Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nemám pocit, že by tady byl ohrožen tisk, říká Andrej Babiš o zprávě týkající se svobody tisku

 
čtvrtek, 26. dubna 2018, 09:14

Opoziční strany souhlasí se zprávou organizace Reportéři bez hranic (RSF), podle které se v Česku zhoršila svoboda tisku. Kritizují hlavně to, že část médií přes svěřenské fondy vlastní premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Piráti také varují před útoky politiků na veřejnoprávní média. SPD naopak tradiční média kritizuje, podle ní pošlapávají svobodu slova. Babiš v reakci na zprávu RSF řekl, že média jsou svobodná, a zkritizoval práci novinářů.

V hodnocení svobody tisku podle RSF Česko meziročně kleslo o 11 míst na 34. pozici. Zpráva RSF kritizuje koncentraci médií v rukách podnikatelů. "Noví oligarchové od roku 2008 využili svého jmění k nákupu novin, aby upevnili svou moc v zemi. Jeden z nich, premiér Andrej Babiš, stojí v čele dvou nejvlivnějších deníků v zemi," uvádí. Zpráva připomíná i nelichotivé výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu žurnalistů. Za další zdroj obav označuje zpráva pokusy, obnovit v Česku trestný čin hanobení prezidenta.

"Média u nás jsou svobodná, lidé jsou svobodní, každý si říká, co chce. Nemám pocit, že by tady byl ohrožen tisk," řekl dnes novinářům v reakci na kritiku RSF premiér Babiš. Poté zkritizoval novináře, že si často neověřují informace. "Média by měla hlavně psát objektivně a hlavně by si měla ověřovat informace," uvedl.

PSALI JSME: Svoboda tisku loni podle Reportérů v Evropě utrpěla, také v ČR

Na hodnocení Česka ve zprávě RSF se podepsaly podle mediálního experta Jana Potůčka v prvé řadě množící se výpady vysokých veřejných činitelů proti médiím, které podněcují k nenávisti uživatelů na sociálních sítích. "Obávám se, že se situace nebude zlepšovat, dokud se média nezačnou účinně bránit prostřednictvím soudů, jak to ostatně nyní činí Česká televize. Koncentrace médií v rukou českých oligarchů má rozhodně vliv zejména na jejich ekonomické zpravodajství, kdy média o některých tématech či společnostech programově nepíší, nebo jen pozitivně. Osobně spatřuji největší nebezpečí v útocích na veřejnoprávní média, jejichž nezávislost je v dnešní době potřeba snad nejvíce v novodobé historii," řekl.

Podle předsedy Syndikátu novinářů ČR Adama Černého se poměry v Česku začaly zhoršovat už před nějakou dobou, ale až nyní je to reflektováno. V rozhovoru v České televizi zmínil nahrávky bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s tehdejším ministrem financí Babišem. "To jsou věci, které obraz země těžce poškozují, protože na nich je vidět, že to oddělení mediální moci od politické a hospodářské, které je deklarováno přesunem do svěřenských fondů, vlastně není faktické," řekl. Zmínil i výroky prezidenta na adresu novinářů, slovní útoky šéfa SPD Tomia Okamury či návrhy, že by se měla privatizovat média veřejné služby. Atmosféra mezi politickou a mediální sférou se podle Černého zhoršuje. Může to souviset i s krizí politiky, kdy se tradiční strany cítí ohroženy nově vznikajícími hnutími. Soukromá média navíc vážně oslabují dlouhodobé ekonomické potíže.

Unie vydavatelů uvedla, že pokles v pořadí sice nelze ignorovat, ale situace podle ní není tak tristní, protože ČR je stále například o 11 míst před USA, které prý nikdo nebude považovat za zemi s nesvobodnými médii. Horší hodnocení by ale podle unie mělo být politiky vnímáno jako výzva k určité změně chování. "Politici by měli místo vyvolávání nedůvěry k médiím naopak občany vést k tomu, aby obsahu médií věnovali co největší pozornost, aby k nim přistupovali kriticky, vzájemně je konfrontovali," uvedla unie.

ODS upozornila, že se negativně mění celé české mediální prostředí. "Nezmiňujeme jen oligarchizaci a následné využívání médií jako silového nástroje pro vyvažování vlivu. To samo o sobě znamená omezení nezávislosti médií. Nejzásadnější zásah ale představuje střet zájmů, kdy trestně stíhaný premiér v demisi vlastní byť zprostředkovaně vlivná média. Deformace mediálního obsahu se přitom zatím nejvíce odehrává v tom, o čem se nepíše, a v autocenzuře celých redakcí," napsal místopředseda ODS Martin Kupka.

Napsal(a) ČTK | Foto Martin Šeda
 


 

Kam dál?

Svoboda tisku loni podle Reportérů v Evropě utrpěla, také v ČR

středa, 25. dubna 2018, 08:24

Míra svobody tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez...

Pražští radní podpořili zbourání poškozeného Libeňského mostu

úterý, 24. dubna 2018, 10:31

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu. Na jeho místě má vzniknout nový. Zbourání musí ještě potvrdit pražští...

Soud začne řešit další kauzu bývalého ředitele Homolky Dbalého

pondělí, 23. dubna 2018, 07:57

Pražský městský soud začne projednávat druhou kauzu bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Případ se...

V Brně se nově montují části vesmírných raket

pátek, 20. dubna 2018, 17:10

Brněnská firma S.A.B. Aerospace má novou halu, v níž budou odborníci montovat mimo jiné velké části do vesmírných raket a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Češi zachraňují helikoptérou slona...

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • Babí léto končí, přichází ochlazení. Příští...

  • Ministerstvo chce úplně zakázat vystupování...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Při útoku v Afghánistánu zemřel další český voják, dva jsou zranění

Při útoku na vozidlo české armády na základně Šindánd v afghánské provincii Herát dnes zemřel český voják. Další dva vojáci jsou zraněni, jsou mimo ohrožení života. Česká armáda to uvedla na svém webu.

Budějcká Drbna

Při útoku v Afghánistánu zemřel další český voják, dva jsou zranění

Při útoku na vozidlo české armády na základně Šindánd v afghánské provincii Herát dnes zemřel český voják. Další dva vojáci jsou zraněni, jsou mimo ohrožení života. Česká armáda to uvedla na svém webu.

Brněnská Drbna

TRAILER TÝDNE: Johnny English znovu zasahuje

Největší špión na světě se znovu vrací, ale svět se od dob jeho dřívější slávy docela změnil. Jak se vypořádá s virtuální realitou a dalšími nástrahami?

Liberecká Drbna

Při útoku v Afghánistánu zemřel další český voják, dva jsou zranění

Útok se odehrál dnes kolem 11:20 SELČ. Zemřel rotný T. P., ročník 1976. "Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám," uvedla armáda. Rodiny vojáků byly informovány, mají k dispozici vojenské psychology.

Olomoucká Drbna
Aktualizováno před 47 minutami

Na železniční trati dnes večer vyhasl další lidský život. Provoz stojí

Na železniční trati v obci Pohleď u Světlé nad Sázavou došlo dnes večer před osmou hodinou k úmrtí. Z dosud neznámé příčiny se střetla osoba s vlakem.

Jihlavská Drbna

Falešný vnuk chtěl po telefonu půjčit 400 tisíc. Důchodkyně mu neuvěřila

Seniorce z Hradce Králové minulý týden zazvonil telefon, volající se představil jako její vnuk a chtěl půjčit 400 tisíc. Na druhé straně byl ale podvodník. Šestaosmdesátiletá žena naštěstí zachovala chladnou hlavu a kontaktovala pravého vnuka.

Hradecká Drbna