Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

 
středa, 20. června 2018, 12:48

Olomoucký vrchní soud dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny, kteří byli spjati s Likérkou Drak. Z deseti na 11 let zvýšil soud trest jednateli distribuční firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi, o 1,5 roku na 9,5 roku zvýšil trest tehdejšímu jednateli další distribuční firmy Dominikovi Nagymu. Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud potvrdil 11,5 roku, žalobce dnes stáhl odvolání v jeho neprospěch. Důvodem je Čanigova spolupráce při odkrývání této trestné činnosti.

V kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu pocházejícího od podnikatele Radka Březiny vzal žalobce zpět odvolání v neprospěch majitele Likérky Drak Pavla Čanigy. Důvodem je Čanigova spolupráce při odkrývání této trestné činnosti. Čanigovi krajský soud uložil 11,5 roku vězení, vyšší trest mu tak již dnes u olomouckého vrchního soudu nehrozí. Naopak u zbývajících šesti obžalovaných včetně bývalého jednatele distribuční firmy Verdana Roberta Sedlaříka trvá státní zástupce na přísnějších trestech. Žalobci v této větvi Březinových odběratelů vyčíslili dosud největší množství odebraného lihu i škodu způsobenou státu, která činí 1,29 miliardy korun.

Žalobce Robert Henzel dnes uvedl, že nechává na zvážení soudu i případné zmírnění trestu. "Důvodem je nová skutečnost, kdy obžalovaný Čaniga začal spolupracovat s orgány v trestném řízení," uvedl státní zástupce. Zvážena by tak měla být v jeho prospěch polehčující okolnost. Na spolupráci Čanigy upozornila také obhajoba. "Podaná vysvětlení významnou měrou přispívají k objasnění dalších osob. Ve větší míře přispěl k objasnění trestné činnosti, a to zejména vzhledem k tomu, jakého profitu obžalovaní dosahovali," uvedla obhájkyně.

Čaniga se k obchodům s nelegálním lihem přiznal již v říjnu 2015, když před olomouckým krajským soudem vypovídal v roli svědka v kauze lihové mafie v čele s Radkem Březinou. Popřel však, že by byl součástí organizované skupiny a odmítl také údaje o množství lihu.

Případ úzce souvisí s takzvanou lihovou mafií, kterou vedl Radek Březina. Toho již vrchní soud pravomocně potrestal za daňový únik 5,6 miliardy korun 13 lety vězení. Alkohol z jeho nezdaněného lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Pavel Čaniga; likérku přitom fakticky vlastnil a ovládal Březina. O distribuci se starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Dominik Nagy a Robert Sedlařík z firmy Verdana, uvedla obžaloba. Podle žalobce se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu. Škoda způsobená státu byla 1,29 miliardy korun.

Spolupráci při odkrývání trestné činnosti zohlednili žalobci i v případu samotné lihové mafie, když Březinova bratra Tomáše označili za spolupracujícího obviněného. Krajský soud mu uložil nejprve čtyři roky, vrchní soud mu trest zvýšil na šest let. Na podnět žalobců podal stížnost pro porušení zákona v jeho prospěch ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Nejvyšší soud mu v úterý snížil šestiletý trest na 3,5 roku vězení.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky metanol, alkohol, soud,

 


 

Kam dál?

Sedm zásad populistů. Referendum se hodí jen někdy a výsledek voleb...

středa, 20. června 2018, 08:17

Populismus není jen nálepka. Dá se definovat a má svoje pevné znaky. Základní mantra populistů o tom, že „jen oni reprezentují...

Ministr zemědělství v demisi Milek odvolal šéfa českobudějovického...

úterý, 19. června 2018, 17:47

Po dvou letech skončil ve funkci ředitele Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner. Areál výstaviště, který pořádá celou řadu akcí...

Aféry J. Soukupa: Vysílací rada chce vědět, jak TV Barrandov vybírala...

pondělí, 18. června 2018, 10:01

Televize Barrandov miliardáře Jaromíra Soukupa má měsíc na to, aby objasnila, na základě jakých kritérií zvala před loňskými...

Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matraci se snídaní“?

neděle, 17. června 2018, 09:22

Hledáte-li dovolenkové ubytování, často narazíte vedle nabídek hotelů i na nadšené amatéry. Někdo pronajímá přes inzerát chalupu,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Hromadné žaloby – dostane problém...

  • David Koller nechal budějckému fotografovi...

  • Otec hledá vodáky, kteří ve Větřní na...

  • Zvláštní zábava na Blue Style Prima Festu....

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Vltavotýnský oranžový rok nabídne bohatý kulturní program

V Týně to žije! Kulturní akce stíhají sportovní nebo společenské a vy ani nevíte, kam se dřív vydat. Bohatá a rozmanitá nabídka pro volný čas obyvatel Týna nad Vltavou a pro návštěvníky města a okolí ve městě vzniká i díky dlouholeté finanční podpoře od Jaderné elektrárny Temelín, skupiny ČEZ, která je partnerem projektu Oranžový rok. Na hudební program se můžete těšit už tento víkend, tedy od 21. července, následovat budou i další společenské události.

Budějcká Drbna

Český hokej zasáhla smutná zpráva. Při pondělní nehodě zemřel vynikající hokejista Václav Burda

Tragická zpráva obletěla republiku. Zemřelým řidičem při tragické nehodě v noci na pondělí u Hodonína, o které jsem vás již informovala, byl Václav Burda. Tento bývalý vynikající hokejista, legenda pražské Sparty, reprezentant a bronzový medailista z mistrovství světa nejspíše usnul za volantem a se svým Passatem najel do protisměru přímo pod kamion.

Brněnská Drbna

V Turnově odhalují dinosaura a rýžují drahé kameny

Během letních prázdnin mohou rodiny s dětmi zamířit do turnovského Muzea Českého ráje, kde se každé úterý koná Den s mineralogem. Aktivity ve venkovním areálu před Kamenářský domem lákají děti i dospělé.

Liberecká Drbna

Olomoucký soud otevřel případ vraždy oběšeného policisty, který byl nalezen na periferii města

Olomoucký soud otevřel případ vraždy policisty z Olomouce z února 2015. Muž byl nalezen oběšený na periferii města. Policie věc původně vyšetřovala jako sebevraždu, nakonec detektivové dospěli k závěru, že za jeho smrtí stojí někdo jiný. Z vraždy je obžalovaný Česlav Hurina, kterému hrozí až 20 let vězení, vypovídat odmítl. Policistův kolega Rudolf Bajtek obžalovaný za neposkytnutí pomoci před soudem potvrdil, že mělo jít o předem domluvenou fingovanou sebevraždu. Hurina však podle něj nakonec nechal muže na laně viset.

Olomoucká Drbna

Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě má nového ředitele. Stal se jím Michal Kamp

Novým ředitelem Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod se stal Michal Kamp. Rada Kraje Vysočina dnes schválila jeho jmenování do čela krajské příspěvkové organizace s účinností od 1. srpna letošního roku.

Jihlavská Drbna

Padesát nově jmenovaných ředitelů nastupuje do čela krajských škol a školských zařízení

Krajští radní toto pondělí jmenovali poslední tři ředitele příspěvkových organizací v oblasti školství v rámci letošních konkurzů. Ty rada vyhlásila na pozice ředitelů škol a školských zařízení, kterým končí šestileté funkční období. Radní zároveň vybírali i vedení škol, kterých se týká zastupiteli schválená optimalizace.

Hradecká Drbna