sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Piráti schválili koaliční smlouvu, mohou vstoupit do vlády

Piráti schválili koaliční smlouvu a vstup strany do vlády. Pro bylo 888 z 1082 Pirátek a Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 82,1 procenta hlasujících, oznámilo vedení Pirátů. Koaliční kabinet chtějí společně vytvořit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Piráti byli poslední, kteří z pětikoalice účast ve vládě neschválili.

Koalice Spolu a PirSTAN podepsaly vládní dohodu a program před týdnem ve Sněmovně. Smlouvu ještě před podpisem podpořila širší vedení Starostů a nezávislých, občanských demokratů, TOP 09 i lidovců. Pirátské předsednictvo pověřilo šéfa strany Ivana Bartoše, aby před hlasováním o ratifikaci dokument podepsal.

Bartoš Pirátům a Pirátkám za hlasování poděkoval. "Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci. A je to také závazek pro členy Pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách. Hájit budeme samozřejmě nejen jejich zájmy, ale zájmy všech občanů této země," uvedl. Voliči, kteří dali svůj hlas koalici PirSTAN podle Bartoše očekávají, že strana se bude v maximální možné míře snažit prosazovat svůj program. "Díky podpoře voličů a naší členské základny tak můžeme a budeme aktivně činit," podotkl.

Česko podle něj čelí kromě koronavirové krizi také krizím energetické a ekonomické, vládu tak čeká tvrdá práce. "Ke všemu jsme ale odhodláni se postavit čelem a hledat nejlepší řešení pro tuto zemi. Kromě toho máme jasný plán pro námi svěřená ministerstva a budeme dál plnit roli hlídacího psa demokracie, tedy dohlížet na dodržování domluvených mantinelů programu," dodal. Piráti by ve vznikající vládě měli obsadit tři ministerská křesla.

Hlasování všech Pirátů začalo v pátek dopoledne, skončilo dnes ve 22:00. V anketě se mohlo vyjádřit 1193 členů. Hlasování v anketě doprovázela velmi vysoká účast, zúčastnilo se jí přes 90 procent oprávněných členů a členek.

Piráti minulý týden rozhodli o tom, že hlasování bude tzv. zásadní, takže pro odsouhlasení koaliční smlouvy byla nutná podpora více než 60 procent hlasujících. Členové Pirátů mohli také hlasovat pro ukončení projednávání návrhu bez usnesení, pro tuto možnost se vyslovilo 190 hlasujících, pro odročení rozhodnutí na řádné jednání celostátního fóra bylo 77 členů a členek. Hlasující mohli být zároveň pro více možností.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Piráti

Štítky ČR, Piráti, vláda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.