Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dětští uprchlíci do Česka. Snahu europoslankyně Šojdrové inspiruje „dítě“ Nicholase Wintona

 
středa, 4. července 2018, 10:58

I v křesle u stolu v její bruselské kanceláři je na europoslankyni Michaele Šojdrové znát, že ji nedávná cesta do řeckých uprchlických táborů zasáhla. Poté, co se z cesty vrátila, představila svůj plán na to, aby Česká republika přijala 50 dětí – sirotků, či těch dětí, které žijí v táborech v Řecku či v Libanonu bez příbuzných.

„Češi mohou mít obavu z nelegálních uprchlíků, potenciálních islamistů, ale dítě je pořád dítě – je schopné vzdělání, formování, je ovlivnitelné tak, aby přijalo zásady naší kultury,“ říká Šojdrová, která pro svou ideu shání podporu i u ostatních politiků a věří, že si tuto pomoc dětem vezme za svou i vláda. HlídacíPes.org plán Michaely Šojdrové detailně popsal ve svém včerejším textu.

Jako kdysi v Československu

Podle Šojdrové by přijetí dětí z řeckých uprchlických táborů mělo i svou symboliku. Tehdejší Československo v roce 1949 v době řecké občanské války přijalo na dvanáct tisíc Řeků, mezi nimi množství dětí, a poskytlo jim bezpečné útočiště.

Podobně by prý Česko mohlo oplatit pomoc, kterou dětem z bývalého Československa před začátkem a během 2. světové války poskytla Británie. Známá je především iniciativa Nicolase Wintona.

Šojdrová letos na konci dubna navštívila spolu s britskou europoslankyní Julií Girling několik řeckých uprchlických táborů.

„Mají tam speciální bezpečné zóny pro takzvaně nedoprovázené děti. Určení věku je někdy problém, ale jsou to děti nejčastěji ve věku 12 – 17 let, zhruba 70 % je chlapců,“ shrnuje Šojdrová.

Je to podle ní kvůli tomu, že syrský prezident Asad do armády nyní rekrutuje již i nedospělé chlapce a rodiče je proto raději posílají ze země pryč.

„Bylo by ale jen na nás, koho bychom si vybrali. Jako civilizovaná země se můžeme postarat o 50 dětí, máme tu ostatně kvalitní institucionalizovanou péči o děti, naučit je česky, integrovat je,“ říká Šojdrová.

„Jsou metody, jak věk určit – psychologické i exaktní… A pokud bychom chtěli pomoct menším dětem, je nepochybně dost sirotků v táborech v Libanonu,“ konstatuje Šojdrová, která přiznává inspiraci od člena britské Sněmovny lordů Alfreda Dubse.

Ten je původně sám zachráněné uprchlické – tzv. Wintonovo – dítě. Narodil se v srpnu 1932 v Praze a jako šestiletý byl jedním z více než 660 židovských dětí, které stihly opustit Prahu před vypuknutím druhé světové války.

Češi nejsou nesnášenliví

Dubs navrhl dodatek k britskému imigračnímu zákonu, podle něhož měla Británie přijmout tři tisíce nedoprovázených uprchlických dětí.

Původní verzi novely parlament zamítl, ale později schválil upravenou verzi. Vláda jej začala naplňovat, objevily se ale spory týkající se celkového počtu dětí a jejich umístění, za které jsou odpovědny místní orgány.

Do Británie bylo na základě této iniciativy zatím přemístěno 350 dětí původem z Eritreje, Sýrie a dalších zemí. Vybrány byly převážně z táborů ve francouzském Calais a v Řecku.

Z přístupu středoevropských zemí k pomoci uprchlíkům je lord Dubs podle svých slov zklamaný. Zejména přístup k dětem má být podle něj mnohem lidštější.

„Jsou tu tisíce dětí, které bloudí Evropou. Samy, bez péče, kterou potřebují, nemají nikoho, kdo by je ochránil. Hrozí jim, že budou zataženy do prostituce, zločinu, drog. Jsou to těžké časy. Podle Interpolu zmizelo už deset tisíc dětí. Samozřejmě nevíme, jak jsou ty důkazy silné, ale jen představa, že v Česku nebo v Británii zmizí jedno jediné dítě, je děsivá,“ řekl Dubs již vloni v rozhovoru pro Český rozhlas.

Šojdrová iniciativu lorda Dubse označuje za velmi inspirativní. „Mým cílem je nabídnout toto řešení. Může to být kompenzace za nedůvěru, kterou k nám v EU mají kvůli našemu postoji k uprchlíkům. Nebyli bychom ti, kdo a priori nikoho nechtějí, ukázali bychom dobrovolnou solidaritu. Myslím, že Češi nejsou nesnášenliví, sehrálo by to pozitivní roli,“ věří Šojdrová.

Podle ní by česká pomoc pěti desítkám dětí zlepšila vyjednávací pozice České republiky před podzimním jednáním o revizi celoevropské azylové a migrační politiky, takzvaném Dublinu IV.


Text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

 


 

Kam dál?

Česko neuspělo v Lucembursku s kasační stížností proti Diag Human

středa, 4. července 2018, 09:57

Česká republika na konci června neuspěla před lucemburským Nejvyšším soudem s kasační stížností proti loňskému verdiktu, podle...

Ředitel Nemocnice Na Františku Zelenák kvůli obvinění rezignoval

středa, 4. července 2018, 08:11

Ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák rezignoval, radní Prahy 1 včera jeho rezignaci přijali. Důvodem je jeho nedávné...

Uzavřít smlouvu o zájezdu je snadné, zrušit však drahé

úterý, 3. července 2018, 12:07

Někteří lidé si myslí, že když nepodepíší vytištěnou smlouvu o zájezdu, tak pro ně není žádná objednávka závazná. Na to pozor....

Mladistvým prodalo alkohol v den vysvědčení 60 procent obchodů

úterý, 3. července 2018, 11:00

Téměř 60 procent obchodů prodalo v den vysvědčení alkoholický nápoj mladistvým. Vyplynulo to ze zatím nejrozsáhlejší kontroly...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

U Vimperku narazilo auto do stromu. Jedna osoba nehodu nepřežila

U Vimperku došlo dnes odpoledne k tragické dopravní nehodě. Po nárazu do stromu zemřela jedna osoba. Podle policejní mluvčí Lenky Krausové je v místě nehody doprava úplně omezena.

Budějcká Drbna

Jak se žije stromům v horkém Brně? Vědci zkoumají stresové podmínky stromů ve městě

Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, z kterých budou získávat potřebná data. Čidla budou monitorovat vlhkost půdy a její teplotu v daném půdním profilu. Cílem je zjistit jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.

Brněnská Drbna

FOTO: Slavík vyhrál závod Světové série fourcrossu v Jablonci i posedmé

Český biker Tomáš Slavík prodloužil svou vítěznou šňůru v domácím závodě Světové série ve fourcrossu horských kol v Jablonci nad Nisou. Podnik JBC 4X Revelations, který také organizuje, dnes vyhrál již posedmé a zůstává na něm i nadále neporažený.

Liberecká Drbna

V Konici hořel rodinný dům, pro popáleného člověka letěl vrtulník

V Konici na Prostějovsku hořel dnes brzy ráno rodinný dům. Oheň zasáhl kuchyni, jeden člověk utrpěl popáleniny. Do nemocnice ho transportoval vrtulník, sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Olomoucká Drbna

Čelní střet osobního vozidla s nákladní soupravou si vyžádal těžké zranění

Nehoda s vážnými následky se v pátek odpoledne stala na Pelhřimovsku. Na silnici mezi Humpolcem a Pelhřimovem vjel řidič osobního auta do protisměru, kde se střetl s nákladní soupravou. Dvaatřicetiletý muž utrpěl těžká zranění, silnice byla několik hodin zcela neprůjezdná.

Jihlavská Drbna

Přelom července a srpna bude teplý a suchý

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, třeba příští týden rtuť vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech týdnech se sice objeví bouřky, ale celkový objem srážek bude i přesto podprůměrný. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hradecká Drbna