Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

 
středa, 20. června 2018, 12:48

Olomoucký vrchní soud dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny, kteří byli spjati s Likérkou Drak. Z deseti na 11 let zvýšil soud trest jednateli distribuční firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi, o 1,5 roku na 9,5 roku zvýšil trest tehdejšímu jednateli další distribuční firmy Dominikovi Nagymu. Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud potvrdil 11,5 roku, žalobce dnes stáhl odvolání v jeho neprospěch. Důvodem je Čanigova spolupráce při odkrývání této trestné činnosti.

V kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu pocházejícího od podnikatele Radka Březiny vzal žalobce zpět odvolání v neprospěch majitele Likérky Drak Pavla Čanigy. Důvodem je Čanigova spolupráce při odkrývání této trestné činnosti. Čanigovi krajský soud uložil 11,5 roku vězení, vyšší trest mu tak již dnes u olomouckého vrchního soudu nehrozí. Naopak u zbývajících šesti obžalovaných včetně bývalého jednatele distribuční firmy Verdana Roberta Sedlaříka trvá státní zástupce na přísnějších trestech. Žalobci v této větvi Březinových odběratelů vyčíslili dosud největší množství odebraného lihu i škodu způsobenou státu, která činí 1,29 miliardy korun.

Žalobce Robert Henzel dnes uvedl, že nechává na zvážení soudu i případné zmírnění trestu. "Důvodem je nová skutečnost, kdy obžalovaný Čaniga začal spolupracovat s orgány v trestném řízení," uvedl státní zástupce. Zvážena by tak měla být v jeho prospěch polehčující okolnost. Na spolupráci Čanigy upozornila také obhajoba. "Podaná vysvětlení významnou měrou přispívají k objasnění dalších osob. Ve větší míře přispěl k objasnění trestné činnosti, a to zejména vzhledem k tomu, jakého profitu obžalovaní dosahovali," uvedla obhájkyně.

Čaniga se k obchodům s nelegálním lihem přiznal již v říjnu 2015, když před olomouckým krajským soudem vypovídal v roli svědka v kauze lihové mafie v čele s Radkem Březinou. Popřel však, že by byl součástí organizované skupiny a odmítl také údaje o množství lihu.

Případ úzce souvisí s takzvanou lihovou mafií, kterou vedl Radek Březina. Toho již vrchní soud pravomocně potrestal za daňový únik 5,6 miliardy korun 13 lety vězení. Alkohol z jeho nezdaněného lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Pavel Čaniga; likérku přitom fakticky vlastnil a ovládal Březina. O distribuci se starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Dominik Nagy a Robert Sedlařík z firmy Verdana, uvedla obžaloba. Podle žalobce se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu. Škoda způsobená státu byla 1,29 miliardy korun.

Spolupráci při odkrývání trestné činnosti zohlednili žalobci i v případu samotné lihové mafie, když Březinova bratra Tomáše označili za spolupracujícího obviněného. Krajský soud mu uložil nejprve čtyři roky, vrchní soud mu trest zvýšil na šest let. Na podnět žalobců podal stížnost pro porušení zákona v jeho prospěch ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Nejvyšší soud mu v úterý snížil šestiletý trest na 3,5 roku vězení.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky metanol, alkohol, soud,

 


 

Kam dál?

Sedm zásad populistů. Referendum se hodí jen někdy a výsledek voleb...

středa, 20. června 2018, 08:17

Populismus není jen nálepka. Dá se definovat a má svoje pevné znaky. Základní mantra populistů o tom, že „jen oni reprezentují...

Ministr zemědělství v demisi Milek odvolal šéfa českobudějovického...

úterý, 19. června 2018, 17:47

Po dvou letech skončil ve funkci ředitele Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner. Areál výstaviště, který pořádá celou řadu akcí...

Aféry J. Soukupa: Vysílací rada chce vědět, jak TV Barrandov vybírala...

pondělí, 18. června 2018, 10:01

Televize Barrandov miliardáře Jaromíra Soukupa má měsíc na to, aby objasnila, na základě jakých kritérií zvala před loňskými...

Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matraci se snídaní“?

neděle, 17. června 2018, 09:22

Hledáte-li dovolenkové ubytování, často narazíte vedle nabídek hotelů i na nadšené amatéry. Někdo pronajímá přes inzerát chalupu,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Babiš lže, zlobí se syn Karla Svobody. Na...

  • Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství,...

  • Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak...

  • Můj syn má schizofrenii, prozradil novinářům...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Pohádková kovárna přichystala na prosinec lákavý program. Nebude chybět ani Živý Betlém

V oblíbené Pohádkové kovárně už mají všichni napilno. Zdobí se stromečky, peče cukroví, a čerti si pucují kopýtka, aby se příchozím líbili. Adventní čas v Selibově totiž letos zahájí už ve čtvrtek 29. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na řadu známých i neznámých českých i zahraničních vánočních melodií a naladit se na nadcházející vánoční čas.

Budějcká Drbna

Nové vedení Brna plánuje rozpočet s výdaji přes 15 miliard. Jen na investice půjde téměř 5 miliard

Brno plánuje na příští rok rozpočet s příjmy 13 miliard korun a výdaji 15,2 miliardy korun. Rozpočet je ale naplánovaný jako vyrovnaný, dvoumiliardový rozdíl z většiny pokryjí dotace z Evropské unie na investice. Celkové zdroje včetně příjmů a dotací tedy budou také 15,2 miliardy korun. Novinářům dnes návrh rozpočtu představila primátorka Markéta Vaňková (ODS). Schválit ho musí zastupitelstvo, které se sejde 11. prosince. Město počítá s investicemi skoro pět miliard korun.

Brněnská Drbna

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

Někdy si říkám, jak to tady zvládnu. Jsem v tom nejhorším už půl roku, dva a půl roku ještě budu. Dnes už vím, že to zvládnu, ale i když se snažím sebe víc, už nikdy nebudu jako dřív.

Liberecká Drbna

Přihlaste se do soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a obcí!

Do 21. ročníku soutěže Zlatý erb se můžete přihlásit až do 18. ledna. Jedná se populární soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů.

Olomoucká Drbna

Sněhová děla na Vysočině ještě stojí. Mrazy byly zatím slabé, shodují se vlekaři

Skiareály na Vysočině vybavené zasněžovací technikou mají podle jejich provozovatelů po minulých suchých měsících zajištěnou vodu alespoň pro základní zasněžení kopce. Některá střediska mají základní zásobu vody díky akumulačním nádržím, jiná čerpají vodu z řek. Sněhová děla ještě fungovat nezačala, mrazy byly zatím slabé, shodli se vlekaři.

Jihlavská Drbna

Řidiči, pozor na chodce! Nehod přibývá

Nepozornost řidičů či neopatrnost chodců. To jsou jedny z hlavních příčin dopravních nehod, při kterých hrají hlavní roli chodci. I přes permanentní osvětu však nehod přibývá.

Hradecká Drbna