Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí hlavami nad novými zelenobílými sloupky v Budějcích

 
sobota, 22. září 2018, 09:57

Výsledek modernizace frekventované Lidické třídy v Českých Budějovicích mnozí lidé hodně jadrně komentují. Nejsou s úpravami spokojeni. Nedávno to byly ostrůvky, které místní připravily o parkovací místa. A teď to je šrafování se zelenobílými sloupky. To jsou takzvané balisety, kterých na Lidické vyrostlo celkem 38. Přišly na zhruba 57 tisíc korun. A i ty lidem bydlícím na Lidické zabraly místa k parkování a podle nich nesmyslně zúžily vozovku. Krajský správce komunikace je ale jiného názoru.

„Tak nám po rekonstrukci Lidické ubylo na jihu města dalších možná několik desítek parkovacích míst, protože takhle, podle mne, nesmyslně vyšrafovaných úseků je na celé délce několik. Děkuji představitelé města! Hlavně že máte plná ústa předvolebních slibů jak budete zlepšovat dopravu ve městě! Budu na to pamatovat při výběru hlasovacího lístku," uvedl na Facebooku pod fotografiemi nové úpravy Lidické třídy Miloš Pitra. A přidávali se další lidé, mnozí si servítky nebrali.

ČTĚTE TAKÉ: Lidickou čeká poslední kompletní uzavírka

„Město s tímto nemá vůbec nic společného. Lidická třída je ve správě kraje a veškeré úpravy při úpravě této komunikace jsou jen a jen jeho záležitostí. My tohle nemůžeme ani připomínkovat," tvrdil náměstek českobudějovického primátora František Konečný s tím, že město zajišťovalo pouze práce na chodnících.

Baliseta je pružný, směrový, plastový sloupek, který ohraničuje prostor, kam by neměli lidé zajíždět. Lehce se montuje, nejsou třeba stavební úpravy, a také je docela bezpečná: při přejetí se hezky zmačká a nerozpáře auto jako klasický sloupek. Při pádu z kola si o ní člověk nerozbije hlavu, nebo alespoň ne tolik.
Před příchodem baliset nebylo nic moc jiného, co by je nahrazovalo. Vlastně se staly pro mnohé plánovače infrastruktury spásou. Před balisetami se daly použít snad jen betonové citybloky. 
Při nerespektování vodorovného značení je toto dopravní zařízení prvkem, který vymezuje prostor, kde se nemá vozidlo nacházet. I přes svou nevzhlednost jsou podle odborníků balisety okamžitým řešením v místech, kde to nebezpečná dopravní situace vyžaduje.

A krajský úřad, který je správcem ulice a stojí za modernizací Lidické třídy, připouští že dopravními úpravami došlo nevyhnutelně k jistému snížení počtu parkovacích míst. O kolik přesně, to ale správce komunikace a investor modernizace prý nezjišťoval.

Snížení již nyní nedostatečného počtu parkovacích míst je zajisté velmi nepříjemné. Je však nutné pohlížet na věc komplexně s ohledem na priority. Jedná se o průtahový úsek silnice s vysokou četností vozidel, cyklistů i pohybem chodců. Při dodržení požadavků a předpisů na bezpečnost silničního provozu není možné předchozí množství parkovacích míst zachovat. Pro minimalizaci dopadů řešení rozhledových trojúhelníků v daném úseku ulice Lidická byly boční ulice Na Spojce a Erbenova nově zjednosměrněné, tak aby se z nich nevjíždělo na Lidickou třídu," vysvětlil Milan Veleba z oddělení pro územní samosprávu a státní správu v dopravě krajského odboru dopravy a silničního hospodářství.

„Vodorovné dopravní značení - široké šikmé čáry nebo-li šrafování v kombinaci se souvislou čárou je použito pro vyznačení ploch, které nejsou v tomto konkrétním případě určeny zejména ke stání vozidel. Jsou to plochy takzvaného dopravního stínu. A jsou doplněny takzvanými balisety, tedy zelenobílými plastovými sloupky, které podporují toto trvalé souvislé vodorovné značení tak, že fungují jako fyzická zábrana před stáním vozidel v místech takzvaných rozhledových trojúhelníků křižovatek. Brání tedy vznikům situací, kdy bude vjetí vozidel na hlavní silnici z vedlejší sázka do loterie. Jedná se o moderní prvek zvyšující bezpečnost silničního provozu," upřesnil Milan Veleba.

Podle Veleby, pokud by zde nebyly takto vyznačené plochy, prostor by byl využíván k parkování vozidel. A plocha by tudíž nemohla být využívána k vyhýbání aut. „Takto je pojezdná alespoň z části, když balisety jsou umístěny v určité vzdálenosti od souvislé čáry," podotkl. Veleba ale odmítl nařčení, že by balisety bránili lidem ve výjezdu z domů a dalších objektů. Nabízí se ale, že i když sloupky nejsou přímo před výjezdy od objektů, jsou těsně vedle a rozhodně vytáčení z těch výjezdů či vjezdů neusnadňují. Především pak řidiči s většími auty budou mít problémy, možná si budou muset pomoci najetím přes oba pruhy ulice.

„Nepředpokládá se, že by zajíždění do vjezdů okolních nemovitostí rozměrnými vozidly bylo časté. Tuto komplikaci lze považovat za minimální. Zatím nespatřujeme nutnost řešení baliset jiné, než je nyní podle projektové dokumentace," uvedl k tomu Milan Veleba. 

Jsou ale i lidé, kteří úpravy kvitují, hlavně kvůli vyjíždění z vedlejších ulic, kdy řidič přes zaparkovaná auta až do křižovatky skoro nic neviděl. A horko těžko tak vyjížděl. Ale těch bylo oproti odpůrcům zelenobílých sloupků mnohem méně.

Napsal(a) Yvetta Chmelová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

V Mnichově v poledne začíná 185. ročník Oktoberfestu

sobota, 22. září 2018, 09:29

V Mnichově dnes v poledne začíná 185. ročník Oktoberfestu. Tradiční pivní festival i letos přinese dražší pivo, jehož cena poprvé...

Evropský týden mobility probíhá již po sedmnácté. Nechybí ani 29 měst...

pátek, 21. září 2018, 16:11

Letos probíhá již 17. ročník Evropského týdne mobility. Tato dnes již celosvětová kampaň konající se pravidelně od 16. do 22....

V zemi se dnes večer rozezvoní zvony jako symboly míru

pátek, 21. září 2018, 08:57

Po celé zemi se dnes večer rozezní zvony některých kostelních věží, hřbitovů a dalších památek. Zapojí se tím do celoevropské...

Brněnští středoškoláci vymysleli projekt na boj proti šikaně. Využívá...

čtvrtek, 20. září 2018, 17:12

Přes dva tisíce nahlášení rizikového chování za poslední rok prošlo systémem Nenech to být. Platforma vytvořená brněnskými...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Českobudějovičtí nasázeli pět branek a mají tři body!

Motoru se po delší době podařilo skórovat v úvodu utkání. Svěřenci Václava Prospala pak příznivý stav udrželi až do konce základní hrací doby, přičemž v průběhu zápasu ho navýšili až na 5:1. Jihočeši tak soupeři v Budvar aréně dali více jak čtyři branky téměř po měsíci.

Budějcká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Brněnská Drbna

Návštěvu nemocnice vám zpříjemní nové výstavy

Na obrazy místního malíře i náhled do historie láká jablonecká nemocnice. Na chodbě v blízkosti hlavního vchodu si mohou návštěvníci prohlédnout dvě zbrusu nové výstavy.

Liberecká Drbna

V prostorách Maltézské pomoci v Olomouci se bude konat kurz o fake news

V pátek 25. ledna od 14:00 se v prostorách učebny Maltézské učebny v Olomouci na adrese Wurmova 7 bude konat diskuze o falešných či nepravdivých zprávách. Akce je určena hlavně pro seniory.

Olomoucká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Jihlavská Drbna

KRNAP rozeslal obcím návrh nové zonace, sjezdovek se netýká

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už poskytla městům, obcím a dalším subjektům v Radě KRNAP návrh nové zonace, který potvrdilo ministerstvo. V národních parcích vrcholí po 18 měsících příprava a schvalování nových zón ochrany přírody, jak to vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. ČTK to dnes řekli zástupci Správy KRNAP a ministerstva životního prostředí (MŽP). Někteří starostové a zástupci lyžařských areálů v Krkonoších se obávají toho, že by to mohlo mít negativní vliv na turistický ruch. Vedení KRNAP ale uvedlo, že nová zonace, která bude platit 15 let, nynější sjezdovky neovlivní.

Hradecká Drbna