sobota 2. července 2022 Patricie

Stát je od toho, aby v mimořádné situaci nabídl pomocnou ruku, uvedl Fiala v projevu

, aktualizováno 22. června 2022, 20:58

Stát je tady od toho, aby v takto mimořádné krizové situaci nabídl pomocnou ruku, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v dnešním mimořádném televizním projevu. Vnímá obavy lidí, ale věří, že na druhou polovinu roku je stát připraven a že "společně vše zvládneme". Slíbil, že pokud by v zimě došlo na kritický scénář, bude vláda schopna zajistit plyn do všech domácností.

Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými a má k tomu dvě mocné zbraně: narušení trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě, řekl Petr Fiala. Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) podle něj zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu. Krátkozraká politika Babišova kabinetu doléhá na domácnosti i firmy - jak ceny energií, tak reálná hrozba, že Rusko vypne plyn a ropu, řekl premiér.

Česká vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, řekl také Fiala. Do pěti let chce země dosáhnout energetické suverenity. Prioritou bude jádro, podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla. Během přechodu k energetické suverenitě bude Česko podle Fialy čelit vysokým cenám a nejistotě dodávek z východu.

"Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny," uvedl ministerský předseda.

ČR by měla být v budoucnu schopná vyrobit si sama maximum energie a vyrobit ji za přijatelné ceny, řekl Fiala. V případě dovozu plynu a ropy by měla mít možnost se sama suverénně rozhodnout, od koho a za kolik suroviny nakoupí.

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Repro ČT 24

Štítky Fiala, projev, vláda, hospodářství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Luboš Pacik

Perunžel politici jsou hájení, musej se umlátit sami, příští volba zbývá na Okamůru, mesiášové došli před cca dvěma tisíci roky.

pátek, 24. června 2022, 06:20

Martin Vaněk

...ukrajinským oligarchům a mafii? Opravdu chceme takového nýmanda za premiéra? Neměl by spíše stát společně s dalšími vlastizrádci v této Spolupachatelské koalici před soudem?

čtvrtek, 23. června 2022, 10:40

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.