Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

 
pondělí, 20. srpna 2018, 17:43

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

Přepis plného textu usnesení, v době vydání přísně tajného, v původním znění publikovali na internetu ruští a němečtí vědci v roce 2010. Stalo se tak v rámci projektu univerzity v německém Erlangenu a ústavu všeobecných dějin Ruské akademie věd.

Obsahem dokumentu je politické a organizační zajištění invaze, na jejíž přípravě se kromě vedení sovětské komunistické strany podíleli i nejvyšší představitelé tehdejšího východního Německa, Polska, Maďarska a Bulharska. Politické byro, nejvyšší orgán sovětských komunistů, rozhodlo v usnesení o poradě šéfů pěti "bratrských stran" v Moskvě následujícího dne 18. srpna, která rozhodnutí o intervenci potvrdila.

Politbyro také mimo jiné rozhodlo o zaslání dopisu dvěma signatářům známého "zvacího dopisu" Vasilu Biľakovi a Aloisi Indrovi, který jim měl předat tehdejší sovětský velvyslanec v Praze Stěpan Červoněnko. Sovětský dopis obsahoval text, který měl československým "přátelům" posloužit jako pomoc při přípravě poselství československému lidu. To se v československém tisku, na rozdíl od médií intervenčních zemí, nikdy neobjevilo.

Podle ruských historiků se invaze uskutečnila po vojenské stránce podle plánu, politicky ale zvládnuta nebyla, protože drtivá většina občanů ČSSR se postavila za "obrodný proces". Cestu takzvané normalizace nastoupilo Československo až po zvolení nového stranického vedení v čele s Gustávem Husákem v dubnu 1969.

Napsal(a) ČTK

Štítky 1968, okupace,

 


 

Kam dál?

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968...

pondělí, 20. srpna 2018, 17:35

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými...

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez...

pondělí, 20. srpna 2018, 15:04

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového...

Minimální mzda má odpovídat polovině průměrné mzdy, tvrdí...

pondělí, 20. srpna 2018, 13:38

Minimální mzda v Česku by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska....

Skryté vysílání na Západ zmátlo ruské okupanty. Srpen 1968 očima...

pondělí, 20. srpna 2018, 10:05

Československá tisková kancelář byla v roce 1968 zdrojem otevřených informací pro česká i zahraniční média. „Pražské jaro“...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Motor nadělil Frýdku pět gólů a z charitativního zápasu odchází jako vítěz

Předposlední domácí duel věnovaný Centru Bazalka Motor zvládl a proti nepříjemnému Frýdku-Místku bral všechny tři body. Po gólu Hladoníka sice vedli Slezané, jenže následně se za domácí trefil dvakrát Miloslav Čermák, po jedné brance přidali Bradley, Heřman i Endál a o vítězi bylo rozhodnuto.

Budějcká Drbna

Od vraždy slovenského novináře a jeho snoubenky uběhl rok. Jeho památku uctí lidé i v Brně

Od brutální nájemné vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uběhne ve čtvrtek 21. února rok. V Brně se lidé sejdou uctít památku mladého páru na náměstí Svobody.

Brněnská Drbna

FOTO, VIDEO: Na konečné dvaadvacítky v Americké ulici shořel autobus

Autobus linky 22 v liberecké Americké ulici ve středu kolem půl osmé kompletně shořel. Plameny se hasičům nakonec podařilo uhasit, autobus je ale na odpis. Podle prvních informací se nikomu nic nestalo, cestující už byli pryč. Řidiči se podařilo včas odejít.

Liberecká Drbna

PŘEHLED: Plánované uzavírky trati Ecce Homo v letošním roce

I v letošním roce bude trať Ecce Homo využita pro závodní motoristické aktivity. Poprvé bude trať uzavřena 20. a 21. dubna pro jarní testování trati AMK Ecce Homo. Od 31. května do 2. června bude vyhrazena pro Mistrovství Evropy do vrchu Ecce Homo, další velká uzavírka bude pak v září ve dnech 7. a 8. září pro Ecce Homo Historic. 14. a 15. září se na trati pojede tradiční Rally Jeseníky.

Olomoucká Drbna

Naposledy doma v základní části. Dukla rozstřílela Benátky nad Jizerou 8:2

Dukla dala zapomenout na prohru ve Vsetíně a náladu si zlepšila přesvědčivou výhrou 8:2 nad Benátkami nad Jizerou. Domácí derniéra v základní části jenom potvrdila papírové předpoklady, Jihlava si už dříve zajistila prvenství po základní části, kdežto hosté jsou třetí od konce.

Jihlavská Drbna

Zdravotnický holding chce po exnáměstkovi Všetečkovi 300 tisíc korun

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se u Krajského soudu v Hradci Králové domáhá po bývalém náměstkovi hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislavu Všetečkovi náhrady škody ve výši 300 tisíc korun. Holding dostal pokutu ve stejné výši od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a před šesti lety ji potvrdil brněnský krajský soud.

Hradecká Drbna