezi nevýznamné či maloformátové festivaly. Jen loni ho navštívilo přes 90 tisíc diváků, tedy dvanáctkrát více než oblíbený domácí festival dokumentárních filmů v Jihlavě.

Těším se na dialog odlišných kultur, náš brněnský výsadek může fungovat, říká Hlaváček

V programu festival jsou vedle Stadionu snímky z celého světa zabývající se palčivými problémy dneška. „Zpráva o zařazení našeho dokumentu do hlavní soutěže DocsMX nás hrozně moc nakopla a samozřejmě udělala ohromnou radost. A do jisté míry se potvrdilo to, co jsme trochu předvídali, že publikum a festivaly na jiných kontinentech, respektive mimo euro-americký kulturní svět, budou příběhu našeho dokumentu více rozumět," prohlásil  Hlaváček. 

FILM STADION: Pozoruhodný náklad emocí, vzpomínek, provokace a naděje na nové Lužánky 

„Přesto je svět tohoto festivalu poměrně odříznutý od angažovaného světa tady u nás v Evropě. Fokus a akcent na to, co je globálně a lokálně důležité, je tam opravdu odlišný. Nejvíce se těším a jsem zvědavý na dialog, který bude svým způsobem mezikulturní, se světem angažovaného filmu v Mexicu. V tomto ohledu si myslím, že náš "brněnský" výsadek uprostřed střední Ameriky, bude vzájemně nadmíru přínosný," uzavřel mladý dokumentarista s připomínkou, že je to po dlouhé době poprvé, kdy se nějaký brněnský dokument podíval na světový festival.

Napsal(a) Martin Šeda | Foto Dokumentární film Stadion
 


 

Kam dál?

Úroveň informační a digitální gramotnosti na školách? Neuspokojivá,...

úterý, 25. září 2018, 16:57

Jaká je úroveň digitální gramotnosti a výuky IT na českých základních a středních školách? Podle poslední zprávy České školní...

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

pondělí, 24. září 2018, 16:35

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od...

Na horách v noci napadl první sníh. Sněžit má i během pondělí

pondělí, 24. září 2018, 10:03

To je skok. Ještě v pátek bylo letní počasí, v pondělí ráno teploty jen lehce překročily nulu. A na horách nad tisíc metrů nad...

Mentální koučink není jen pomůckou pro byznysmeny. Budějckou TJ...

neděle, 23. září 2018, 14:52

Posouvání hranic, zlepšení komunikace, odstranění psychických bloků a nebo práce na vyrovnaných výsledcích. Práce mentálního...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

VIDEO: Dynamo vyhrálo druhou ligu a těší se na Superpohár

Futsalové PCO Dynamo Č. Budějovice využilo v pátečním střetnutí s FC Malibu Mladá Boleslav hned první mečbol, který jim otevřel cestu mezi českou futsalovou elitu. K poslednímu duelu do Havlíčkova Brodu s Chotěboří už pojede jako jistý vítěz druhé ligy.

Budějcká Drbna

SOUTĚŽ: Galerie Vaňkovka slaví 14. narozeniny! Pojďte je s námi oslavit hrou na hledače pokladů

Kdo nezná Galerii Vaňkovka, ten nikdy nebyl v Brně. Oblíbené nákupní centrum je situováno tak, abyste ho nemohli minout. Právě dnes slaví své čtrnácté narozeniny a my vám společně s ním chceme udělat hezčí týden!

Brněnská Drbna

Varhany potřebují zachránit. Kraj přispěje půl milionu, potřeba je desetkrát tolik

Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci. Obnovu by chtěli zahájit už letos, náklady odborníci předběžně odhadli na pět až šest milionů korun. Nashromáždit se zatím podařilo zhruba polovinu díky darům města a kraje, prostřednictvím akcí a také díky adopcím píšťal.

Liberecká Drbna

V dalším týdnu se teploty budou pohybovat kolem deseti stupňů, pak se oteplí

Dnešní teplé počasí nevydrží, v neděli bude přes Česko od severozápadu zvolna postupovat studená fronta. V posledním březnovém týdnu budou denní teploty v průměru kolem 11 stupňů Celsia a noční kolem nuly. V dalších týdnech se pak postupně oteplí. Celkově by období od 25. března do 21. dubna mělo být teplotně nadprůměrné a srážkově normální. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Olomoucká Drbna

Večerní střet dvou aut se stal osudný jednomu z řidičů. Po převozu zemřel v nemocnici

Na silnici druhé třídy č. 152 došlo dnes po 18. hodině k tragické dopravní nehodě. Zhruba kilometr od Moravských Budějovic, směrem na obec Jackov, se střetla, z dosud nezjištěných příčin, dvě osobní auta.

Jihlavská Drbna

V následujícím týdnu bude kolem 11 stupňů, v dalších se oteplí

Dnešní teplé počasí nevydrží, v neděli bude přes Česko od severozápadu zvolna postupovat studená fronta. V posledním březnovém týdnu budou denní teploty v průměru kolem 11 stupňů Celsia a noční kolem nuly. V dalších týdnech se pak postupně oteplí. Celkově by období od 25. března do 21. dubna mělo být teplotně nadprůměrné a srážkově normální. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Hradecká Drbna