Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stát se zahraničním zpravodajem nikdy nebylo tak snadné. Stačí umět slovensky a žít v cizině

 
pondělí, 16. července 2018, 10:54

Na pozici zahraničního zpravodaje novinář obvykle stoupá dlouhé roky. Post v cizině se bere jako jeden z vrcholů kariéry reportéra. Zahraniční zpravodajství je ale taky drahé a síť korespondentů si můžou dovolit jen finančně silná média. Slovenská veřejnoprávní RTVS ted zkouší obsadit tyto prestižní pozice uchazeči přes facebookový inzerát. Kvalita neutrpí, tvrdí médium.

„Žijete v zahraničí, zajímáte se o problémy a aktuální dění nejen ve vašem okolí a láká Vás práce televizního či rozhlasového redaktora?“ Pokud si na otázky ve slovenštině odpovíte ano, stačí už jen poslat životopis a motivační dopis na personální oddělení veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) do Bratislavy.

„Takový způsob inzerce je součástí brandingu vyhledávání talentů pro RTVS. Záměrem bylo oslovit široké spektrum uchazečů,“ tlumočí HlídacíPes.org oficiální stanovisko RTVS jeho mluvčí Erika Rusnáková. Zájemci pak prý projdou důkladným výběrem.

Jistota v době trollingu

„RTVS si z nich bude vybírat na základě jasně stanovených kritérii, jako například praxe v médiích, mikrofonický hlas, dokonalé ovládání slovenštiny a cizího jazyka, ovládání reálií země a příslušného regionu, o kterém budou zpravodajsky informovat,“ vysvětluje.

Televize s rozhlasem také uchazeče podrobí hlasovým a kamerovým zkouškám. Jenže v samotném inzerátu nic takového nestojí (viz obrázek).

Navíc – vypadat dobře před kamerou či mít mikrofonický hlas ještě neznamená být dobrým zahraničním zpravodajem. Mezi ty nejzkušenější patří na Slovensku Olga Baková, která pracovala i pro Český rozhlas jako zpravodajka z Washingtonu a pro Českou televizi jako zpravodajka z Bratislavy.

„Post zahraničního korespondenta by měl zastávat jen zkušený novinář, který prošel po kariérním žebříčku. Měl by znát vnitřní chod redakce, její vysílání, potřeby. Musí to být novinář, na jehož zprávy a reportáže se redakce může spolehnout jako na ověřené. V čase fake news, hoaxů a trollingu o to víc,“ kritizuje zmíněný způsob oslovování uchazečů Baková.

Velký český bratr

Z vlastní zkušenosti také připomíná další nutnou „výbavu“ zahraničního zpravodaje, která se nedá získat jen úspěšně složeným konkurzem a následný krátkým tréninkem v rozhlase či televizi: pracovat nepřetržitě, a to často v náročných a stresujících podmínkách či nebezpečných situacích.

„Tenhle člověk reprezentuje médium nejen dovnitř, ale i v zemi, kde působí. Zahraničního korespondenta by si mělo médium vychovat a investovat do něj. Když ho takříkajíc koupí jako hotového člověka, mělo by jít o jasně zdůvodnitelné kroky,“ říká pro HlídacíPes.org.

Česká veřejnoprávní média mají na zahraničních postech vesměs zkušené reportéry, byť právě Slovensko se leckdy bere jako „post pro začátečníky“, tedy pro ty, kdo jdou jako reportéři samostatně do ciziny poprvé.

Slovenská RTVS se také s Českou televizí a Českým rozhlasem sama často srovnává a stejně tak to dělají i její diváci či posluchači.

„Upřímně, RTVS a předtím Slovenská televize a Slovenský rozhlas nikdy úplně nevytvořily vhodné podmínky pro fungování zahraničních postů v porovnání s ČT a ČRo. Finančně byly posty vždy poddimenzované, vedením někdy nepochopené, nedoceněné,“ tvrdí Olga Baková.

Kde vzít nové lidi

Ona sama je právě ve výpovědní lhůtě. Její nedobrovolný odchod z RTVS vyvolal letos na jaře na Slovensku rozruch, nebyla ale jediná, kdo v posledních měsících skončil.

RTVS následně neprodloužila smlouvu čtyřem redaktorům-externistům a později podalo výpověďrovnou 12 dalších redaktorů zpravodajství, ze kterých by se právě zahraniční zpravodajové měli rekrutovat.

To všechno jen necelý rok poté, co RTVS převzal nový ředitel Jaroslav Rezník. Jeho vedení veřejnoprávního telerozhlasu čelilo kritice například za to, že zastavilo investigativní relaci Reportéri, nebo že do vedení zpravodajství přivedlo bývalé mluvčí politiků či státních institucí.

Výběr zahraničních zpravodajů přes Facebook nevnímá RTVS jako problém: „Kvalita zpravodajství tímto způsobem vyhledávání nových spolupracovníků určitě neutrpí.“

Dlouholetá zahraniční zpravodajka Olga Baková a jedna z nejzkušenějších slovenských novinářek to ale vidí jinak: „Obracet se takhle na neprofesionály? Nikdo, kdo má představu (když už ne osobní zkušenost), co to znamená být zahraničním zpravodajem respektovaného média, takový inzerát nemůže zveřejnit.“


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Vojtěch Berger | Foto Rádio Slovensko | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Stát bobtná a dál nabírá nové lidi: policisty, vojáky, učitele i...

pondělí, 16. července 2018, 10:15

Nová vláda bude dále nabírat státní zaměstnance a souhlasí i s růstem jejich platů. Tisíce černých duší na úřadech a...

Zvláštní zábava na Blue Style Prima Festu. Děti se bavily malováním...

neděle, 15. července 2018, 11:45

Pořádnou vlnu nevole způsobily na internetu snímky ze sobotního Blue Style Prima Festu, který probíhal nedaleko Žďáru nad...

Výrobce překročil stopové množství více než stokrát. Na obalu sušenek...

sobota, 14. července 2018, 12:40

Výrazné zdravotní komplikace mohly způsobit osobám alergickým na arašídy sušenky, které nabízel Kaufland ještě před několika dny....

Olomoučtí bezdomovci provázejí "městskou divočinou." Podívejte se na...

sobota, 14. července 2018, 07:43

Prohlídky Olomouce z jiné perspektivy, než z jaké ji poznají běžní turisté, nabízí sociální projekt s názvem Pragulic. Zájemce o...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Českobudějovičtí nasázeli pět branek a mají tři body!

Motoru se po delší době podařilo skórovat v úvodu utkání. Svěřenci Václava Prospala pak příznivý stav udrželi až do konce základní hrací doby, přičemž v průběhu zápasu ho navýšili až na 5:1. Jihočeši tak soupeři v Budvar aréně dali více jak čtyři branky téměř po měsíci.

Budějcká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Brněnská Drbna

Návštěvu nemocnice vám zpříjemní nové výstavy

Na obrazy místního malíře i náhled do historie láká jablonecká nemocnice. Na chodbě v blízkosti hlavního vchodu si mohou návštěvníci prohlédnout dvě zbrusu nové výstavy.

Liberecká Drbna

V prostorách Maltézské pomoci v Olomouci se bude konat kurz o fake news

V pátek 25. ledna od 14:00 se v prostorách učebny Maltézské učebny v Olomouci na adrese Wurmova 7 bude konat diskuze o falešných či nepravdivých zprávách. Akce je určena hlavně pro seniory.

Olomoucká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Jihlavská Drbna

KRNAP rozeslal obcím návrh nové zonace, sjezdovek se netýká

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už poskytla městům, obcím a dalším subjektům v Radě KRNAP návrh nové zonace, který potvrdilo ministerstvo. V národních parcích vrcholí po 18 měsících příprava a schvalování nových zón ochrany přírody, jak to vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. ČTK to dnes řekli zástupci Správy KRNAP a ministerstva životního prostředí (MŽP). Někteří starostové a zástupci lyžařských areálů v Krkonoších se obávají toho, že by to mohlo mít negativní vliv na turistický ruch. Vedení KRNAP ale uvedlo, že nová zonace, která bude platit 15 let, nynější sjezdovky neovlivní.

Hradecká Drbna