Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

 
úterý, 20. března 2018, 13:44

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne. Poté, co se jeho zdravotní stav v posledních 24 hodinách dramaticky zhoršil a kdy se už nebyl schopen postavit na nohy, rozhodli zástupci Safari Parku Dvůr Králové v keňské rezervaci, neprodlužovat jeho trápení a přistoupili k eutanazii.

Na světě zbývají již jen dvě samice, které také žijí v keňské rezervaci. Jde o Sudánovu dceru Najin a její dceru Fatu. Obě samice také patří Zoo Dvůr Králové, která je do Keni i se Sudánem a dalším samcem Sunim s cílem záchrany druhu odvezla v roce 2009.

Smrt posledního samce nic nemění na tom, že vědci budou pokračovat v úsilí o záchranu druhu umělou reprodukcí, která byla už předtím považována za jeho poslední nadějí. Využít budou moci i vzorky spermatu, které dříve odebrali Sudánovi.

„Sudán byl v posledních měsících pod neustálým veterinárním dohledem kvůli komplikacím spojeným s jeho vysokým věkem, které vedly k degenerativním změnám svalů a kostí doprovázeným rozsáhlými lézemi na kůži. Jeho zdraví se výrazně zhoršilo v posledních 24 hodinách, kdy se nebyl schopen postavit,“ uvedl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

Veterinární tým složený ze zástupců Zoo Dvůr Králové, Ol Pejeta Conservancy a Kenya Wildlife Service se proto podle něj rozhodl neprodlužovat jeho utrpení a přistoupil k eutanázii. Dožil se 45 let, což je podle zpravodajského webu BBC u nosorožce ekvivalent 90 let u člověka.

Podle agentury AP byl Súdán jakousi celebritou a do rezervace za ním chodily tisíce návštěvníků. Loni se objevil v mobilní seznamce Tinder jako "nejlepší starý mládenec na světě" v rámci sbírky na vývoj metody umělého rozmnožování. Pracovníci, kteří se o Sudána starali, ho popsali jako něžné zvíře a v posledních týdnech neskrývali smutek nad jeho blížící se smrtí.

Jiní nosorožci severní bílí, označovaní též jako tuponosí severní, v zajetí nežijí, ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.

„Byl to úžasný nosorožec, skvělý ambasador svého druhu. Budeme si ho pamatovat pro jeho jedinečnou schopnost přitáhnout celosvětovou pozornost ke kritické situaci nosorožců, ale i mnoha tisíců dalších druhů, kterým hrozí vyhynutí v důsledku neudržitelné lidské činnosti. Doufejme, že jednou bude jeho odchod považován za významný iniciační moment pro ochranu přírody po celém světě, uvedl ředitel rezervace Ol Pejeta Richard Vigne. Stejskal označil smrt Sudána za "krutý symbol lidské bezohlednosti".

Sudána, spolu s dalšími pěti nosorožci, získal z odchytu v jižním Sudánu pro dvorskou zoo v roce 1975 někdejší ředitel zoo Josef Vágner. Tehdejší skupinu tvořili dva samci a čtyři samice.

Dvorská zoo na konci roku 2009 poslala do rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Odborníci věřili tomu, že v přirozeném prostředí by se mohli přirozeně rozmnožit. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se zlepšily hormonální cykly a pravidelně se pářily. Později ale v hormonálních cyklech nastal útlum. V říjnu 2014 v rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, jenž se mohl zapojit do přirozené reprodukce.

Kromě Suniho a nyní Sudána v posledních letech uhynuli další v zajetí chovaní severní bílí nosorožci. V prosinci 2014 uhynul v zoo v San Diegu samec Angalifu, měl rakovinu. Poslední jedinec severního bílého nosorožce žijící v Evropě, samice Nabiré, uhynula na následky prasklé cysty ve Dvoře Králové v červenci 2015. Ve stejném roce utratili kvůli nemocem souvisejícím s vysokým věkem samici Nolu z americké zahrady.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi přes dva tisíce kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Naopak nosorožec jižní bílý je příkladem úspěšného snažení ochránců přírody. Asi před sto lety už těchto zvířat zbývalo jen několik desítek, ale úsilí vedené jihoafrickým ochranářem Ianem Playerem pomohlo jejich počet v Africe zvýšit na aktuálních asi 20 tisíc.

Foto Jan Stejskal/Safari Park Dvůr Králové | Zdroj ČTK

Kam dál?

Za šizení do Vltavy aneb Jaké to bylo, když spotřebitele chránil...

neděle, 18. března 2018, 07:42

Máslo nastavené lojem, tlučený pepř chlebovou kůrkou, sůl vápnem. Uhynulí lososi obarvení krví jiných ryb. Tak se u nás šidilo ve...

Dejte nám auto, zaplatíme pokuty. Známý „ochránce kuřáckých hospod“...

sobota, 17. března 2018, 11:34

Kontroverzní podnikatel Petr Kocourek, který stojí za projekty jako je kuřácký klub Libertas, Motoristická vzájemná pojišťovna...

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem...

pátek, 16. března 2018, 15:49

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po šestnácti letech ukončil...

Rekonstrukce D1 se podle Ťoka protáhne o rok, potrvá do roku 2021

pátek, 16. března 2018, 12:17

Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem se protáhnou do roku 2021. "My už víme, díky těm zdržením při soutěžích, že...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Zeman označil na sjezdu KSČM Vítězný únor za...

  • KOMENTÁŘ: Kauza Cambridge Analytica zahltila...

  • Svoboda tisku loni podle Reportérů v Evropě...

  • Nejlevnější německý salám je kvalitnější než...

 
 

O čem píšou další Drbny

Jednodenní vjezd do centra Českého Krumlova zdraží z dvaceti na sto korun

Zastupitelé Českého Krumlova včera, ve čtvrtek 26. dubna, schválili, že jednodenní poplatek za vjezd do pěší zóny stoupne od 1. června z dvaceti na sto korun. Časová omezení vjezdu, která měla původně platit od 1. května, odložili radní na letošní říjen. Zdražení poplatku kritizovali někteří provozovatelé taxi a hoteliéři.

Budějcká Drbna

Slavkov u Brna a sousední Hodějice propojí cyklostezka, hotová bude do září

Slavkov u Brna a sousední Hodějice propojí 2,5 kilometru dlouhá cyklostezka téměř za 21 milionů Kč, zhruba 18 milionů uhradí dotace z eurofondů. Stavba už začala, hotovo by mělo být začátkem září.

Brněnská Drbna

Voda ve frýdlantských studánkách je nezávadná, ukázal rozbor

Voda ve frýdlantských studánkách není závadná a je pitná. Ukázal to rozbor vody ve studánkách v Bezručově ulici, v kašně ve Větrné ulici a z pramene Ledový mužíček. V uplynulých dnech provedl rozbor ve svých zkušebních laboratořích Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.

Liberecká Drbna

Za nedodržení bezpečnosti při pálení čarodějnic hrozí pokuta až dvacet tisíc

Třicátý duben je spojen s pálením čarodějnic a s ním spojenými zásahy hasičů. Nezapomínejme na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a ani na naši opatrnost a sílu ohně.

Olomoucká Drbna

Kancelář tajemníka povede na jihlavské radnici Vladislava Hudečková. Vystřídá Karla Hadravu

Novou vedoucí odboru kancelář tajemníka na jihlavské radnici bude od 1. května Vladislava Hudečková. Do funkce nastoupí Karlu Hadravovi, který pozici zastával 10 let a odchází do penze.

Jihlavská Drbna

Výstava připomene vznik Československa na Rychnovsku

V Kolowratském zámku v Rychnově nad Kněžnou v pátek 27. dubna začne výstava nazvaná Mezi lvem a orlicí: Rychnovsko a vznik samostatného Československa. Desítky dobových předmětů a fotografií přenesou návštěvníky do období na sklonku Rakousko-Uherska a prvních 20 let samostatného Československa. Výstavu pořádá rychnovské muzeum k 100. výročí vzniku republiky.

Hradecká Drbna