Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

 
úterý, 20. března 2018, 13:44

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne. Poté, co se jeho zdravotní stav v posledních 24 hodinách dramaticky zhoršil a kdy se už nebyl schopen postavit na nohy, rozhodli zástupci Safari Parku Dvůr Králové v keňské rezervaci, neprodlužovat jeho trápení a přistoupili k eutanazii.

Na světě zbývají již jen dvě samice, které také žijí v keňské rezervaci. Jde o Sudánovu dceru Najin a její dceru Fatu. Obě samice také patří Zoo Dvůr Králové, která je do Keni i se Sudánem a dalším samcem Sunim s cílem záchrany druhu odvezla v roce 2009.

Smrt posledního samce nic nemění na tom, že vědci budou pokračovat v úsilí o záchranu druhu umělou reprodukcí, která byla už předtím považována za jeho poslední nadějí. Využít budou moci i vzorky spermatu, které dříve odebrali Sudánovi.

„Sudán byl v posledních měsících pod neustálým veterinárním dohledem kvůli komplikacím spojeným s jeho vysokým věkem, které vedly k degenerativním změnám svalů a kostí doprovázeným rozsáhlými lézemi na kůži. Jeho zdraví se výrazně zhoršilo v posledních 24 hodinách, kdy se nebyl schopen postavit,“ uvedl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

Veterinární tým složený ze zástupců Zoo Dvůr Králové, Ol Pejeta Conservancy a Kenya Wildlife Service se proto podle něj rozhodl neprodlužovat jeho utrpení a přistoupil k eutanázii. Dožil se 45 let, což je podle zpravodajského webu BBC u nosorožce ekvivalent 90 let u člověka.

Podle agentury AP byl Súdán jakousi celebritou a do rezervace za ním chodily tisíce návštěvníků. Loni se objevil v mobilní seznamce Tinder jako "nejlepší starý mládenec na světě" v rámci sbírky na vývoj metody umělého rozmnožování. Pracovníci, kteří se o Sudána starali, ho popsali jako něžné zvíře a v posledních týdnech neskrývali smutek nad jeho blížící se smrtí.

Jiní nosorožci severní bílí, označovaní též jako tuponosí severní, v zajetí nežijí, ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.

„Byl to úžasný nosorožec, skvělý ambasador svého druhu. Budeme si ho pamatovat pro jeho jedinečnou schopnost přitáhnout celosvětovou pozornost ke kritické situaci nosorožců, ale i mnoha tisíců dalších druhů, kterým hrozí vyhynutí v důsledku neudržitelné lidské činnosti. Doufejme, že jednou bude jeho odchod považován za významný iniciační moment pro ochranu přírody po celém světě, uvedl ředitel rezervace Ol Pejeta Richard Vigne. Stejskal označil smrt Sudána za "krutý symbol lidské bezohlednosti".

Sudána, spolu s dalšími pěti nosorožci, získal z odchytu v jižním Sudánu pro dvorskou zoo v roce 1975 někdejší ředitel zoo Josef Vágner. Tehdejší skupinu tvořili dva samci a čtyři samice.

Dvorská zoo na konci roku 2009 poslala do rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Odborníci věřili tomu, že v přirozeném prostředí by se mohli přirozeně rozmnožit. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se zlepšily hormonální cykly a pravidelně se pářily. Později ale v hormonálních cyklech nastal útlum. V říjnu 2014 v rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, jenž se mohl zapojit do přirozené reprodukce.

Kromě Suniho a nyní Sudána v posledních letech uhynuli další v zajetí chovaní severní bílí nosorožci. V prosinci 2014 uhynul v zoo v San Diegu samec Angalifu, měl rakovinu. Poslední jedinec severního bílého nosorožce žijící v Evropě, samice Nabiré, uhynula na následky prasklé cysty ve Dvoře Králové v červenci 2015. Ve stejném roce utratili kvůli nemocem souvisejícím s vysokým věkem samici Nolu z americké zahrady.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi přes dva tisíce kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Naopak nosorožec jižní bílý je příkladem úspěšného snažení ochránců přírody. Asi před sto lety už těchto zvířat zbývalo jen několik desítek, ale úsilí vedené jihoafrickým ochranářem Ianem Playerem pomohlo jejich počet v Africe zvýšit na aktuálních asi 20 tisíc.

Foto Jan Stejskal/Safari Park Dvůr Králové | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Za šizení do Vltavy aneb Jaké to bylo, když spotřebitele chránil...

neděle, 18. března 2018, 07:42

Máslo nastavené lojem, tlučený pepř chlebovou kůrkou, sůl vápnem. Uhynulí lososi obarvení krví jiných ryb. Tak se u nás šidilo ve...

Dejte nám auto, zaplatíme pokuty. Známý „ochránce kuřáckých hospod“...

sobota, 17. března 2018, 11:34

Kontroverzní podnikatel Petr Kocourek, který stojí za projekty jako je kuřácký klub Libertas, Motoristická vzájemná pojišťovna...

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem...

pátek, 16. března 2018, 15:49

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po šestnácti letech ukončil...

Rekonstrukce D1 se podle Ťoka protáhne o rok, potrvá do roku 2021

pátek, 16. března 2018, 12:17

Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem se protáhnou do roku 2021. "My už víme, díky těm zdržením při soutěžích, že...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Kariéra zesnulého Vládi Šafránka: Metalové...

  • Více než čtvrt milionu lidí si musí do konce...

  • Petr Jákl dnes začíná natáčet historický...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

DOPRAVNÍ INFO: Jihočeské silnice se stále opravují. Je třeba počítat s uzavírkami

Opravy jihočeských silnic pokračují. Na některých se už pilně pracuje, na dalších se práce chystají. A kde je nyní potřeba počítat s dopravními omezeními?

Budějcká Drbna

Bitka na hlavním nádraží. Cizinci se zeptali na cestu, odpověď se jim nelíbila, tak dali muži pěstí

Rvačkou skončilo v pátek nad ránem setkání pěti cizinců na nástupním ostrůvku v Nádražní ulici. Konflikt začal nevinnou otázkou na cestu. Když se dvojici cizinců odpověď nezdála, zmlátili nejdříve tázaného mladíka, pak i jeho kamarády.

Brněnská Drbna

FILMOVÉ PREMIÉRY: Po čem muži touží

Po čem touží ženy už víme díky Melu Gibsonovi a Helen Hunt. Teď je na čase zjistit, po čem touží muži. Tentokrát se mužské a ženské chápání světa projeví, když se Jiří Langmajer převtělí do ženského těla. Jak přijme své nové já, se zatím můžeme pouze domnívat, ale vypadá to, že se u toho budeme dobře bavit.

Liberecká Drbna

Oblíbená cyklostezka Litovelským Pomoravím je neprůjezdná, opravuje se zde most

Most u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se v současné době odstraňuje a čeká na opravu. Cyklotrasa je dále neprůjezdná, píše se stručně na oficiálním webu města Litovel.

Olomoucká Drbna

Jihlavští policisté řeší napadení na Březinkách. Výtržník kopl do hlavy jiného muže

Na velký problém si zadělal osmadvacetiletý muž, který v Jihlavě napadl a zranil o tři roky mladšího muže. K incidentu došlo v areálu zábavního a obchodního centra na sídlišti Březinky na začátku srpna.

Jihlavská Drbna

Policie odložila případ otrávených návnad na Broumovsku

Náchodská policie nezjistila, kdo nakladl letos v únoru otrávené návnady na pastvinách na Broumovsku. Případ odložila, informovala náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová. Ochranáři mají podezření, že útok cílil na vlky, kteří se na Broumovsku objevili v roce 2015 po 200 letech. Důkazy pro to ale nejsou. Od té doby vlci zadávili desítky ovcí a zvěře a někteří chovatelé lobovali za jejich odstřel. Vlk ale patří mezi přísně chráněné druhy.

Hradecká Drbna