Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Veřejné slyšení v Senátu k lidským právům se odkládá. Čínská velvyslankyně si čas nenašla

 
čtvrtek, 21. června 2018, 10:22

V posledních letech mají v české politice přednost spíše omluvné dopisy Číňanům, kritika „dalajlamismu“ či velkolepá hradní setkání s čínskými byznysmeny i komunisty. Veřejné slyšení plánované na dnešek v českém Senátu mělo jít opačným směrem.

Tuzemským senátorům totiž dorazila petice „za ukončení genocidy praktikujících Falun Gong páchané čínským režimem“. Podala ji asociace Falun Gong České republiky, má celkem 38 789 podpisů a vyzývá české zákonodárce, aby „hlasovali pro rezoluci za ukončení perzekuce následovníků meditační praxe Falun Gong“.

Do Senátu petice doputovala už počátkem dubna. V květnu pak Výbor pro vzdělávání, vědu, výzkum, kulturu, lidská práva a petice svolal na 21. červen veřejné slyšení – a pozval na něj i čínskou velvyslankyni v Česku Ma Keqing.

Budiž slyšena i Čína

„Pokud má petice více než deset tisíc podpisů, je obvyklým postupem uspořádat veřejné slyšení,“ říká člen výboru, senátor Jiří Růžička (za TOP 09).

Lidé, kteří se duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně věnují, jsou od roku 1999 tvrdě pronásledováni. Tehdy hnutí zakázala Komunistická strana Číny, která Falun Gong označuje za sektu.

„Aby veřejná slyšení byla co nejobjektivnější a zazněly všechny názory, senátor, který je zpravodajem pro tuto petici, navrhl pozvat i čínskou velvyslankyni v Praze,“ doplňuje Růžička.

Zpravodajem a moderátorem akce měl být senátor Václav Chaloupek (klub Starostů a nezávislých).

Akce se však v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce nyní konat nebude. Čínská velvyslankyně na oficiální pozvání českého Senátu podle Václava Chaloupka nijak nereagovala.

„Čínská strana takto obvykle reaguje, či spíše nereaguje,“ podotýká Chaloupek s tím, že informace o perzekuci hnutí Falun Gong pro něj byly v mnohém nové a závažné. „Vzal jsem si to na starost s tím, že by bylo dobré dát prostor i druhé straně,“ dodává.

Reparát bude v září

Čínská velvyslankyně Ma Keqing proto dostane ještě další možnost před českými zákonodárci mluvit o dodržování lidských práv ve své zemi: výbor se veřejné slyšení rozhodl přesunout na září.

Čínští zástupci v Praze na kritický přístup v posledních letech od politiků zvyklí nejsou. Samotné velvyslankyni se dostává vřelých přijetí. A to i tehdy, když byla naposledy pozvána na Pražský hrad, kdy se prezident Zeman zajímal o osud svého čestného poradce Jie Ťien-minga, zadrženého v Číně.

„Z Hradu či z jiných organizací nebyly žádné ohlasy. Ani nemohly být, protože veřejné slyšení k petici bylo pouze ve stadiu příprav. Většina navrhovaných hostů byla v červnu časově zaneprázdněna pracovními povinnostmi. Konec června je obvykle velmi exponovaný čas,“ podotýká Jiří Růžička.

Shodou okolností jsou v těchto dnech v Česku Číňané, kteří byli kvůli praktikování Falun Gong vězněni i mučeni. Například Čchen Čen-ping byla v roce 2003 bez soudního procesu poslána do pracovního tábora na tři roky. Podruhé byla uvězněna v červnu 2008, před pořádáním olympijských her v Pekingu. Celkem ve vězení strávila devět let.

V Praze je i americký novinář Ethan Gutmann, autor knihy Jatka popisující spolupráci čínských transplantačních center s vězeňským systémem – právě i v souvislosti s potíráním hnutí Falun Gong.

S oběma se hodlá Václav Chaloupek sejít: „Nechci tím ale suplovat veřejné slyšení výboru, s tím nadále počítáme,“ říká.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

 


 

Kam dál?

Dnes v 12:08 začne astronomické léto, den je nejdelší v roce

čtvrtek, 21. června 2018, 07:54

Dnes osm minut po poledni středoevropského letního času začne astronomické léto. Slunce v tuto dobu vstoupí do znamení Raka a...

Sedm zásad populistů. Referendum se hodí jen někdy a výsledek voleb...

středa, 20. června 2018, 08:17

Populismus není jen nálepka. Dá se definovat a má svoje pevné znaky. Základní mantra populistů o tom, že „jen oni reprezentují...

Ministr zemědělství v demisi Milek odvolal šéfa českobudějovického...

úterý, 19. června 2018, 17:47

Po dvou letech skončil ve funkci ředitele Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner. Areál výstaviště, který pořádá celou řadu akcí...

Aféry J. Soukupa: Vysílací rada chce vědět, jak TV Barrandov vybírala...

pondělí, 18. června 2018, 10:01

Televize Barrandov miliardáře Jaromíra Soukupa má měsíc na to, aby objasnila, na základě jakých kritérií zvala před loňskými...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Babiš lže, zlobí se syn Karla Svobody. Na...

  • Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství,...

  • Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak...

  • Můj syn má schizofrenii, prozradil novinářům...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Pohádková kovárna přichystala na prosinec lákavý program. Nebude chybět ani Živý Betlém

V oblíbené Pohádkové kovárně už mají všichni napilno. Zdobí se stromečky, peče cukroví, a čerti si pucují kopýtka, aby se příchozím líbili. Adventní čas v Selibově totiž letos zahájí už ve čtvrtek 29. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na řadu známých i neznámých českých i zahraničních vánočních melodií a naladit se na nadcházející vánoční čas.

Budějcká Drbna

Nové vedení Brna plánuje rozpočet s výdaji přes 15 miliard. Jen na investice půjde téměř 5 miliard

Brno plánuje na příští rok rozpočet s příjmy 13 miliard korun a výdaji 15,2 miliardy korun. Rozpočet je ale naplánovaný jako vyrovnaný, dvoumiliardový rozdíl z většiny pokryjí dotace z Evropské unie na investice. Celkové zdroje včetně příjmů a dotací tedy budou také 15,2 miliardy korun. Novinářům dnes návrh rozpočtu představila primátorka Markéta Vaňková (ODS). Schválit ho musí zastupitelstvo, které se sejde 11. prosince. Město počítá s investicemi skoro pět miliard korun.

Brněnská Drbna

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

Někdy si říkám, jak to tady zvládnu. Jsem v tom nejhorším už půl roku, dva a půl roku ještě budu. Dnes už vím, že to zvládnu, ale i když se snažím sebe víc, už nikdy nebudu jako dřív.

Liberecká Drbna

Přihlaste se do soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a obcí!

Do 21. ročníku soutěže Zlatý erb se můžete přihlásit až do 18. ledna. Jedná se populární soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů.

Olomoucká Drbna

Sněhová děla na Vysočině ještě stojí. Mrazy byly zatím slabé, shodují se vlekaři

Skiareály na Vysočině vybavené zasněžovací technikou mají podle jejich provozovatelů po minulých suchých měsících zajištěnou vodu alespoň pro základní zasněžení kopce. Některá střediska mají základní zásobu vody díky akumulačním nádržím, jiná čerpají vodu z řek. Sněhová děla ještě fungovat nezačala, mrazy byly zatím slabé, shodli se vlekaři.

Jihlavská Drbna

Řidiči, pozor na chodce! Nehod přibývá

Nepozornost řidičů či neopatrnost chodců. To jsou jedny z hlavních příčin dopravních nehod, při kterých hrají hlavní roli chodci. I přes permanentní osvětu však nehod přibývá.

Hradecká Drbna