Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Aféry J. Soukupa: Vysílací rada chce vědět, jak TV Barrandov vybírala hosty předvolebních duelů

 
pondělí, 18. června 2018, 10:01

Televize Barrandov miliardáře Jaromíra Soukupa má měsíc na to, aby objasnila, na základě jakých kritérií zvala před loňskými parlamentními volbami do pořadu Duel představitele politických hnutí.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vyzvala provozovatele TV Barrandov, jímž je společnost Barrandov Televizní Studio, a.s., k podání vysvětlení na svém květnovém zasedání.

Chce vědět, jakým způsobem se vybírali hosté, konkrétně politici kandidující v parlamentních volbách, do pořadu Duel Jaromíra Soukupa v rozmezí od 29. srpna do 19. října loňského roku. Na odpověď mají zástupci televize třicet dní. Stanovená lhůta by měla v nejbližších dnech vypršet.

„Rada se seznámila s analýzou zpravodajství a publicistiky televize Barrandov z období čtyř týdnů před podzimními parlamentními volbami,“ vysvětluje předseda RRTV Ivan Krejčí.

Analýza konstatovala, že není zřejmý klíč, podle jakého byli do pořadů Duel Jaromíra Soukupa a Duel Jaromíra Soukupa – SPECIÁL v daném období zváni zástupci jednotlivých politických subjektů. „Proto rada rozhodla vyžádat si od provozovatele v této věci vysvětlení,“ doplňuje Krejčí.

V minulosti už RRTV udělila TV Barrandov celkem tři pokuty v celkové výši 330 tisíc korun. Poslední ze sankcí ve výši 200 tisíc korun není ještě pravomocná, zástupce komerční televize proti ní podal žalobu.

Představitelé televize trvají na tom, že kritizované pořady jsou vyvážené. „Ve všech politicko-diskusních pořadech TV Barrandov, nejenom v Aréně Jaromíra Soukupa, mohou hosté bez obav z cenzury říci vše, co mají na srdci, a lidé z publika mají příležitost zeptat se na cokoli, co je zajímá,“ konstatuje mluvčí televize Marie Opálková.

Dostatečným důkazem o objektivitě jsou podle ní i data výzkumu MML, ze kterých vyplývá, že „počet lidí, kteří považují barrandovské zpravodajství za nejlepší ze všech televizních stanic, vzrostl meziročně o 56 procent“.

Neomezený prostor

Televize ovládaná miliardářem Jaromírem Soukupem, který je současně hlavní tváří hned pěti politických pořadů, mimo jiné i zmíněného Duelu, čelí v současné době pěti správním řízením.

Ve všech případech bylo šetření zahájeno kvůli pořadům moderovaným právě Soukupem. Ve dvou případech je terčem kritiky pořad Kauza, dvakrát Aréna a jeden případ se týká prezidentského speciálu pořadu Duel, kde byl hostem Miloš Zeman.

„Moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta, naopak vyjadřoval hostu Miloši Zemanovi svoji názorovou podporu, a to v úvodní monologické řeči i v průběhu diskuze,” vysvětluje předseda Rady Krejčí jeden z důvodů pro zahájení řízení.

„Pořad vysílaný v období před druhým kolem prezidentských voleb tak způsobem moderace a volbou diskusních témat výrazně zvýhodnil jednoho z kandidujících, stávajícího prezidenta, Miloše Zemana, nad jeho protikandidátem,” říká Krejčí.

Také další z pořadů, který je předmětem správního řízení, se týkal prezidenta Zemana. Jde o vysílání pořadu Aréna, jejímž hostem byl v prosinci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle závěrů RRTV měl host k dispozici prakticky neomezený prostor k tomu, aby prezentoval své postoje a postoje prezidenta Zemana.

„Vydání, vysílané v období před prezidentskými volbami, bylo koncipováno takovým způsobem, že výrazně zvýhodnilo jednoho z kandidujících, stávajícího prezidenta Miloše Zemana, nad jeho protikandidáty,“ uvádí se v zápisu ze zasedání Rady.

Prezident dostává na TV Barrandov prostor každý týden v samostatném pořadu Týden s prezidentem – taktéž uváděném Soukupem. Ten se svojí náklonností k Zemanovi netají, stál například po jeho boku po vítězství v prezidentských volbách a zasedl také mezi hosty při inauguraci.

Soukup je na Hrad navázán také díky přátelským a příbuzenským vztahům s klíčovým mužem prezidenta Zemana Martinem Nejedlým, ve své televizi zaměstnal také manželku prezidentova kancléře Alex Mynářovou (někdejší moderátorku České televize).

Nevyváženost a obyčejní občané

Na politickou nevyváženost v Soukupových předvolebních debatách upozornila Rada již několikrát. Televizi Barrandov například vytýkala, že v diskusích příliš často vystupují politici z hnutí ANO či předseda SPD Tomio Okamura.

Podle analýzy serveru Info.cz byl Okamura v Aréně nebo Duelu Jaromíra Soukupa od ledna letošního roku nejčastějším hostem, diskuse se účastnil celkem třináctkrát. Druhým nejčastějším hostem pak byl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO.

I v tomto případě ale televize kritiku odmítá. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odložila již několik stížností, které poukazovaly na to, že by televize Barrandov v předvolební kampani zvýhodňovala nějakou stranu či kandidáta,“ uvedla mluvčí média Opletalová:

„Počty vystoupení odpovídaly preferencím, které jednotlivým stranám přisuzovaly průzkumy veřejného mínění – a to bylo uvedeno i ve vysvětlení.”

HlídacíPes.org již dříve také upozornil, že v „publiku obyčejných občanů,“ kteří tvoří kulisy zmíněných diskusních pořadů na TV Barrandov, opakovaně usedají známé tváře proruské a extremistické scény, které televizní divák nemůže znát, a tak je vnímá jako běžné občany.

TV Barrandov čelí také výtkám nepolitického charakteru. Na posledním zasedání Rady byl například její provozovatel uznán vinným z porušení zákona, když v pořadu Duel Jaromíra Soukupa televize vysílala prezentaci titulů ze Soukupova vydavatelství – Týden, Sedmička, Exkluziv a další.

„Tato sdělení naplňovala definiční znaky skrytého obchodního sdělení,“ uvádí Rada ve svém zápise z jednání, trest ale neuložila. „Od uložení správního trestu upouští, neboť má Rada za to, že vzhledem k závažnosti přestupku samotné projednání věci postačilo k nápravě vytýkaného stavu.“

 


 

Kam dál?

Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matraci se snídaní“?

neděle, 17. června 2018, 09:22

Hledáte-li dovolenkové ubytování, často narazíte vedle nabídek hotelů i na nadšené amatéry. Někdo pronajímá přes inzerát chalupu,...

Voda v rybnících je zatím většinou dobrá

neděle, 17. června 2018, 09:02

Kvalita vody ve většině přírodních koupališť v Česku je v pořádku. Na několika místech už ale hygienici odhalili problémy, kvůli...

Čtyřkilometrový úsek D46 bude v noci na neděli uzavřen

sobota, 16. června 2018, 08:23

Čtyřkilometrový úsek dálnice D46 na Prostějovsku bude v noci ze soboty na neděli uzavřen. Důvodem je bourání nadjezdu, což je...

FOTO: Zeman toreador nebo aktivista. Internet se baví vtipy o...

pátek, 15. června 2018, 08:10

Desítky novinářů ve čtvrtek odpoledne netrpělivě vyhlížely prezidenta republiky Miloše Zemana netradičně v zahradách pražského...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Kariéra zesnulého Vládi Šafránka: Metalové...

  • Více než čtvrt milionu lidí si musí do konce...

  • Petr Jákl dnes začíná natáčet historický...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

VIDEO: Tři lidé se zranili při srážce lokomotivy s vagony na budějckém nádraží

V Českých Budějovicích se včera večer srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy bez cestujících. Zranili se tři lidé, škoda je tři miliony korun. Dva lidé jsou zraněni těžce, jeden lehce. Dnes je v jihočeské metropoli Národní den železnic.

Budějcká Drbna

FILMOVÉ PREMIÉRY: Po čem muži touží

Po čem touží ženy už víme díky Melu Gibsonovi a Helen Hunt. Teď je na čase zjistit, po čem touží muži. Tentokrát se mužské a ženské chápání světa projeví, když se Jiří Langmajer převtělí do ženského těla. Jak přijme své nové já, se zatím můžeme pouze domnívat, ale vypadá to, že se u toho budeme dobře bavit.

Brněnská Drbna

FILMOVÉ PREMIÉRY: Po čem muži touží

Po čem touží ženy už víme díky Melu Gibsonovi a Helen Hunt. Teď je na čase zjistit, po čem touží muži. Tentokrát se mužské a ženské chápání světa projeví, když se Jiří Langmajer převtělí do ženského těla. Jak přijme své nové já, se zatím můžeme pouze domnívat, ale vypadá to, že se u toho budeme dobře bavit.

Liberecká Drbna

Oblíbená cyklostezka Litovelským Pomoravím je neprůjezdná, opravuje se zde most

Most u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se v současné době odstraňuje a čeká na opravu. Cyklotrasa je dále neprůjezdná, píše se stručně na oficiálním webu města Litovel.

Olomoucká Drbna

Jihlavští policisté řeší napadení na Březinkách. Výtržník kopl do hlavy jiného muže

Na velký problém si zadělal osmadvacetiletý muž, který v Jihlavě napadl a zranil o tři roky mladšího muže. K incidentu došlo v areálu zábavního a obchodního centra na sídlišti Březinky na začátku srpna.

Jihlavská Drbna

Policie odložila případ otrávených návnad na Broumovsku

Náchodská policie nezjistila, kdo nakladl letos v únoru otrávené návnady na pastvinách na Broumovsku. Případ odložila, informovala náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová. Ochranáři mají podezření, že útok cílil na vlky, kteří se na Broumovsku objevili v roce 2015 po 200 letech. Důkazy pro to ale nejsou. Od té doby vlci zadávili desítky ovcí a zvěře a někteří chovatelé lobovali za jejich odstřel. Vlk ale patří mezi přísně chráněné druhy.

Hradecká Drbna