Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jablonec se přibližuje neslyšícím, zapojil se do projektu Bezbariérová komunikace

 
středa, 19. září 2018, 08:11

Magistrát města Jablonce nad Nisou začal spolupracovat s organizací Tichý svět. Díky tomu se stává otevřenějším městem pro osoby neslyšící.

Jablonecká radnice nově disponuje dvěma tablety, které umožní uživatelům se připojit na Tichou linku. Zde tlumočník převede požadované informace do znakového jazyka. „Rádi jsme se do spolupráce s touto organizací pustili. Zatím se tento způsob komunikace osvědčil v řadě nemocnic,“ sdělil náměstek primátora Miloš Zahradník

Každoročně Tichý svět pomáhá po republice překládat až ve 20 000 situacích. „Tichou linku jsme začali provozovat před deseti lety. Poslední tři roky navíc nabízíme přepis hovoru. Ten je určen zejména klientům, kteří hůře slyší, ale stále dokáží bez problému číst,“ uvedl Michal Procházka z Tichého světa.

V organizaci je připraveno šestnáct tlumočníků a pět přepisovatelů. Každý hovor by měl trvat okolo dvaceti minut. Důležité je tak předat stručné a klíčové informace.

Pro využívání tabletů byly odborně zaškoleni pracovníci magistrátu. „Konkrétně se jedná o dvě pracovnice ze sociálního odboru a jednu náhradnici,“ dodal Zahradník. Ty nyní mohou s neslyšícími snadno komunikovat. „Psanému textu většinou rozumí osoby, které o sluch přišli v pozdějším věku. Proto tuto techniku velmi rádi uvítáme,“ komentovala zaškolená pracovnice Martina Rosenbergová.

Není to ale první tablet pro online tlumočení v Jablonci. První byl pořízen již v minulosti a nachází se v přízemí radnice v informačním středisku.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto MMJ
 


 

Kam dál?

Staroměstský orloj bude po opravách spuštěn 28. září

středa, 19. září 2018, 07:55

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září. Zrestaurované sochy...

Brněnský rodák a fanoušek Komety jde pěšky z Třince, aby sehnal...

úterý, 18. září 2018, 19:21

Brněnský rodák Daniel Marek dnes vyrazil na netradiční túru. Během pěti dní chce ujít téměř 250 kilometrovou vzdálenost mezi...

Snížení věku pro vstup na sociální sítě na 13 let je stále ve hře

úterý, 18. září 2018, 17:40

Snížení minimální věkové hranice pro vstup na sociální sítě z 15 let na 13 let je stále ve hře. Navrhli to Piráti ústy poslance...

Tunel Blanka má za sebou tři roky provozu. Jeho kvality prověřilo 100...

úterý, 18. září 2018, 17:16

Jsou to přesně tři roky, co se veřejnosti otevřel tunel Blanka. Od té doby jím projelo již přes 100 milionů aut, což potvrzuje...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení, které podporuje výuku témat dopravní bezpečnosti ve školách i v rodinách. Odstartoval projekt, který je spolufinancován fondem zábrany škod České kanceláře pojistitelů a řešení se tak dostává na území celé České republiky.

Budějcká Drbna

Opilý brněnský senior přetáhl souseda berlí přes záda kvůli cigaretám, přestože muž nekouří

Běžné sousedské hádky se včera v podvečer vygradovaly do fyzického útoku. Jednasedmdesátiletý muž udeřil svého souseda holí, protože jej podezíral, že z balkonu o patro výše, kde muž bydlí, neustále vnikal kouř do jeho bytu. Problém však bude mít se svým jednáním senior, byl opilý a jeho soused navíc nekouří.

Brněnská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Liberecká Drbna

Řidička nedala přednost autu při odbočování. Při nehodě se zranily dvě osoby

Dvě zraněné osoby a škoda 130 tisíc korun, to je bilance dopravní nehody, která se stala v pondělí 15. července o půl druhé odpoledne v Bělé pod Pradědem.

Olomoucká Drbna

Dávejte si na koupališti či výletu pozor na své věci. Naši neopatrnost umí využít zloději

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás vyráží třeba na koupaliště nebo na jiná místa, která jsou vhodná ke koupání, relaxaci či odpočinku. Je třeba si ale uvědomit, že přesně toto jsou i místa, která jsou velkým lákadlem pro zloděje.

Jihlavská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Hradecká Drbna