čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Špidla: Chybí efektivní spolupráce mezi vrcholnými politiky a státní správou

Základním problémem české veřejné správy je to, že neexistuje efektivní spolupráce mezi politickou úrovní a úrovní samotné státní správy, jež musí být odborná a nestranná. V diskusi na dnešní konferenci Aspen Institute Central Europe s názvem Kam kráčíš, Česko/Evropo 2021 to řekl bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Na chybějící kooperaci těchto dvou složek upozornili též někdejší předsedové vlád Slovenska Mikuláš Dzurinda a Polska Marek Belka.

"Druhý problém je, že se stále ještě nestabilizovalo vědomí, že politické vedení má mít vliv na celkovou politiku, ale že má ponechat zvláštní prostor pro výkon veřejné správě," řekl Špidla. Jako tíživé též pociťuje to, že do systému správy jednotlivých politik není dostatečně zabudován hodnotící systém, "který by byl schopen potom dlouhodobě a systematicky sledovat, zda se dociluje výsledků, které jsme chtěli dosáhnout," dodal.

Také podle Dzurindy je důležitá koexistence mezi vrcholnou politikou a státní správou. Jako příklad toho, kdy tato spolupráce nefungovala, zmínil koronavirovou pandemii, při níž se tehdejší slovenský premiér Igor Matovič zasazoval o nákup ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, přestože slovenský Statní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozornil na to, že preparát ještě neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). "Místo vzájemného porozumění, respektu k nezávislé státní instituci, rozjel premiér válku s touto institucí, šéfkou této instituce," řekl Dzurinda.

Používání vakcíny Sputnik V nepomohlo Slovensku výrazněji zvýšit podíl obyvatel, kteří jsou očkovaní proti covidu-19. Pro Sputnik V se v pětimilionové zemi rozhodlo jen zhruba 18 500 obyvatel.

Zvýšit důvěru obyvatel ve státní zprávu lze podle Dzurindy tím, že stát přijde s dobrými projekty, lákavou vizí a bude mít silné představitele, kteří budou lidi inspirovat a pobízet k tomu, aby se sami do fungování veřejné správy zapojili. "Cílem politiků a státní správy je sloužit lidem, a ne naopak. Pokud to tak bude, můžeme lidi nadchnout pro to, aby do státní správy šli," poznamenal.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pamě¨

Štítky ČR, Slovensko, Polsko, správa, společnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.