Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příběh legendárních Lužánek oblétne svět. Dokument získal nominaci na filmový festival v Mexiku

 
úterý, 25. září 2018, 18:56

Od památné fotbalové rozlučky Petra Švancary, kdy Lužánky po letech ožily energií desítek tisíc fanoušků, sice uběhly už více než tři roky, příběh legendárního fotbalového svatostánku ale tentokrát doslova obletí svět. Dokumentární film Stadion Tomáše Hlaváčka byl totiž nominován na mezinárodní festival dokumentárních filmů v Mexiku. Na International Documentary Film Festival of Mexico City (DocsMX) ho budou 14. až 16. října promítat dokonce třikrát.

V jižní Americe je fotbal posvátný, říká režisér

Dokument Stadion se podle Hlaváčka u odborné poroty v Mexiku setkal s nadšeným přijetím. Obdobně by tak mohl působit i na širokou veřejnost. „Fotbal v latinské a střední Americe představuje pro lidi stále emancipační společenský nástroj a stále má, pro nás už těžko představitelný, komunitně až posvátný charakter," odůvodnil Hlaváček.

Dokument mapuje obnovu Lužánek od prvního úderu motykou o sešlé ochozy stadionu, přes slavnou Švancarovu rozlučku, až po naději vzbuzující tečku v podobě ocenění za komunitní počin roku na světové soutěži Stadium Business Awards (SBA) v Madridu. Hlaváček do Španělska doprovázel jednoho z hlavních organizátorů obnovy Lužánek a zároveň ústřední postavu filmu Marka Fišera. Ten přebíral cenu SBA a Hlaváčka doprovodí i do Mexico City „Věřím, že tento úspěch pomůže nejen propagaci filmu a města Brna, ale i k našemu kýženému cíli - stavbě nové fotbalové arény Za Lužánkami," uvedl Fišer. 

Dvanáctkrát více diváků než na největším tuzemském festivalu

V jednom z nejvetších měst světa budou mít diváci šanci prohlédnout si film hned na třech místech. DocsMX se přitom neřadí mezi nevýznamné či maloformátové festivaly. Jen loni ho navštívilo přes 90 tisíc diváků, tedy dvanáctkrát více než oblíbený domácí festival dokumentárních filmů v Jihlavě.

Těším se na dialog odlišných kultur, náš brněnský výsadek může fungovat, říká Hlaváček

V programu festival jsou vedle Stadionu snímky z celého světa zabývající se palčivými problémy dneška. „Zpráva o zařazení našeho dokumentu do hlavní soutěže DocsMX nás hrozně moc nakopla a samozřejmě udělala ohromnou radost. A do jisté míry se potvrdilo to, co jsme trochu předvídali, že publikum a festivaly na jiných kontinentech, respektive mimo euro-americký kulturní svět, budou příběhu našeho dokumentu více rozumět," prohlásil  Hlaváček. 

FILM STADION: Pozoruhodný náklad emocí, vzpomínek, provokace a naděje na nové Lužánky 

„Přesto je svět tohoto festivalu poměrně odříznutý od angažovaného světa tady u nás v Evropě. Fokus a akcent na to, co je globálně a lokálně důležité, je tam opravdu odlišný. Nejvíce se těším a jsem zvědavý na dialog, který bude svým způsobem mezikulturní, se světem angažovaného filmu v Mexicu. V tomto ohledu si myslím, že náš "brněnský" výsadek uprostřed střední Ameriky, bude vzájemně nadmíru přínosný," uzavřel mladý dokumentarista s připomínkou, že je to po dlouhé době poprvé, kdy se nějaký brněnský dokument podíval na světový festival.

Napsal(a) Martin Šeda | Foto Dokumentární film Stadion
 


 

Kam dál?

Úroveň informační a digitální gramotnosti na školách? Neuspokojivá,...

úterý, 25. září 2018, 16:57

Jaká je úroveň digitální gramotnosti a výuky IT na českých základních a středních školách? Podle poslední zprávy České školní...

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

pondělí, 24. září 2018, 16:35

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od...

Na horách v noci napadl první sníh. Sněžit má i během pondělí

pondělí, 24. září 2018, 10:03

To je skok. Ještě v pátek bylo letní počasí, v pondělí ráno teploty jen lehce překročily nulu. A na horách nad tisíc metrů nad...

Mentální koučink není jen pomůckou pro byznysmeny. Budějckou TJ...

neděle, 23. září 2018, 14:52

Posouvání hranic, zlepšení komunikace, odstranění psychických bloků a nebo práce na vyrovnaných výsledcích. Práce mentálního...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Češi zachraňují helikoptérou slona...

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • Babí léto končí, přichází ochlazení. Příští...

  • Ministerstvo chce úplně zakázat vystupování...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

V úterý zasáhne Česko silný vítr, nejsilnější bude na horách

V úterý odpoledne zasáhne celou republiku silný vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti ojediněle 90 kilometrů v hodině, na horách až 110 kilometrů za hodinu. Nejsilnější poryvy čekají meteorologové v noci, během středy bude vítr pozvolna slábnout. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, která platí pro všechny kraje od úterních 15:00 do středy 15:00.

Budějcká Drbna

Jedna z nejúspěšnějších výstav světa připluje do Brna. Titanic nabídne artefakty ze dna oceánu i příběhy cestujících

Od 30. října se v prostorách Pavilonu C Výstaviště Brno uskuteční světová výstava Titanic. Expozice, kterou po světě navštívily miliony návštěvníků, představí reálné prostory legendárního plavidla, které v roce 1912 kleslo na dno Atlantiku. Výstava představí několik stovek originálních exponátů, které byly vytaženy ze dna oceánu. Dále pak návštěvníci projdou skutečnými kajutami, salonky i částí strojovny lodi Titanic. Zajímavý bude také dotek ledovce či možnost vyfotografování se na přídi lodi.

Brněnská Drbna

Část autobusáku v Turnově se změnila na parkoviště, funkční bude od středy

Téměř o osmdesát parkovacích míst se rozroste stávající centrální parkoviště v Turnově. Nová parkovací místa budou veřejnosti zpřístupněna ve středu.

Liberecká Drbna

Mladý řidič Transitu nedal přednost Octavii na hlavní silnici. Při kolizi se zranilo sedm lidí

Sedm zraněných a škoda přes 300 tisíc korun – to je bilance dopravní nehody, která se stala v pátek 19. října u Javorníku na Jesenicku. Řidič Transitu tam nedal přednost řidiči Škody Octavia na hlavní silnici.

Olomoucká Drbna

Detektivové ze základních škol čmuchají po skrytých stopách jihlavské kultury

Jak se pozná správný detektiv? Pozoruje, zapisuje, vyzvídá, poslouchá a hlavně čmuchá! Správný detektiv dokáže využít všech smyslů, aby se labyrintem stop dostal až k pravdě. Co to je stonařovský meteorit? Byla Brána Matky Boží vždycky jediná? A jak se jmenuje skřítek, co řádí v městské knihovně? Vezměte tužku, zaostřete na modré oko a vyčmuchtejte taje jihlavské kultury!

Jihlavská Drbna

Někdo ze skladu ukradl desítky propanbutanových lahví, škoda je téměř 50 tisíc

Ze skladu čerpací stanice v obci Všestary - Rozběřice nedaleko Hradce Králové se na konci minulého týdne "ztratilo" 63 propanbutanových lahví. Případ řeší policisté ze Smiřic, kteří zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádež, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

Hradecká Drbna