sobota 19. září 2020 Zita

V Lužických horách žijí vlci. Zachytila je fotopast

Fotografie a videa z fotopastí přinesly důkazy o přítomnosti vlků v Lužických horách. Několik nepřímých důkazů zdokumetovali dobrovolníci Vlčích hlídek už na začátku roku, nyní se vlčí pár ukázal přímo na fotografiích.

Obě zvířata se na nich pohybují zasněženým lesem. Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek na konci zimy a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v lokalitě usadí a vyvedou mladé. K fotopasti tedy zamířili dobrovolníci znovu až nyní a potvrdili tak zatím výskyt dvou jedinců

„Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou - vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků,“ řekl Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA.

Vlků v posledních letech stále přibývá, fotopasti je zachytili v Českém Švýcarsku, ale i v okolí Doks, ve Šluknovském výběžku nebo v Jizerských a Krušných horách.

Vlci pomáhají redukovat přemnožené kopytníky, jako je srnec, jelen nebo prase divoké. „Rozumím tomu, že pro chovatele je těžké vidět zvířata, napadená velkou šelmou. Je to pohled, kterému jsme si v posledním století odvykli. Na druhou stranu zkušenosti z Německa ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy. Je ale potřeba s jejich přítomností počítat a přizpůsobit jí způsob chovu hospodářských zvířat,“ uvedla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Autoři | Foto hnutí Duha

Štítky Vlci, Lužické hory, fotopasti, Hnutí Duha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.