čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

POLITICKÁ KORIDA: Má se přejmenovat Koněvova ulice v Praze? Odpovídají zastupitelé

Zastupitelé Praha 3 posvětili přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu podle prvního žižkovského starosty. O přejmenování bude rozhodovat rada hlavního města na základě doporučení magistrátní místopisné komise, která už dříve Prahu 3 informovala o tom, že se změnou názvu souhlasí. Důvodem úvah o přejmenování je například bombardování Mladé Boleslavi po válce nebo podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956, které měl Koněv na svědomí. Karel Hartig je vlastenec, stavitel a první starosta obce Žižkova. Zastupitelé v anketě odpovídají na dotaz, zda by se měla Koněvova ulice přejmenovat na Hartigovu, nebo ne.

Otázka: Jste pro přejmenování Koněvovy ulice na Žižkově na Hartigovu?


Odpovědi jsou řazeny podle data a času doručení do redakce.


Ondřej Prokop (ANO)

Snahy o přejmenovávání ulic mi přijdou jako hysterické předvolební gesto. Ukrajinským uprchlíkům tím nepomůžeme a Pražanům to přinese spoustu starostí s výměnou dokladů. Vážně nejsem prorusky smýšlející, ale domnívám se, že Koněv za Putina nemůže. Koněv byl sovětský maršál a ať chceme, nebo ne, na osvobození naší země od nacistického Německa se podílel. Podle mě má Hřib a jeho parta na magistrátu v souvislosti s aktuální kauzou kolem Petra Hlubučka starostí dost a měli by se spíše starat o to, jak očistit městské firmy od mafiánských korupčních praktik. Má-li být ulice v budoucnu přejmenována, ať tento proces řádně prodiskutuje komise i výbor a o schválení rozhodne nové zastupitelstvo, které nebude hnáno ziskem předvolebních sympatií.

Jan Čižinský (Praha sobě)

Pokud se jedná o návrh městské části a ta to s lidmi probrala, není důvod to neschválit.

Viktor Mahrik (Piráti)

S ohledem na kladné stanovisko místopisné komise i požadavek městské části budu hlasovat pro přejmenování. Podobně jsme již na zastupitelstvu hlasovali o odejmutí čestného občanství Maršálu Koněvovi, který byl následně schválen. Primátor také oslovil ministra vnitra ohledně možnosti novely zákona, tak aby občané v případě přejmenování ulice, ve které bydlí, mohli ponechat stávající občanský průkaz až do konce doby jeho platnosti..

Zdeněk Zajíček (předseda zastupitelského klubu ODS)

Přestože si myslím, že většina lidí nyní řeší především složité záležitosti každodenního života souvisejícím především s růstem cen za energie, je z dlouhodobého hlediska velmi důležité vytváření pozitivních symbolů, tradic a budování národní hrdosti. Proto by se ulice, třídy a náměstí mohly a měly daleko více pojmenovávat po českých osobnostech. Domnívám se, že první žižkovský starosta Karel Hartig, významný český stavitel a vlastenec, touto osobností byl. Bude ale důležité, jak dokáží žižkovští vzpomínku na svého prvního starostu rozvíjet. Aby se nestalo, což není bohužel ojedinělé, že lidé si sice přečtou názvy ulic a náměstí, ale většinou vůbec netuší, po kom jsou pojmenovány. Ale to je i úkol náš, abychom takové osobnosti objevovali a veřejnosti připomínali.


Ze zastupitelského klubu TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu na dotaz redakce nikdo neodpověděl.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Praha 3; Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Štítky politická korida, korida, politika, zastupitelé, Koněvova, Praha 3, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Silvestr Žilka

Koho v Česku zajímá Praha ?

úterý, 12. července 2022, 20:26

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.