Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sedm zásad populistů. Referendum se hodí jen někdy a výsledek voleb zpochybní „mlčící většina“

 
středa, 20. června 2018, 08:17

Populismus není jen nálepka. Dá se definovat a má svoje pevné znaky. Základní mantra populistů o tom, že „jen oni reprezentují skutečný lid a nikdo jiný nemá legitimitu“, předurčuje, jak se v politice budou chovat – vytvoří klientelistické prostředí, korupci a možná i přepíšou ústavu, aby si pojistili moc.

1) Populismus není ani autentickou součástí moderní demokratické politiky: Ani to není nějaký druh patologie vytvořený iracionálními občany. Populismus tvoří trvalý stín zastupitelské demokracie. Existuje vždy možnost, že nějaký politický aktér bude v protestu proti současným mocným elitám hovořit ve jménu „skutečného lidu“.

Ve starověkých Athénách populismus neexistoval; demagogie snad ano, ale ne populismus, jelikož ten se objevuje pouze v zastupitelských systémech. Populisté nejsou proti principu politického zastupování, pouze trvají na tom, že jen oni mohou být legitimními zastupiteli.

2) Ne každý, kdo kritizuje elity, je populista. Kromě toho, že jsou proti elitám, populisté jsou také antipluralisté. Tvrdí, že oni, a jen oni zastupují lid. Ostatní političtí soupeři jsou v zásadě nelegitimní a každý, kdo populisty nepodporuje, není skutečnou součástí lidu. V opozici populisté nutně trvají na tom, že elity jsou nemorální, zatímco lid je morální, homogenní entita, která ve své vůli nechybuje.

3) Může se často zdát, že populisté tvrdí, že zastupují společné dobro na žádost lidu. Při bližším prozkoumání se však ukáže, že to, na čem populistům záleží, je méně produkt opravdového procesu utváření vůle nebo obecného dobra, který může zdravým rozumem pochopit každý, než symbolické zastoupení „skutečného lidu“, z něhož je pak vyvozena správná politika.

To činí politickou pozici populisty imunní vůči empirickému vyvrácení. Populisté vždycky mohou postavit „skutečný lid“ nebo „mlčící většinu“ proti zvoleným zastupitelům a oficiálnímu výsledku voleb.

Obsadit stát – ve jménu lidu

4) Populisté často volají po referendu. Netýká se to ale započetí otevřeného procesu demokratického utváření vůle mezi občany. Populisté si jednoduše přejí být potvrzeni v tom, co již stanovili, že právě to je vůle skutečného lidu. Populismus není cesta k větší participaci v politice.

5) Populisté mohou vládnout podle hesla, že pouze oni zastupují lid. Konkrétně budou provádět „obsazení“ státu, vytvoří masový klientelismus a korupci a budou potlačovat cokoli připomínající kritickou občanskou společnost. Tyto praktiky nalézají jednoznačné morální ospravedlnění v populistické politické představivosti, a mohou být tudíž otevřeně přiznány.

Populisté také mohou psát ústavy; budou to stranické nebo „výlučné“ ústavy vytvořené k tomu udržet populisty u moci ve jménu zvěčnění údajně originální a autentické vůle lidu. Nakonec pravděpodobně povedou k vytvoření vážného ústavního konfliktu.

Brát voliče populistů vážně

6) Populisté by měli být kritizováni za to, co představují. Tedy skutečné nebezpečí pro demokracii (a nejen pro „liberalismus“). To ale neznamená, že by je člověk neměl zapojit do politické diskuse. Hovořit s populisty není totéž co hovořit jako populisté. Je možné brát vážně problémy, na které poukazují, aniž by se přijaly způsoby, kterými tyto problémy rámcují.

7) Populismus není korektiv liberální demokracie. Nepřiblíží politiku „k lidem“ ani znovu nepotvrdí svrchovanost lidu, jak se někdy tvrdí. Ale může být užitečný v objasnění skutečnosti, že části populace se skutečně nedostává zastoupení (může se to týkat jak jejích zájmů, tak identity, nebo i obojího). To ale neospravedlňuje populistické tvrzení, že pouze jejich stoupenci jsou skutečný lid a že oni jsou jeho jedinými legitimními zastupiteli.

Populismus by pak měl přimět zastánce liberální demokracie k vážnějšímu přemýšlení o tom, čeho by se současné selhání v zastupování mohlo týkat. Mělo by se na ně také tlačit, aby se zaměřili na obecnější morální otázky.

Jaká jsou kritéria pro přináležitost k občanskému řádu? Proč přesně stojí za to zachovat pluralismus? A jak je možné adresovat obavy populistických voličů chápaných jako svobodné a rovnocenné občany, ne jako patologické případy mužů a žen vedených frustrací, hněvem a záští?


Tento text byl původně půblikován na portále Hlídací pes.

 


 

Kam dál?

Ministr zemědělství v demisi Milek odvolal šéfa českobudějovického...

úterý, 19. června 2018, 17:47

Po dvou letech skončil ve funkci ředitele Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner. Areál výstaviště, který pořádá celou řadu akcí...

Aféry J. Soukupa: Vysílací rada chce vědět, jak TV Barrandov vybírala...

pondělí, 18. června 2018, 10:01

Televize Barrandov miliardáře Jaromíra Soukupa má měsíc na to, aby objasnila, na základě jakých kritérií zvala před loňskými...

Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matraci se snídaní“?

neděle, 17. června 2018, 09:22

Hledáte-li dovolenkové ubytování, často narazíte vedle nabídek hotelů i na nadšené amatéry. Někdo pronajímá přes inzerát chalupu,...

Voda v rybnících je zatím většinou dobrá

neděle, 17. června 2018, 09:02

Kvalita vody ve většině přírodních koupališť v Česku je v pořádku. Na několika místech už ale hygienici odhalili problémy, kvůli...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

KULTURNÍ TIPY: Bavit vás bude Mucha i Čardáš Klaunů

Přestože zbývá ještě více než týden, s adventními a vánočními koncerty se roztrhl pytel. V sobotu ale na Vánoce lehce zapomenete během koncertů Muchy nebo kapely Čardáš Klaunů. Tak kam zamíříte?

Budějcká Drbna

TIPY NA VÍKEND: Festival vánočních dárků, Tata Bojs, Monkey Business, Anna K. a Santa Claus Cup

Vánoce se pomalu a jistě blíží a o to větší v nás roste potřeba oddechnout si od všudypřítomného shonu. Události v Brně nám naštěstí poskytnou spoustu příjemných chvil, pojďme se na ně podívat.

Brněnská Drbna

Které knihy liberečtí milují? Ty o svém městě a horách

Možná, že obliba knih o Liberci a horách kolem začala s legendární Knihou o Jizerských horách, možná s knihou fotografií Jizerské ticho. Každopádně Liberečané knihy o svém městě a okolí milují a dlouhodobě se zařazují k nejoblíbenějším - a to ovšem i o Vánocích. Jaké novinky připravili místní nakladatelé tentokrát? Vybírali jsme společně s Knihkupectvím Fryč.

Liberecká Drbna

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to dnes v reakci na spekulace o možné demolici historické nádražní budovy řekl prostějovský primátor František Jura (ANO), který o budoucnosti místního nádraží tento týden jednal se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Olomoucká Drbna

Ředitelství silnic a dálnic nařídilo stavbařům opravit kaverny na dálnici D1 u Humpolce

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) poslalo firmě Geosan Group příkaz k okamžité opravě vysypaných kaveren na dálnici D1 u Humpolce. Následně mají stavbaři na spravované D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru rozšířit jízdní pruhy, aby tam mohla jezdit auta bez omezení.

Jihlavská Drbna

Ve Zborovské se střetlo auto s chodkyní, šestasedmdesátiletá žena musela do nemocnice

Střet osobáku a chodkyně řeší od včerejšího rána hradečtí policisté. Dopravní nehoda se stala na přechodu pro chodce v ulici Zborovská, řidička zachytila svým vozem Opel Vivaro přecházející ženu. Zraněnou ženu odvezla sama šoférka do nemocnice na ošetření.

Hradecká Drbna