sobota 21. května 2022 Monika

Ať ukrajinské Romy řeší Fialova vláda, strážníci i sociálka, říkají zastupitelé Brna

Velký povyk vzbudil v moravské metropoli příjezd romských uprchlíků z Ukrajiny, kteří se utábořili u hlavního nádraží. Město migranty, již užívají mnohdy i maďarské občanství, sice poslalo na čas pryč do židenických kasáren. Přesto se běženci znovu vrátili k železničnímu uzlu. Jak má k situaci přistupovat město, jsme se zeptali v dalším díle pravidelné rubriky Politická Korida brněnských zastupitelů.

V centru Brna táboří desítky Romů z Ukrajiny. Nevíme co s nimi, zní od lidí i neziskovek

Křik, nepořádek a problémy. Moravskou metropoli trápí už několikátý den nával Romů z Ukrajiny. Početná skupinka zhruba osmdesáti návštěvníků se utábořila u hlavního nádraží nedaleko obchodního centra Letmo. Bezradné jsou vůči svérázným hostům...

Otázka adresovaná městským zastupitelům zněla následovně:

Jak by mělo město podle vašeho názoru reagovat na romské uprchlíky, kteří se shlukují v centru Brna ve veřejném prostoru? 

(Odpovědi jsou seřazeny podle data doručení)


Jiří Oliva (ČSSD)

Je naprosto nepřijatelné, aby se z veřejných městských prostranství stávala tábořiště. Město se v rámci svých omezených pravomocí snaží ty lidi dostat pryč, ale definitivně a koncepčně tuto záležitost může vyřešit pouze stát.


Marek Fišer (Piráti)

Ve veřejném prostoru se nejen na území Brna, ale celé republiky objevují a mají tendenci přebývat dvě skupiny romských migrantů. První skupinou jsou váleční uprchlíci, kteří obdrželi dočasnou ochranu dle platné legislativy, ovšem odmítli státem a krajem nabízené ubytování. Tím ztratili nárok na ubytování a musí si bydlení zajistit vlastní cestou.

Druhou skupinou jsou migranti, kteří byli v rámci řízení o udělení dočasné ochrany identifikováni jako občané EU (mají maďarský pas). Tito lidé mohou pobývat de facto na území jakéhokoli státu EU, ovšem pod zákonnou podmínkou, že nebudou zátěží pro místní sociální systém. Tato skupina nemá nárok na zajištění ubytování a dávky spojené s přiznanou dočasnou ochranou. V prostoru okolo nádraží se primárně objevují skupiny osob, které buď nabízenou pomoc odmítly či na ní nemají ze zákona nárok. V případě, že v daném místě dochází k narušování veřejného pořádku, měla by být situace řešena v souladu s platnou legislativou.


Robert Kerndl (ODS)

Od Putinova vpádu na Ukrajinu nabízíme pomoc uprchlíkům, kteří v našem městě hledají azyl. Současně ale platí, že bivakování desítek osob uprostřed města není možné a vymyká se i právním normám. Stejný problém řeší v Praze nebo Ostravě. Komunikujeme proto s vládou, neboť je třeba najít globální řešení.

Od počátku se však k přílivu těchto běženců sami stavíme aktivně. Zamezili jsme pobytu desítek, možná stovek lidí ve veřejném prostoru. Ten podle dostupných informací využívají především ti, jimž byl přiznán status dočasné ochrany, ale odmítli nabízené ubytování, čímž ztratili nárok na jeho další zajištění. Jsou tu i osoby, které vzhledem k svému občanství nemají právo na pomoc spojenou s přiznanou dočasnou ochranou. Policisté i sociální pracovníci magistrátu kontrolují vybraná území, s lidmi komunikují a snaží se bránit potížím. Primárně totiž Brno musí dbát o bezpečí vlastních obyvatel.


Filip Leder (KDU-ČSL)

Důležité je jednat hlavně podle zákona. Zvýšenou pozornost situaci musí věnovat městská policie, která by měla dohlížet především na bezpečnost a pořádek, zároveň musí být situace řešená i z pohledu sociální péče. Jestli se tu shlukují i děti, které jsou školou povinné, měli by to řešit sociální pracovníci.

Je to záležitost, ke které by se mělo přistupovat komplexně a ve spolupráci s více odbory, proto by měla být situace dle mého názoru koordinována především primátorkou města Brna. Kolem celé situace je i poměrně málo informací, určitě by bylo dobré tuto situaci řešit otevřeně a mnohem lépe komunikovat směrem k lidem, aby nevznikaly různé dezinformace, které by situaci ještě více vyhrotily.  


Lucie Šafránková (SPD)

Na úvod je potřeba zdůraznit, že plnou zodpovědnost za tuto vzniklou situaci má vláda Petra Fialy. A ta musí Brnu pomoci. Od začátku je přece úplně jasné, že ti migranti, co mají také maďarské občanství, nemají jako občané Evropské unie nárok ani na dočasnou ochranu ani na žádné sociální dávky v České republice.

Pokud jde o občany Ukrajiny, kteří odmítli nějaké nabízené ubytování, na další ze zákona již nemají nárok. Není možné migranty ponechat porušovat veřejný pořádek v ulicích a komplikovat tím život slušných a pracujících občanů.


Zástupce hnutí ANO ani po upomenutí redakce nedodal odpověď do termínu uzávěrky. Koalici Brna tvoří ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD (pozn. redakce).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Michal Šťastný

Štítky Brno, Politická korida, Zastupitelstvo, Romové, Ukrajina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.