Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozpačitá pololetní bilance dopravních nehod

 
pondělí, 23. července 2018, 08:43

Více nehod, mrtvých a lehce zraněných, pokles těžce zraněných. Počet mrtvých se zvýšil v sedmi krajích, v Praze to bylo o 100 procent. To je rozpačitá pololetní bilance dopravních nehod. Od sedmi nehod s usmrcením viníci ujeli, loni ani od jedné. Čtvrtina mrtvých byla z řad seniorů. Jejich podíl na celkovém počtu obětí postupně narůstá.

Během prvního pololetí letošního roku vyšetřovala Policie ČR celkově 49 976 dopravních nehod, při kterých přišlo o život 233 osob. Dalších 1 047 utrpělo zranění těžké a 11 553 lehké. Oproti stejnému období roku 2017 narostl počet nehod o 79 (tj. 0,2 procenta). Zvýšil se i počet jejich obětí, a to o 10, tedy 4,5 procenta, o 261 (2,3 procenta) více bylo i lehce zraněných. Naopak se snížil o 69 (6,9 procenta) počet těžce zraněných.

Do konce června zemřelo na českých silnicích celkem 112 cestujících v osobních automobilech (z toho bylo 88 řidičů a 24 spolujezdců), 56 chodců a 38 motocyklistů. Dále pak zahynulo 16 cyklistů, 9 osob jedoucích v nákladních automobilech a 2 v autobusech. Usmrcených chodců bylo více o 9, cestujících v osobních vozech zahynulo meziročně o 8 více, motocyklistů o 4 a osob cestujících v autobusech o 1. Naopak o 7 méně obětí bylo z řad lidí jedoucích v nákladních automobilech a rovněž tak poklesl počet usmrcených cyklistů, a to o 4. Do konce června zemřelo na českých silnicích 9 dětí, což je oproti loňsku o 5 více.

Významný nárůst obětí je zaznamenán u seniorů, tedy osob starších 65 let. Zatímco jich loni za prvních šest měsíců zemřelo 37, letos toto tragické číslo vyšplhalo na 59. To je nejvíce za posledních 10 let. Dalších 214 starších osob bylo zraněno těžce, zde naopak zaznamenaly statistiky pokles o 22 případů. Každý čtvrtý mrtvý byl starší 65 let, v případě těžce zraněných to byl každý pátý. Senioři nejčastěji umírali jako řidiči automobilů (19 mrtvých), v dalších 16 případech to byli chodci, v 10 spolujezdci, v 8 cyklisté a 6 motocyklisté. Nejčastěji umírali senioři ve Středočeském kraji (10 obětí), smutná druhá příčka patří kraji Jihomoravskému (8 mrtvých) a shodně po 6 obětech zaznamenaly statistiky na Ústecku a Královéhradecku. V posledním uvedeném kraji byl také nejvyšší podíl seniorů na celkovém počtu obětí nehod – jednalo se o rovných 60 procent.

„Ke konci roku 2015 byl podíl seniorů na celkové populaci České republiky 17,9 procenta, do roku 2020 naroste na 20,5, do roku 2030 na 23,9 a do roku 2050 na 32,2 procenta. Podíl seniorů na celkovém počtu obětí nehod neustále narůstá. V roce 2008 byl 15%, v roce 2013 20%, v roce 2017 však už 24% a za prvních šest měsíců letošního roku už dosáhl jedné čtvrtiny. Do budoucna se dá očekávat, že podíl osob seniorského věku na celkovém počtu obětí nehod bude i nadále narůstat. Umírají nejen senioři řidiči, ale i spolujezdci, cyklisté či chodci. Je tedy nejvyšší čas začít se věnovat problematice bezpečné účasti starších osob v silničním provozu, a to skutečně komplexně,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. 

Vinou řidičů osobních automobilů zemřelo 149 lidí, dalších 27 pochybením šoférů nákladních vozidel. Motocyklisté měli na svědomí dalších 26 mrtvých, chodci 11. Pochybením cyklistů zemřelo 6 lidí, řidičů autobusů 4 a po 1 člověku zahynulo vinou řidiče tramvaje či jiného motorového vozidla. Lesní zvěř byla označena za viníka jedné smrtelné nehody. „Od 8 726 nehod jejich viníci ujeli. Tedy od každé šesté. Těchto případů bylo oproti loňsku o 117 více. Bohužel se však nejednou jednalo o nehody s následky na zdraví a životech. Konkrétně pak bez pomoci zůstalo 16 zraněných těžce a 278 lehce. Zatímco v roce 2017 při těchto událostech nepřišel nikdo o život, letos to bylo již 7 osob. Čili tři procenta lidí zemřela při nehodách, od kterých viníci ujeli,“ říká Roman Budský.

Alkohol byl zjištěn u 2 119 viníků dopravních nehod, což bylo o 199 případů více než loni. Při nehodách s alkoholem zemřelo celkově 15 osob, meziročně o 5 méně. Ve 12 případech byla hladina alkoholu vyšší než 1 promile. Alkohol ve spojení s drogami byl zjištěn u dalších 20 nehod, na rozdíl od loňského roku při nich přišla o život 1 osoba. Samotné drogy pak asistovaly u 116 nehod, které se však naštěstí obešly bez obětí na životech.

Počet mrtvých se meziročně zvýšil v sedmi krajích

V sedmi krajích se počet obětí nehod zvýšil, v šesti snížil, na Ústecku zůstala bilance stejná. Nejvíce lidí zemřelo na silnicích Středočeského kraje (47), zde také došlo k největšímu nárůstu, a to o 18 případů. Celkem 21 mrtvých si vyžádaly nehody v Moravskoslezském kraji (meziročně o 1 více). Dalších 20 lidí zahynulo na Plzeňsku, zde však došlo k významnému poklesu o 7 obětí. Naopak v Praze se počet mrtvých dramaticky zvýšil, a to z 9 na 18, čili o 100 procent. Po 16 smrtelných případech zaznamenaly statistiky v Jihočeském a Jihomoravském kraji a také na Ústecku, 15 mrtvých bylo na Pardubicku. Naopak nejméně lidí přišlo letos o život na Liberecku (celkově 7, tedy meziročně o 4 méně), Karlovarsku a Královéhradecku (shodně po 10). Na Zlínsku zemřelo 11 lidí, na Vysočině 12 a na Olomoucku 14.

Tisková zpráva | Foto Policie ČR
 


 

Kam dál?

Sazka nevyplatila 11 lidem výhry, peníze slíbila uhradit

pondělí, 23. července 2018, 08:23

Loterijní společnost Sazka nevyplatila 11 lidem výhry z losování Sportky, které se konalo v pátek 13. července. Výherci měli...

Přejezd ve Studénce bude bezpečnější. Auta už nebudou křižovat...

neděle, 22. července 2018, 17:20

Nebezpečné křížení železniční trati a silnice ve Studénce, které bylo v roce 2015 svědkem tragické události, bude brzy...

Ředitel středočeské záchranné služby Houdek rezignoval

pátek, 20. července 2018, 13:52

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek rezignoval. Důvodem je druhá větev korupční kauzy bývalého hejtmana za ČSSD...

FOTO: Česká sklárna odhalila letošní trofeje Tour de France, vzhledem...

pátek, 20. července 2018, 10:01

Již osm let zdvihají vítězové cyklistického závodu nad hlavu trofeje, které pochází z lindavské sklárny Lasvit Ajetoglass. Jako v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Hrdina nebo oběť? Aneb názorová...

  • Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci,...

  • VIDEO: Radikální aktivista si vysloužil...

  • Sobota se stala se šesti oběťmi nehod...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Blamage: Hudební ambice samozřejmě máme, ale jsou to ambice, které jsou reálné

Budějcká metalová formace Blamage letos slaví patnáctiny, což je v rámci undergroundové scény celkem vysoký věk. Kapela ale nehodlá bilancovat, naopak si k narozeninám nadělí nové CD, které představí na výročním koncertě! Rozhovor poskytl zpěvák Milan Černoch.

Budějcká Drbna

Lávka k molu na Prýglu se kvůli suchu uzavřena. Molo je přístupné pouze z vody

Lávka, jež vede ke koupacímu molu v Brněnské přehradě, je dočasně uzavřena z důvodu extrémně nízké hladiny vody. Samotné molo zůstává nadále v provozu a je přístupné z vody.

Brněnská Drbna

FOTO: Vyrazte na waterline festival a zamilujte se do kouzla slackline

Už včera ožila Jablonecká přehrada Waterline festivalem. Ten nabízí pestrý program od mnoha slackline, přes paddleboardy až po pilates nebo acroyoga.

Liberecká Drbna

Na dálnici u Příkaz se střetl osobák s náklaďákem, zraněného řidiče museli z vraku vozu vyprostit hasiči

Dvě jednotky hasičů, policie i záchranná služba dnes nad ránem zasahovaly u dopravní nehody na dálnici D35 na úrovni Příkaz.

Olomoucká Drbna

Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR vyhlásil stávkovou pohotovost. Chce, aby vláda dodržela slib o plošném desetiprocentním růstu platů v oboru od příštího roku. Dalším krokem bude podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové výzva zaměstnancům v nemocnicím, aby začali dodržovat počet hodin přesčasů daný zákoníkem práce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek sdělil, že s rozhodnutím odborů nesouhlasí. Platy ve zdravotnictví podle něj rostly o 30 procent za posledních pět let.

Jihlavská Drbna

Prostějov může ve druhé lize konkurovat všem, říká trenér Votroků Zdenko Frťala

Zraky mnoha fanoušků kopané se dnes opět upřou na trávníky po celé republice. Jedním z mnoha fotbalových zápasů je souboj 5. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi domácím Prostějovem a Hradcem Králové. Zápas začíná dnes v 17:00.

Hradecká Drbna