Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z nešetrného sběru a ničení borůvek si můžete odnést tučnou pokutu

 
pátek, 20. července 2018, 19:20

Kanadské borůvky se našim lesním chutí rozhodně nevyrovnají. Borůvkové knedlíky jsou navíc nejen s Jizerskými horami neodmyslitelně spjaty. Sběr borůvek může ale přírodě velmi uškodit.

Plošná omezení proti sběru nejsou, týkají se ovšem chráněných oblastí. Zde v létě probíhají časté kontroly jak ze strany správy konkrétního území, tak ze státního podniku Lesy ČR.

V Krkonošském národním parku tak již každoročně platí omezení vstupu do některých oblastí. V první zóně se tak mohou turisté pohybovat pouze po vyznačených stezkách. „Návštěvníci parku v této zóně nesmí vstupovat do volného terénu a tudíž tam ani sbírat borůvky,“ řekl tiskový mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Do některých míst pak bude vstup zcela uzavřen. V rámci informovanosti turistů budou všechny lokality osázeny tabulemi v několika jazycích. Omezení v národním parku není jen kvůli sběru borůvek, ale kvůli zajištění klidu zdejší zvěři. „V případě přistižení pachatele, který nařízení porušuje, mu může být na místě uložena pokuta ve výši až deset tisíc korun,“ dodal Drahný. Pokud se jedná o zvlášť závažný případ, pak dochází k zahájení správního řízení.

Mimo vyznačená místa mohou lidé brusnici borůvku sbírat, ovšem měli by se chovat v souladu s Lesním zákonem, který povoluje sběr lesních plodů takový způsobem, který nepoškozuje přírodu.

Opatření jsou zaměřena zejména na sběrače, kteří se na borůvky každoročně vrhají s vidinou tučného zisku. V Jizerských horách, kam s tímto záměrem míří sběrači z Česka i Polska, se jedná o letitý problém. V minulosti tak na ochranu dohlíželi strážci přírody, kteří kontrolovali rezervace a poučovali sběrače.

„V chráněné krajinné oblasti bohužel máme mnohem menší kompetence než v národním parku. Nemůžeme nijak lidem zamezit ve vstupu. Určitá omezení vycházejí jen z podmínek konkrétních přírodních rezervací,“ uvedl Tomáš Korytář ze Správy CHKO Jizerské hory.

Borůvky jsou součástí potravy zvěře i ptactva, například chráněného tetřívka obecného. „Při sbírání může dojít ke střetu, kdy borůvkáři ruší právě chráněné živočichy. Takové činy ovšem bývají jen těžko prokazatelné,“ komentoval Korytář. V extrémních případech může být ničitelům uložena pokuta ve výši až sto tisíc korun.

Přestože nejjemnější způsob sběru lesních plodů je jistě prsty, ani hřebeny nejsou z legislativního hlediska zakázané. Důležité je vždy počínat si co nejjemněji s ohledem na krajinu.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Ředitel středočeské záchranné služby Houdek rezignoval

pátek, 20. července 2018, 13:52

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek rezignoval. Důvodem je druhá větev korupční kauzy bývalého hejtmana za ČSSD...

FOTO: Česká sklárna odhalila letošní trofeje Tour de France, vzhledem...

pátek, 20. července 2018, 10:01

Již osm let zdvihají vítězové cyklistického závodu nad hlavu trofeje, které pochází z lindavské sklárny Lasvit Ajetoglass. Jako v...

Kazašský krasobruslař Ten zemřel po přepadení na ulici. Pobodala ho...

čtvrtek, 19. července 2018, 18:17

Kazašský krasobruslař Denis Ten přišel v 25 letech o život. Bronzového medailistu z olympijských her 2014 a vicemistra světa z...

Česká televize bude vysílat páteční zápasy fotbalové ligy i evropské...

čtvrtek, 19. července 2018, 15:16

Fanoušci fotbalu si na veřejnoprávní televizi opět přijdou na své. Česká televize bude každý pátek vysílat na ČT sport živě...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Českobudějovičtí nasázeli pět branek a mají tři body!

Motoru se po delší době podařilo skórovat v úvodu utkání. Svěřenci Václava Prospala pak příznivý stav udrželi až do konce základní hrací doby, přičemž v průběhu zápasu ho navýšili až na 5:1. Jihočeši tak soupeři v Budvar aréně dali více jak čtyři branky téměř po měsíci.

Budějcká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Brněnská Drbna

Návštěvu nemocnice vám zpříjemní nové výstavy

Na obrazy místního malíře i náhled do historie láká jablonecká nemocnice. Na chodbě v blízkosti hlavního vchodu si mohou návštěvníci prohlédnout dvě zbrusu nové výstavy.

Liberecká Drbna

V prostorách Maltézské pomoci v Olomouci se bude konat kurz o fake news

V pátek 25. ledna od 14:00 se v prostorách učebny Maltézské učebny v Olomouci na adrese Wurmova 7 bude konat diskuze o falešných či nepravdivých zprávách. Akce je určena hlavně pro seniory.

Olomoucká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Jihlavská Drbna

KRNAP rozeslal obcím návrh nové zonace, sjezdovek se netýká

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už poskytla městům, obcím a dalším subjektům v Radě KRNAP návrh nové zonace, který potvrdilo ministerstvo. V národních parcích vrcholí po 18 měsících příprava a schvalování nových zón ochrany přírody, jak to vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. ČTK to dnes řekli zástupci Správy KRNAP a ministerstva životního prostředí (MŽP). Někteří starostové a zástupci lyžařských areálů v Krkonoších se obávají toho, že by to mohlo mít negativní vliv na turistický ruch. Vedení KRNAP ale uvedlo, že nová zonace, která bude platit 15 let, nynější sjezdovky neovlivní.

Hradecká Drbna