středa 19. ledna 2022 Doubravka

Jurečka: Pokud by Zeman nejmenoval celou vládu, obrátíme se na Ústavní soud

Pokud by prezident Miloš Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by Ústavu ČR a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu. V České televizi to řekl předseda lidovců a kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Věří ale, že taková situace nenastane a prezident si své výhrady k jednomu členu vlády během schůzky s ním vydiskutuje. Podle spekulací se prezident kriticky dívá na uchazeče o post ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti).

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již Zemanovi poslal návrh na jmenování všech členů své vznikající vlády. Prezident se s nimi nyní postupně schází v Lánech, poslední schůzku má naplánovánu na pátek. Poté se opět bude chtít sejít s Fialou. Jmenování celého kabinetu by se podle Hradu mohlo uskutečnit v polovině prosince.

Zeman předem pohrozil vetem jednoho z kandidátů, jméno neřekl. Podle médií je dotyčným Lipavský. Jurečka věří, že prezident si své výhrady během schůzek vydiskutuje a následně návrhu vyhoví. Pokud by se tak nestalo, bylo by to podle Jurečky porušením Ústavy. Řekl, že v takovém případě by musela následovat, i když to je koalici nepříjemné, kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

Dodal, že se o tomto postupu bavili jako předsedové koaličních stran. "Nemůžeme, pokud by taková absurdní situace nastala, ale já doufám, že nenastane, říct, že pan prezident se rozhodl nerespektovat Ústavu a zákony této republiky," poznamenal. Po odmítnutí jmenovat některého člena vlády by podle Jurečky další kroky následovaly obratem.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky ČR, vláda, Zeman, Ústavní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Milan Rokos

Prostě chcete spor s prezidentem tak ho máte.

sobota, 11. prosince 2021, 11:27

Jiří Rybička

To je ten pravý,představitel strany,která za normálních poměrů by už nebyla v parlamentu,bude diktovat presidentovi demokratického státu co musí podepsat.

úterý, 7. prosince 2021, 18:28

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.