Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nepřipouštěli si neúspěch, řekl český hasič o záchraně Thajců

 
pátek, 20. července 2018, 14:06

Neúspěch akce na záchranu 12 thajských fotbalistů uvězněných v zatopené jeskyni si nikdo nepřipouštěl, řekl dnes novinářům český hasič David Kareš, který byl na místo vyslán z České republiky. Společně s kolegou Petrem Vodičkou měli za úkol posoudit, zda by se pro vyproštění dětí a jejich trenéra dala využít velkokapacitní čerpadla. Nasazení českých hasičů dnes ocenil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předal jim skleněné plakety.

"Když jsem viděl to místo, tak první, co mne napadlo, bylo klobouk dolů všem, kteří se účastnili záchrany a komunikace s těmi chlapci v té jeskyni. Podmínky byly velmi náročné," popsal Kareš své pocity po příjezdu k jeskyni. "Až 35 stupňů ve stínu, téměř stoprocentní vlhkost. Bahno, vlhko, ostré výběžky, ty jeskyně byly dost malé. Na druhé straně, myslím, že ani z místních si nikdo nepřipouštěl, že by se to nepovedlo," dodal.

Chlapci ve věku mezi 11 a 16 roky a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskyně. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit.

Česko vyslalo 6. července do Thajska dva hasiče. Ihned po příletu se přesunuli k jeskynnímu komplexu, aby připravili záložní variantu záchrany s nasazením velkokapacitních čerpadel či jiné techniky. "Díky bohu ta pomoc, se kterou thajská strana počítala jako s variantou B, kdyby nevyšla ta záchranná akce, nebyla potřeba," řekl Hamáček, když hasičům předával ocenění. "Chtěl bych poděkovat za to, jak se úkolu zhostili. Thajská strana vysoce hodnotila jejich profesionalitu a nasazení," dodal ministr.

Na záchranné akci se spolu s potápěči podíleli také vrtaři, kteří hledali alternativní místo pro vstup do jeskyně, popsal Vodička. "Byly tam také skupiny, které odčerpávaly vodu přímo z jeskyně, v okolí byla místa, kde se čerpalo z vodních toků, které směřovaly do té jeskyně. Přesouvaly se desítky lahví se stlačený vzduchem," přiblížil průběh operace.

Vodička zmínil, že připraven byl i černý scénář, který počítal s tím, že se záchrana nepodaří. "Jeskynní potápění, kalná voda, zúžené prostory, chlapci bez výcviku - všechno, je rizikový faktor. O tom riziku svědčí i fakt, že jeden ze záchranářů při přípravě akce zahynul," doplnil.

Pomoc českých hasičů a jejich techniky za hranicemi není podle obou mužů nijak výjimečná. Čerpadla, která byla připravena pro převoz do Thajska, už byla využita například v Polsku, na Slovensku, v Srbsku nebo ve Francii.

Vodička, který je velitelem čety hasičského záchranného sboru v Praze, působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003, ve stejném roce pomáhal v Alžíru, o dva roky později byl v Pákistánu. S Trauma týmem ČR se účastnil i mise v Nepálu, kam byl v roce 2015 vyslán po ničivém zemětřesení.

Zástupce velitele Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Kareš se podílel například na vyproštění české lodi uvízlé v Drážďanech, odstranění spadlé Trojské lávky v Praze a na zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku.

Napsal(a) ČTK | Foto HZSLK
 


 

Kam dál?

Ředitel středočeské záchranné služby Houdek rezignoval

pátek, 20. července 2018, 13:52

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek rezignoval. Důvodem je druhá větev korupční kauzy bývalého hejtmana za ČSSD...

FOTO: Česká sklárna odhalila letošní trofeje Tour de France, vzhledem...

pátek, 20. července 2018, 10:01

Již osm let zdvihají vítězové cyklistického závodu nad hlavu trofeje, které pochází z lindavské sklárny Lasvit Ajetoglass. Jako v...

Kazašský krasobruslař Ten zemřel po přepadení na ulici. Pobodala ho...

čtvrtek, 19. července 2018, 18:17

Kazašský krasobruslař Denis Ten přišel v 25 letech o život. Bronzového medailistu z olympijských her 2014 a vicemistra světa z...

Česká televize bude vysílat páteční zápasy fotbalové ligy i evropské...

čtvrtek, 19. července 2018, 15:16

Fanoušci fotbalu si na veřejnoprávní televizi opět přijdou na své. Česká televize bude každý pátek vysílat na ČT sport živě...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Českobudějovičtí nasázeli pět branek a mají tři body!

Motoru se po delší době podařilo skórovat v úvodu utkání. Svěřenci Václava Prospala pak příznivý stav udrželi až do konce základní hrací doby, přičemž v průběhu zápasu ho navýšili až na 5:1. Jihočeši tak soupeři v Budvar aréně dali více jak čtyři branky téměř po měsíci.

Budějcká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Brněnská Drbna

Návštěvu nemocnice vám zpříjemní nové výstavy

Na obrazy místního malíře i náhled do historie láká jablonecká nemocnice. Na chodbě v blízkosti hlavního vchodu si mohou návštěvníci prohlédnout dvě zbrusu nové výstavy.

Liberecká Drbna

V prostorách Maltézské pomoci v Olomouci se bude konat kurz o fake news

V pátek 25. ledna od 14:00 se v prostorách učebny Maltézské učebny v Olomouci na adrese Wurmova 7 bude konat diskuze o falešných či nepravdivých zprávách. Akce je určena hlavně pro seniory.

Olomoucká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Jihlavská Drbna

KRNAP rozeslal obcím návrh nové zonace, sjezdovek se netýká

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už poskytla městům, obcím a dalším subjektům v Radě KRNAP návrh nové zonace, který potvrdilo ministerstvo. V národních parcích vrcholí po 18 měsících příprava a schvalování nových zón ochrany přírody, jak to vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. ČTK to dnes řekli zástupci Správy KRNAP a ministerstva životního prostředí (MŽP). Někteří starostové a zástupci lyžařských areálů v Krkonoších se obávají toho, že by to mohlo mít negativní vliv na turistický ruch. Vedení KRNAP ale uvedlo, že nová zonace, která bude platit 15 let, nynější sjezdovky neovlivní.

Hradecká Drbna