Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vzpomínky na srpen 1968: „Když se Dubček vrátil, lidé ztratili jednotu.“

 
pátek, 24. srpna 2018, 14:00

Česko si připomnělo 50. výročí počátku dlouhé sovětské okupace. Následné dvacetileté období tzv. normalizace zasáhlo do řady jednotlivých lidských životů. Součástí Příběhů 20. století jsou i vzpomínky lékaře Josefa P. Skály. Ten o jaru 1968 říká: „Jako by celému našemu národu někdo dal lék a my se probudili.“

„Jaro 1968, to byl úžasný zážitek. My jsme tenkrát založili organizaci, která se jmenovala Svaz mladých vědeckých pracovníků, a snažili jsme se předělat dosavadní vědeckou přípravu. Protože například co se týká kandidátů věd, ti tenkrát museli dělat ruštinu, museli dělat vědecký komunismus, museli dělat marxismus-leninismus, ale skoro nic odborného,“ popisuje Skála.

„My jsme se snažili, aby se dělala angličtina, odborné vzdělání, prostě to, co je potřeba a co se dělá v lékařském výzkumu. Bylo nás dohromady asi dvacet, scházeli jsme se, napsali jsme program a snažili jsme se změnit tu vědeckou aspiranturu.“

Dnes už profesor Skála měl tehdy pocit, že společnost se probrala z letargie:

Zázračný lék

„Víte, mně to připadalo, že v 50. a 60. letech, až do pražského jara, trpěla skoro celá naše země chorobou, která by se dala diagnostikovat jako „Encephalitis lethargica“. To znamená, že žijete, ale vlastně nežijete. Ta choroba byla popsána asi ve 20. letech v Americe. Prostě lidé žili desetiletí, jako by nevnímali, jako by byli v jakémsi suspendovaném stavu částečného bezvědomí. Potom neurologové objevili látku, které se říká L-dopa – a použili ji u pacientů, kteří trpěli tou letargií. A pacienti se najednou probrali a začali žít. A mně se zdálo, jako by celému našemu národu na jaře 1968 někdo dal ten lék. Takže jsme se probudili.“

Když v noci z 20. na 21. srpna 1968 začala okupace, byli lidé otřeseni a zaskočeni, i když třeba s nějakým zásahem Sovětského svazu proti náhle příliš svobodnému „satelitu“ počítali.

Československá společnost se v prvním týdnu počínaje 21. srpnem semkla proti okupantům, sjednotila se v obraně svobody a vlastní důstojnosti. Ozbrojený boj byl nemožný, přesto se však dala dělat spousta dobrých věcí, které demonstrovaly jasný postoj, znesnadňovaly kolaboraci a vedly například k dezorientaci okupačních sil.

Známe vaše espézetky

Již citovaný Josef P. Skála tehdy pomáhal známému-kameramanovi natáčet dění v pražských ulicích – a také vzpomíná, jak s kamarádem rozvážel po Praze letáky, na nich byly vytištěny poznávací značky civilních automobilů, které zabavila sovětská armáda a používala je k různým tajným účelům včetně zatýkání.

Dostali jsme čísla těch aut, takže jsme udělali letáky, rozmnožili je na cyklostylu snad v tisícovém nákladu a rozváželi je autem,“ vzpomíná Josef P. Skála.

„Byla to stará aerovka, jen dvousedadlová, a mezi námi ležely stovky těch letáků. Zastavili nás Rusové, tedy spíš Asiati, a mám dokonce pocit, že ani nemluvili rusky, protože jsme se s nimi snažili komunikovat, ale nešlo to. Z toho auta nás vytáhli a postavili ke zdi. Stalo se to u sídla Ústředního výboru KSČ. Před námi stál voják, mířil na nás samopalem, prst na spoušti, a nebylo s ním možné mluvit. Takhle jsme stáli asi sedm hodin. Nemohli jsme si samozřejmě odskočit na záchod, netušili jsme, co se s námi stane, vojáci se samopalem se střídali. A najednou po těch mnoha hodinách přišel důstojník a řekl nám rusky, ať rychle vypadneme a auto že je zkonfiskováno. Byl to neuvěřitelný zážitek naprosté bezmoci.“

Jednota po invazi trvala jen pár dní

Českoslovenští občané, ať už členové nebo nečlenové KSČ, se v neposlední řadě sjednotili v podpoře svých politických reprezentantů, odvlečených tehdy do Sovětského svazu. Nejvyšší představitelé státu a reformního křídla KSČ dostali v těch dnech důvěru, kterou bohužel zklamali: Za pár dní, 27. srpna 1968, podepsali (s jedinou čestnou výjimkou Františka Kriegla) tzv. Moskevské protokoly, a tím i bezpodmínečnou kapitulaci. Od té chvíle se jednota a odhodlání zrazené společnosti drolily, po krátkém vzepětí nastupovala rezignace.

Autor textu Adam Drda působí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou patnáct let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století.

Josef P. Skála dodává: „Krátce po našem zatčení se zrovna vrátili Dubček a Smrkovský z Moskvy. A v tom okamžiku, kdy začali říkat: ‚Rozejděte se, poslouchejte, byly by jinak nesmírné a nedozírné následky‘, začali se lidé v proluce u Dětského domu, kde se předtím svobodně diskutovalo, divně hádat. Jedni říkali ‚rozejděme se‘, jiní říkali ne, vždyť to udělali pod tlakem, nemůžeme je poslechnout‘.“

Za těchto okolností se Josef P. Skála rozhodl k emigraci. Odešel nejprve ilegálně do Vídně, poté do Švédska a nakonec do Kanady.

„Já jsem si najednou s hrůzou uvědomil, že ta jednota, kterou jsme měli prvních pět dnů, už tam není. Měl jsem ten již zmíněný čerstvý pocit absolutní bezmoci a neschopnosti komunikovat s člověkem, který drží samopal, a záhy jsem také pochopil, že kupříkladu svobodná činnost ve Svazu mladých vědeckých pracovníků bude brzy považována za činnost protistátní. Takže v tom okamžiku jsem si uvědomil, že musím ze země odejít,“ uzavírá.

Napsal(a) Post Bellum | Foto pixabay.com | Zdroj hlidacipes.org

Štítky srpen, 1968, okupace,

 


 

Kam dál?

VIDEO: Pasažér nastoupil do rakouského vlaku i s koněm, byli vykázáni

pátek, 24. srpna 2018, 11:43

Rakousko obletěly fotografie koně ve vlaku místních drah. Pasažér i s klisnou Friedou nastoupil do regionální soupravy ve štýrské...

Zboží z podvodných SMS zpráv nepřebírejte ani neplaťte, radí Evropské...

pátek, 24. srpna 2018, 10:55

Stovky lidí, především vyššího věku, se tento týden staly terčem klamavých SMS zpráv, které se z nich pod záminkou doručení...

Stovkám seniorů přišly klamavé SMS vyzývající k platbě za zboží

pátek, 24. srpna 2018, 08:39

Podvodníci se snaží pomocí klamavých SMS zpráv vylákat peníze od českých seniorů. Zřejmě stovky starších spotřebitelů dnes...

Hanba, křičely ženy na prezidenta při zahájení Země živitelky....

čtvrtek, 23. srpna 2018, 15:23

Před dnešním zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích, na kterém nechyběl ani prezident Miloš Zeman, pouštělo...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Revoluční způsoby učení vás posunou dopředu

Jihočeská hospodářská komora se v letošním roce aktivně zapojila do Týdne vzdělávání dospělých, který se koná od 21. do 27. října 2019 po celém Jihočeském kraji, a ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů připravila dva dny nabité zajímavými akcemi. Jeden den je určen pro účastníky, kteří chtějí zažít vzdělávání jiným způsobem a využít zajímavých prvků ve vzdělávání. Druhý den cílí na všechny, kteří mají nápad a chtějí začít podnikat.

Budějcká Drbna

Při výbuchu na Břeclavsku se zranili dva muži, mají popáleniny

V Perné na Břeclavsku se dnes dopoledne ozval výbuch z objektu patřícímu k vinařství, zranili se dva lidé. ČTK to řekly mluvčí policie Kamila Haraštová a záchranné služby Michaela Bothová. Jeden muž je ve vážném stavu s popáleninami na velké části těla, druhý muž má popáleniny druhého stupně. Záchranáři je převezli do brněnské nemocnice.

Brněnská Drbna

Nad opilcem v kolejišti projel vlak, ani ho nevzbudil. To se povedlo až hasičům

V kolejišti leží muž, a právě přes něj projela lokomotiva s dvaceti vagony plnými písku. Tak znělo hlášení výpravčího na tísňovou linku 112 v úterý kolem 22. druhé hodiny. Celá událost ale neštěstím neskončila, opilý mladý muž to přežil bez úhony.

Liberecká Drbna

Chvilková nepozornost řidiče zapříčinila nehodu tří vozidel na Brněnské ulici v Přerově

V úterý 22. října po třetí hodině odpoledne došlo k dopravní nehodě tří vozidel v Brněnské ulici v Přerově. Důvodem byla chvilková nepozornost.

Olomoucká Drbna

Ve čtvrtek ušetříme na vstupném na jihlavskou Bránu Matky Boží a do Domu Gustava Mahlera

Na čtvrtek 24. října připadá Den turistických informačních center. A při této příležitosti v Jihlavě ušetříme na vstupu na Bránu Matky Boží a také do Domu Gustava Mahlera.

Jihlavská Drbna

AKTUÁLNĚ: Nářky a protesty fanoušků nepomohly. Růžička bude trénovat hokejový Hradec

Transparent "Růžičku nechceme" protesty a velká podpora trenéra Tomáše Martince. Fanoušci Hradce vehementně odmítali, aby se Vladimír Růžička stál trenérem Hradce Králové, jenže dnes se to, co se šuškalo, potvrdilo. Bývala hokejová ikona, mistr světa i olympijský vítěz bude trénovat pod Bílou věží.

Hradecká Drbna