Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Licencování řidičů taxi: Figurant vyzkoušel na vlastní kůži byrokracii celého procesu

 
pátek, 22. června 2018, 15:42

Problém s regulací v oblasti poskytování přepravních služeb je velice intenzivně diskutovaným tématem, obzvláště konflikt mezi tradiční taxislužbou a moderními platformami, který se ve značné míře odehrává především v Praze. To reflektují jednání na úrovni vlády, ministerstev nebo magistrátů o podobě regulace. Ta současná je nevyhovující, především kvůli nadbytečné byrokracii. O tom se přesvědčil figurant Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), který procesem získání všech nutných povolení pro výkon taxislužby osobně prošel.

„Regulatorní prostředí v poskytování přepravních služeb, o kterém se vedou vášnivé debaty, je velice nepřehledné. To tvrdíme dlouhodobě. Proto jsme se v rámci analýzy dané problematiky rozhodli otestovat, jak proces licencování řidičů taxi probíhá v praxi. A náš figurant se jej přímo zúčastnil. Jednoduše řečeno: Měříme úkonovou, časovou a finanční náročnost procesu, v němž se z úplného laika stane taxikář,“ vysvětluje podstatu studie Aleš Rod, ředitel výzkumu CETA.

Figurant CETA prochází cestou od bodu nula až k získání všech potřebných oprávnění, licencí a dalších dokumentů k poskytování taxislužby v hl. m. Praha. „Administrativní a ekonomická náročnost celého procesu je dech beroucí. Vedle různých poplatků na úřadech, peněz na cestovné nebo tisku dokumentů a formulářů figuruje hlavní vzácný zdroj, a tím je čas, který celý tento proces zabere. V mnoha případech zbytečně,“ říká Rod a demonstruje svá tvrzení na několika příkladech:

  • Figurant CETA musel celkem devětkrát navštívit různé úřady, které se ve většině případech nenacházejí v místě jeho trvalého bydliště. Počet zpátečních cest z místa bydliště do Prahy se vyšplhal na číslo sedm.
  • V procesu musel figurant získat následující dokumenty: Průkaz řidiče taxislužby, živnostenský list, s živnostenským listem související registrace na finančním úřadu, zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení a koncesi pro výkon živnosti. Nad rámec těchto úkonů musí splnit test z místopisu hlavního města Prahy a získat osvědčení o registraci vozidla.
  • Celý proces se neobešel bez dlouhého hledání informací a práce s desítkami stran dokumentů a formulářů. Do nich vyplňoval dokola pořád ty samé informace, které státní úřady již dávno mají.
  • Celý proces není možné obsloužit z jednoho místa ani z jednoho města. Některé úřady je totiž nutné navštívit v místě trvalého bydliště a některé zase přímo v Praze. Někdy je třeba stejné úřady navštívit opakovaně v horizontu několika dní nebo týdnů.
  • Celý tento proces zabral figurantovi přes 40 hodin čistého času, které ale musel (i s ohledem na lhůty úřadů) rozložit do 6 týdnů. Přímé finanční náklady na poplatky a jízdenky činily zhruba 2000 Kč.
  • Naprosto absurdní je situace, kdy se figurant vedle čekacích lhůt na jednotlivých úřadech musí potýkat s čekací lhůtou na vykonání povinné zkoušky z místopisu Prahy. K té je navíc potřeba mít vystavený průkaz taxikáře na který čekal 5 pracovních dní. Když se dne 23.5. průkazu dočkal, zjistil, že nejbližší termín zkoušky z místopisu Prahy je 16.10.! To je skoro pět kalendářních měsíců. V době vydání tiskové zprávy (22.6.) je nejbližším termínem zkoušky 1. listopad 2018.

Ani po dvouměsíčním úsilí tak není možné požadované povolání vykonávat. „Právě poslední zmíněné zjištění, tedy čekání na povinnou zkoušku z místopisu, pokládáme za zcela neakceptovatelné. Zdlouhavý proces, který žadatele nutí čekat měsíce na splnění nutné podmínky, notabene zcela zbytečné podmínky, je tou nejlepší odpovědí na to, proč jsou pro tisíce řidičů nesmírně atraktivní internetové platformy pro zprostředkování osobní přepravy,“ kritizuje Aleš Rod současnou licenční praxi v taxislužbě. „Překážky, které systém klade zájemcům o výkon povolání, jsou naprosto nesmyslné a v praxi nemají vůbec žádné opodstatnění. Pro narovnání prostředí je třeba celý systém významně deregulovat: Umožnit řidiči, aby mohl začít rychle podnikat, a umožnit spotřebiteli, aby si zvolil službu, která mu vyhovuje. Když zákazník nevěří navigaci, ať si vybere řidiče se zkouškami z místopisu a za tento komfort si připlatí. Ale klást to jako základní podmínku v celém procesu je ve 21. století zastaralé,“ tvrdí Rod.

Výsledky analýzy CETA jasně poukazují na excesivní množství překážek a podmínek v procesu licencování taxikáře, ale také na naprosto nedostatečnou úroveň podpory k jejich překonání. Řidiči podnikající v oblasti přepravy osob chtějí jediné – začít rychle podnikat v transparentním prostředí. Pokud jim to systém neumožní, respektive jim v tom aktivně brání, budou preferovat takové služby, kde je vše možné zařídit za jediný den.

Napsal(a) redakce/CETA
 


 

Kam dál?

V kauze týraného Marleyho padlo rozhodnutí. Viník dostal podmínku

pátek, 22. června 2018, 07:37

Mladíka, který na videu týral štěně labradorského retrívra Marleyho, potrestal prachatický soud roční podmínkou. Navíc mu uložil...

Fastfood nabídl Ruskám odměnu za otěhotnění s fotbalistou

pátek, 22. června 2018, 07:27

Moskevská pobočka amerického fastfoodu Burger King vyvolala v Rusku poprask reklamou, v níž slíbila lákavou odměnu Ruskám, které...

Silný vítr odřízl v Česku od elektřiny až 17 tisíc odběratelů

pátek, 22. června 2018, 07:16

Silný vítr odřízl odpoledne v Česku od elektřiny až 17 tisíc odběratelů, večer jich stále bylo bez proudu víc než 8000. Poruchy...

Lidl se po drsné reportáži České televize rozhodl skoncovat s...

čtvrtek, 21. června 2018, 15:37

Řetězec supermarketů Lidl ve středu ohlásil postupné opuštění prodeje vajec z klecových chovů. Stalo se tak pouhých pár dní po...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Babiš lže, zlobí se syn Karla Svobody. Na...

  • Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství,...

  • Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak...

  • Můj syn má schizofrenii, prozradil novinářům...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Pohádková kovárna přichystala na prosinec lákavý program. Nebude chybět ani Živý Betlém

V oblíbené Pohádkové kovárně už mají všichni napilno. Zdobí se stromečky, peče cukroví, a čerti si pucují kopýtka, aby se příchozím líbili. Adventní čas v Selibově totiž letos zahájí už ve čtvrtek 29. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na řadu známých i neznámých českých i zahraničních vánočních melodií a naladit se na nadcházející vánoční čas.

Budějcká Drbna

Nové vedení Brna plánuje rozpočet s výdaji přes 15 miliard. Jen na investice půjde téměř 5 miliard

Brno plánuje na příští rok rozpočet s příjmy 13 miliard korun a výdaji 15,2 miliardy korun. Rozpočet je ale naplánovaný jako vyrovnaný, dvoumiliardový rozdíl z většiny pokryjí dotace z Evropské unie na investice. Celkové zdroje včetně příjmů a dotací tedy budou také 15,2 miliardy korun. Novinářům dnes návrh rozpočtu představila primátorka Markéta Vaňková (ODS). Schválit ho musí zastupitelstvo, které se sejde 11. prosince. Město počítá s investicemi skoro pět miliard korun.

Brněnská Drbna

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

Někdy si říkám, jak to tady zvládnu. Jsem v tom nejhorším už půl roku, dva a půl roku ještě budu. Dnes už vím, že to zvládnu, ale i když se snažím sebe víc, už nikdy nebudu jako dřív.

Liberecká Drbna

Chlapec spadl na koloběžce a vyrazil si zuby, které vyhodil do koše, policisté je našli a chlapci pomohli

V neděli odpoledne prováděla policejní motohlídka kontrolu se zaměřením na podezřelé osoby v okolí zazimované zahrádkářské kolonie. Náhle si však policisté všimli chlapce se zakrvácenou tváří.

Olomoucká Drbna

Sněhová děla na Vysočině ještě stojí. Mrazy byly zatím slabé, shodují se vlekaři

Skiareály na Vysočině vybavené zasněžovací technikou mají podle jejich provozovatelů po minulých suchých měsících zajištěnou vodu alespoň pro základní zasněžení kopce. Některá střediska mají základní zásobu vody díky akumulačním nádržím, jiná čerpají vodu z řek. Sněhová děla ještě fungovat nezačala, mrazy byly zatím slabé, shodli se vlekaři.

Jihlavská Drbna

Do dodatečných voleb v Kbelnici na Jičínsku chce 13 kandidátů

V dodatečných volbách v Kbelnici na Jičínsku v lednu 2019 se chce o přízeň voličů ucházet jedno sdružení nezávislých kandidátů a šest samostatně kandidujících nezávislých kandidátů. Celkem by si voliči měli vybírat ze 13 kandidátů. Termín pro podání kandidátek na jičínském městském úřadě vypršel dnes v 16:00. Následovat bude registrace kandidátek, řekl mluvčí jičínské radnice Jan Jireš. Řádné volby se v Kbelnici v říjnu nekonaly, protože se do nich nikdo nepřihlásil.

Hradecká Drbna