Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Lužických horách žijí vlci. Zachytila je fotopast

 
čtvrtek, 5. července 2018, 08:51

Fotografie a videa z fotopastí přinesly důkazy o přítomnosti vlků v Lužických horách. Několik nepřímých důkazů zdokumetovali dobrovolníci Vlčích hlídek už na začátku roku, nyní se vlčí pár ukázal přímo na fotografiích.

Obě zvířata se na nich pohybují zasněženým lesem. Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek na konci zimy a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v lokalitě usadí a vyvedou mladé. K fotopasti tedy zamířili dobrovolníci znovu až nyní a potvrdili tak zatím výskyt dvou jedinců

„Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou - vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků,“ řekl Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA.

Vlků v posledních letech stále přibývá, fotopasti je zachytili v Českém Švýcarsku, ale i v okolí Doks, ve Šluknovském výběžku nebo v Jizerských a Krušných horách.

Vlci pomáhají redukovat přemnožené kopytníky, jako je srnec, jelen nebo prase divoké. „Rozumím tomu, že pro chovatele je těžké vidět zvířata, napadená velkou šelmou. Je to pohled, kterému jsme si v posledním století odvykli. Na druhou stranu zkušenosti z Německa ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy. Je ale potřeba s jejich přítomností počítat a přizpůsobit jí způsob chovu hospodářských zvířat,“ uvedla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Napsal(a) Luboš Vrabec | Foto hnutí Duha
 


 

Kam dál?

Na opalovací krémy musíte mazaně. Jaký faktor zvolit a jak krém...

středa, 4. července 2018, 14:41

Cílem opalovacích přípravků je poskytnout ochranu před ultrafialovými složkami slunečního záření, které mají negativní účinky na...

Něco podobného jsme dlouho nezažili, shodují se inspektoři. U Frýdku...

středa, 4. července 2018, 14:00

Další otřesný případ týrání skotu odhalili koncem června inspektoři Státní veterinární správy v obci Kozlovice v Moravskoslezském...

Dětští uprchlíci do Česka. Snahu europoslankyně Šojdrové inspiruje...

středa, 4. července 2018, 10:58

I v křesle u stolu v její bruselské kanceláři je na europoslankyni Michaele Šojdrové znát, že ji nedávná cesta do řeckých...

Česko neuspělo v Lucembursku s kasační stížností proti Diag Human

středa, 4. července 2018, 09:57

Česká republika na konci června neuspěla před lucemburským Nejvyšším soudem s kasační stížností proti loňskému verdiktu, podle...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Strážníci z Lince přijedou do Budějc, řešit se bude bezpečnost v ulicích a problematika žebrání

Takzvaně na zkušenou přijedou do Budějc strážníci z Lince. Jednání, které se uskuteční příští týden v úterý. Na programu bude problematika žebrání i bezdomovců, ale také zkušenost při zajišťování bezpečnosti ve městě.

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatená řidička sjela z dálnice D1 na D46 do protisměru

Naštěstí bez vážnějších následků skončil incident ze závěru minulého týdne. Zmatená jednašedesátiletá žena u Vyškova zazmatkovala a z dálnice D1 sjela na rychlostní komunikaci D 46 v protisměru

Brněnská Drbna

Údajné zloděje svázali do kozelce, odvezli za město a polili benzínem. Souzeným hrozí dvacet let za pokus o vraždu

Dlouhých pět let se vleče případ čtyř mužů z Jablonecka v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů a obviněním z pokusu o vraždu. Podle spisu obžalovaní před pěti lety ve Smržovce spoutali dva mladíky, bili a nakonec odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě, kde je polili benzinem. Dnes měli vypovídat poslední tři svědci, dva ale nepřišli. Jeden je celostátně hledaný a znalec se omluvil kvůli vážnému zranění kolene. Soud odročil jednání na únor příštího roku, kdy by měl zaznít rozsudek.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Zahraniční řidič zřejmě nepřizpůsobil rychlost a v zatáčce se střetl s projíždějícím autem

Zřejmě vliv nepřiměřené rychlosti v kombinaci s mokrou vozovkou pokrytou spadaným listím stojí za jednou z možných příčin dopravní nehody, ke které došlo v úterý 16. října krátce před osmou hodinou ranní na silnici III. třídy v obci Stupná.

Hradecká Drbna