Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Veřejné slyšení v Senátu k lidským právům se odkládá. Čínská velvyslankyně si čas nenašla

 
čtvrtek, 21. června 2018, 10:22

V posledních letech mají v české politice přednost spíše omluvné dopisy Číňanům, kritika „dalajlamismu“ či velkolepá hradní setkání s čínskými byznysmeny i komunisty. Veřejné slyšení plánované na dnešek v českém Senátu mělo jít opačným směrem.

Tuzemským senátorům totiž dorazila petice „za ukončení genocidy praktikujících Falun Gong páchané čínským režimem“. Podala ji asociace Falun Gong České republiky, má celkem 38 789 podpisů a vyzývá české zákonodárce, aby „hlasovali pro rezoluci za ukončení perzekuce následovníků meditační praxe Falun Gong“.

Do Senátu petice doputovala už počátkem dubna. V květnu pak Výbor pro vzdělávání, vědu, výzkum, kulturu, lidská práva a petice svolal na 21. červen veřejné slyšení – a pozval na něj i čínskou velvyslankyni v Česku Ma Keqing.

Budiž slyšena i Čína

„Pokud má petice více než deset tisíc podpisů, je obvyklým postupem uspořádat veřejné slyšení,“ říká člen výboru, senátor Jiří Růžička (za TOP 09).

Lidé, kteří se duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně věnují, jsou od roku 1999 tvrdě pronásledováni. Tehdy hnutí zakázala Komunistická strana Číny, která Falun Gong označuje za sektu.

„Aby veřejná slyšení byla co nejobjektivnější a zazněly všechny názory, senátor, který je zpravodajem pro tuto petici, navrhl pozvat i čínskou velvyslankyni v Praze,“ doplňuje Růžička.

Zpravodajem a moderátorem akce měl být senátor Václav Chaloupek (klub Starostů a nezávislých).

Akce se však v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce nyní konat nebude. Čínská velvyslankyně na oficiální pozvání českého Senátu podle Václava Chaloupka nijak nereagovala.

„Čínská strana takto obvykle reaguje, či spíše nereaguje,“ podotýká Chaloupek s tím, že informace o perzekuci hnutí Falun Gong pro něj byly v mnohém nové a závažné. „Vzal jsem si to na starost s tím, že by bylo dobré dát prostor i druhé straně,“ dodává.

Reparát bude v září

Čínská velvyslankyně Ma Keqing proto dostane ještě další možnost před českými zákonodárci mluvit o dodržování lidských práv ve své zemi: výbor se veřejné slyšení rozhodl přesunout na září.

Čínští zástupci v Praze na kritický přístup v posledních letech od politiků zvyklí nejsou. Samotné velvyslankyni se dostává vřelých přijetí. A to i tehdy, když byla naposledy pozvána na Pražský hrad, kdy se prezident Zeman zajímal o osud svého čestného poradce Jie Ťien-minga, zadrženého v Číně.

„Z Hradu či z jiných organizací nebyly žádné ohlasy. Ani nemohly být, protože veřejné slyšení k petici bylo pouze ve stadiu příprav. Většina navrhovaných hostů byla v červnu časově zaneprázdněna pracovními povinnostmi. Konec června je obvykle velmi exponovaný čas,“ podotýká Jiří Růžička.

Shodou okolností jsou v těchto dnech v Česku Číňané, kteří byli kvůli praktikování Falun Gong vězněni i mučeni. Například Čchen Čen-ping byla v roce 2003 bez soudního procesu poslána do pracovního tábora na tři roky. Podruhé byla uvězněna v červnu 2008, před pořádáním olympijských her v Pekingu. Celkem ve vězení strávila devět let.

V Praze je i americký novinář Ethan Gutmann, autor knihy Jatka popisující spolupráci čínských transplantačních center s vězeňským systémem – právě i v souvislosti s potíráním hnutí Falun Gong.

S oběma se hodlá Václav Chaloupek sejít: „Nechci tím ale suplovat veřejné slyšení výboru, s tím nadále počítáme,“ říká.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

 


 

Kam dál?

Dnes v 12:08 začne astronomické léto, den je nejdelší v roce

čtvrtek, 21. června 2018, 07:54

Dnes osm minut po poledni středoevropského letního času začne astronomické léto. Slunce v tuto dobu vstoupí do znamení Raka a...

Sedm zásad populistů. Referendum se hodí jen někdy a výsledek voleb...

středa, 20. června 2018, 08:17

Populismus není jen nálepka. Dá se definovat a má svoje pevné znaky. Základní mantra populistů o tom, že „jen oni reprezentují...

Ministr zemědělství v demisi Milek odvolal šéfa českobudějovického...

úterý, 19. června 2018, 17:47

Po dvou letech skončil ve funkci ředitele Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner. Areál výstaviště, který pořádá celou řadu akcí...

Aféry J. Soukupa: Vysílací rada chce vědět, jak TV Barrandov vybírala...

pondělí, 18. června 2018, 10:01

Televize Barrandov miliardáře Jaromíra Soukupa má měsíc na to, aby objasnila, na základě jakých kritérií zvala před loňskými...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Hromadné žaloby – dostane problém...

  • David Koller nechal budějckému fotografovi...

  • Otec hledá vodáky, kteří ve Větřní na...

  • Zvláštní zábava na Blue Style Prima Festu....

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Vltavotýnský oranžový rok nabídne bohatý kulturní program

V Týně to žije! Kulturní akce stíhají sportovní nebo společenské a vy ani nevíte, kam se dřív vydat. Bohatá a rozmanitá nabídka pro volný čas obyvatel Týna nad Vltavou a pro návštěvníky města a okolí ve městě vzniká i díky dlouholeté finanční podpoře od Jaderné elektrárny Temelín, skupiny ČEZ, která je partnerem projektu Oranžový rok. Na hudební program se můžete těšit už tento víkend, tedy od 21. července, následovat budou i další společenské události.

Budějcká Drbna

Český hokej zasáhla smutná zpráva. Při pondělní nehodě zemřel vynikající hokejista Václav Burda

Tragická zpráva obletěla republiku. Zemřelým řidičem při tragické nehodě v noci na pondělí u Hodonína, o které jsem vás již informovala, byl Václav Burda. Tento bývalý vynikající hokejista, legenda pražské Sparty, reprezentant a bronzový medailista z mistrovství světa nejspíše usnul za volantem a se svým Passatem najel do protisměru přímo pod kamion.

Brněnská Drbna

V Turnově odhalují dinosaura a rýžují drahé kameny

Během letních prázdnin mohou rodiny s dětmi zamířit do turnovského Muzea Českého ráje, kde se každé úterý koná Den s mineralogem. Aktivity ve venkovním areálu před Kamenářský domem lákají děti i dospělé.

Liberecká Drbna

Olomoucký soud otevřel případ vraždy oběšeného policisty, který byl nalezen na periferii města

Olomoucký soud otevřel případ vraždy policisty z Olomouce z února 2015. Muž byl nalezen oběšený na periferii města. Policie věc původně vyšetřovala jako sebevraždu, nakonec detektivové dospěli k závěru, že za jeho smrtí stojí někdo jiný. Z vraždy je obžalovaný Česlav Hurina, kterému hrozí až 20 let vězení, vypovídat odmítl. Policistův kolega Rudolf Bajtek obžalovaný za neposkytnutí pomoci před soudem potvrdil, že mělo jít o předem domluvenou fingovanou sebevraždu. Hurina však podle něj nakonec nechal muže na laně viset.

Olomoucká Drbna

Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě má nového ředitele. Stal se jím Michal Kamp

Novým ředitelem Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod se stal Michal Kamp. Rada Kraje Vysočina dnes schválila jeho jmenování do čela krajské příspěvkové organizace s účinností od 1. srpna letošního roku.

Jihlavská Drbna

Padesát nově jmenovaných ředitelů nastupuje do čela krajských škol a školských zařízení

Krajští radní toto pondělí jmenovali poslední tři ředitele příspěvkových organizací v oblasti školství v rámci letošních konkurzů. Ty rada vyhlásila na pozice ředitelů škol a školských zařízení, kterým končí šestileté funkční období. Radní zároveň vybírali i vedení škol, kterých se týká zastupiteli schválená optimalizace.

Hradecká Drbna