Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Radní ČTK Žantovský hájí zaměstnání své ženy v rozhlase. Možná tím ale porušuje zákon

 
pátek, 27. července 2018, 10:07

Radní ČTK Petr Žantovský i jeho manželka působí v Českém rozhlase. On jako externí moderátor a komentátor, ona jako interní zaměstnanec – režisérka. Mít zaměstnanecký poměr v médiích ale Zákon o ČTK jak radním, tak osobám jim blízkým zakazuje. Sám Žantovský jakékoli pochybení odmítá. Odborník na mediální právo a spolupracovník redakce HlídacíPes.org Aleš Rozehnal ale v jednání radního a jeho ženy vidí problém.

Petra Žantovského můžou posluchači slyšet vždy v rozmezí několika týdnů na stanici Český rozhlas – Plus coby moderátora pořadu Hovory. Teď v létě navíc jednou týdně moderuje i hodinové debaty na stanici Dvojka s podtitulem „Velcí Slováci v českých dějinách“.

Debaty následují bezprostředně po jiném hodinovém bloku na stejné – československé téma. Tuto první dokumentární část chystá v roli režisérky Žantovského žena Irena. Ta je interním zaměstnancem Centra výroby ČRo, které pořad připravuje.

Zákon o ČTK přitom říká, že „Člen Rady nebo osoby jemu blízké nesmějí mít žádný finanční zájem na provozování hromadných sdělovacích prostředků daný vlastnictvím či pracovněprávním vztahem“.

Žantovský odmítá, že by zákon porušoval: „Moje činnost pro ČRo (už od roku 2004) je založena na jednotlivých autorských a licenčních smlouvách, nikoli na pracovním poměru,“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org. Stejně tak podle něj nevadí, že v rozhlase je zaměstnaná jeho manželka:

„Ta má částečný pracovní poměr výhradně ve výrobě dramatických pořadů, nikoli ve zpravodajství a publicistice, a proto logicky nemůže nikterak její práce kolidovat s mou činností v Radě ČTK. Jiné by to bylo, kdybych byl členem Rady ČRo, ale to nejsem,“ tvrdí Žantovský.

Vadí i „osoba blízká“

Podle právníka spolupracujícího s HlídacíPes.org a odborníka na mediální právo Aleše Rozehnala je ale zaměstnanecký poměr Žantovského ženy v rozhlase pro radního problém:

„Docent Žantovský zcela jistě zákon porušuje. Manželka je osobou blízkou, takže nemůže mít žádný finanční zájem z činnosti ČRo,“ tvrdí Rozehnal. Podle něj si radní vykládá zákon špatně.

„Zákon hovoří o finančním zájmu na provozování hromadných sdělovacích prostředků daný pracovněprávním vztahem. To celkem jednoznačně na jeho manželku dopadá. Je ale pravda, že v minulosti to celá řada lidí porušovala,“ připouští Rozehnal.

Polemizovat by se podle něj dalo i se Žantovského tvrzením, že on sám zákon neporušuje, protože moderování pořadů v rozhlase provádí jako externista na základě honorářové (licenční) smlouvy.

„Moderování pořadu je typicky závislou prací, která náleží pod úpravu pracovního zákoníku. Při moderování má totiž docent Žantovský nějakého nadřízeného, moderuje jménem ČRo, podle pokynů ČRo, v jeho prostorech, na jeho zařízení atd. Pokud se to smluvní strany nějak snaží obejít, postihuje zákon takové jednání neplatností,“ uzavírá Rozehnal.

Porušení zákonných podmínek pro členství v Radě ČTK (v tomto případě porušení zásady neslučitelnosti) je podle něj důvodem pro odvolání dotyčného člena Rady z funkce.

Dusno v Radě

Petr Žantovský je členem Rady ČTK coby nominant hnutí ANO od letošního února. Za tu dobu se vyprofiloval jako ostrý kritik současného vedení Rady v čele s Miroslavem Augustinem (také za ANO). Žantovskému vadí, že je vedení údajně málo kritické k práci ČTK.

K jeho kritice vedení Rady se přidali i další letos zvolení radní – Pavel Foltán (za ANO) a Jana Gáborová (za SPD).

Šéf rady Augustin naopak Žantovského v červenci obvinil ze střetu zájmů – vadilo mu, že Žantovský prosazoval, aby ČTK do zpravodajského servisu zařadila informaci o udílení Krameriových cen pro novináře, a přitom se na udílení cen sám Žantovský podílí coby jeden z organizátorů.

„Vadí mi nesmírně, když prosazuje své názory v ČTK tím způsobem, že žádá „četku“, aby zpravodajsky pokrývala jeho soukromé aktivity,“ řekl tehdy Miroslav Augustin pro HlídacíPes.org.

Krameriovy ceny navíc uděluje Asociace nezávislých médií blízká dezinformačním webům a žádné hlavní médium s výjimkou TV PRIMA o akci v den jejího konání neinformovalo.

Přivýdělky radních

Petr Žantovský není první člen některé z rad veřejnoprávních médií, u kterého se kontroverzní téma „přivýdělků“ objevuje.

V minulosti například museli své vedlejší příjmy z mediální branže (nad rámec odměny za výkon funkce radních) vysvětlovat mediální manažerka a členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jana Kasalová či moderátor a člen Rady Českého rozhlasu Ivan Vodochodský.

Člen Rady České televize Vratislav Dostál během svého působení v Radě zase začal pracovat pro server Info.cz patřící společnosti CNC Daniela Křetínského.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Vojtěch Berger | Foto Youtube.com | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Nebudeme nikoho hned po lhůtě stěhovat, uklidňuje konkursní správce...

pátek, 27. července 2018, 07:50

Nikdo z lidí, kterým Nejvyšší soud nařídil do měsíce vyklidit byty v Horoměřicích, nebude bezprostředně po této lhůtě vystěhován....

V chlebu z libereckého Globusu našel zapečenou minci. Mrzí nás to,...

čtvrtek, 26. července 2018, 21:30

Už jste někdy našli v chlebu něco, co do něj rozhodně nepatřilo? Jaroslavu Demčákovi, toho času také starostovi Hejnic, se to ve...

Zakázky českobudějovické nemocnice pobouřily aktivisty. Její vedení...

čtvrtek, 26. července 2018, 14:04

Nemáte navíc deset tisíc korun? S podobnou větou dnes oslovovali aktivisté z platformy Rekonstrukce státu kolemjdoucí při...

V Praze je přihlášeno více než 80 tisíc psů. Nejčastějšími jmény jsou...

čtvrtek, 26. července 2018, 12:27

Pražané mají ve svých domovech téměř 83 tisíc psů, za letošní první pololetí jich v evidenci Magistrátu hl. m. Prahy přibyly...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: V Praze otevírá první nevěstinec s...

  • PLÁN ÚTĚKU: Vražda nebo znásilnění?

  • Policie zasahovala ve skladu webového...

  • Během cesty do Číny zemřel Zemanův lékař

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

TRAILER TÝDNE: Pokémoní mánie pokračuje. S nejznámějším z nich se setkáme i ve filmu

Pikachu se vrací na scénu, aby mladému Timovi pomohl vypátrat jeho otce. Ve světě, kde si lidé a Pokémoni nerozumí, najdou oba společnou řeč. Film rozhodně nebude pokračováním slavného animovaného seriálu, což by mohlo pobouřit zapřísáhlé fanoušky. Raději tedy k filmu přistupujme jako k něčemu novému. Názor si udělejte sami.

Budějcká Drbna

Vánoční trhy si letos v Brně užijeme i mezi svátky. Nabídnou i mnoho novinek

Brněnské vánoční trhy na Svoboďáku a Dominikánském náměstí, které organizuje Turistické informační centrum Brno, se letos poprvé protáhnou i do období po Vánocích. Trhy začnou slavnostním rozsvícením vánočního stromu 23. listopadu a skončí až 28. prosince. Stejně jako každý rok, i letos nabídnou širokou paletu gastronomických zážitků, kulturní program, vyřezávaný betlém, živá zvířata ze zoo nebo tvůrčí aktivity pro děti.

Brněnská Drbna

Liberec chystá loučení s tramvajemi, jež nikde jinde už nejezdí

Liberecký dopravní podnik chystá rozloučení s tramvajemi T2R, které nikde jinde ve světě už v pravidelném provozu nejezdí. Na meziměstskou linku mezi Libercem a Jabloncem je naposledy nasadí v sobotu dopoledne.

Liberecká Drbna

(NE)OBYČEJNÍ: Začínal v malinké olomoucké kanceláři, teď otevírá pobočky školy doučování po celé republice

Maturita, přijímačky na střední školu nebo náročná látka ve škole. To všechno pro některé děti bývají obtížné překážky. Jakub Rakušan ale ví, jak je překonat co nejlépe! Před čtyřmi lety v Olomouci založil Školu Populo, toho času Etiam, a společně se svými lektory doučuje žáky i studenty po celé České republice.

Olomoucká Drbna

Velký test arašídů ukázal, že plísní v nich se lidé nemusí bát

Solené buráky patří k tradičnímu občerstvení nabízenému hostům doma na návštěvě i v restauraci. Časopis dTest otestoval kvalitu pražených solených arašídů. Spotřebitelé se nemusí obávat o své zdraví, nezávislý test totiž ukázal, že buráky neobsahují žádné nežádoucí látky. Prohřešky výrobců se týkaly pouze nedodrženého množství soli.

Jihlavská Drbna

SOUTĚŽ: Vypsaná fiXa a Mňága a Žďorp přijedou do Hradce. Máme pro vás vstupenky!

Kdo nestihl v roce 2013 společné koncerty Vypsané fiXy a Mňágy a Žďorp, má znovu příležitost. Po pěti letech spolu obě kapely opět vyrazily na turné, tentokrát nazvané TugedrTůr 2018. Obě party se zastaví i v Hradci, konkrétně 30. listopadu v Denoche. Hradecká Drbna svým čtenářům nabízí možnost soutěžit o čtyři vstupenky!

Hradecká Drbna