úterý 14. července 2020 Karolína

Nad Českem loni proletělo přes 850 tisíc letadel. Nejvíc za 25 let

Počet letů nad Českem byl loni nejvyšší za posledních 25 let, meziročně stoupl o dvě procenta na 853 420. Oznámil to státní podnik Řízení letového provozu ČR (ŘLP). Nejčastěji létá nad republikou německá společnost Lufthansa. Na nejvytíženějším letišti Česka v pražské Ruzyni stoupl meziročně počet pohybů letadel téměř o desetinu.

Počet pohybů letadel nad republikou vytrvale roste za celou dobu existence samostatného Česka. V roce 1993 činil zhruba 154 tisíc, v roce 2000 dosáhl téměř 327 tisíc a v roce 2010 se přehoupl přes 683 tisíc.

„Za celou pětadvacetiletou historii samostatné České republiky český vzdušný prostor využilo více než 13 milionů letů," sdělil generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Loni kromě počtu letů stouply počty nalétaných kilometrů a hmotnost letadel. Celkově nalétala loni všechna letadla nad Českem 193 milionů kilometrů. Hmotnost všech letadel nad Českem dosáhla za celý rok 88 milionů tun. Průměrná hodnota zpoždění byla 0,05 minuty na let, což je pod hodnotou 0,09 minuty, kterou podle ŘLP stanovuje pro český vzdušný prostor v rámci výkonnostního plánování Evropská komise.

Největším zákazníkem ŘLP zůstává Lufthansa před společnostmi Emirates, Wizz Air a Qatar Airways. Podle ŘLP využívají letecké firmy český vzdušný prostor kvůli bezpečnosti, velké kapacitě a také výhodným cenám. „Ceny za poskytované služby státní podnik ŘLP ČR nezvýšil od roku 2009. V souladu s evropskou legislativou naopak ceny za traťové služby trvale snižuje," uvedl mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Loni také rostl počet pohybů letadel - startů a přistání - na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni, a to o devět procent na zhruba 148 tisíc. Na všech letištích ŘLP zaznamenalo téměř 227 tisíc startů a přistání.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky letadla, Česko, letový provoz, Lufthansa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.