sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Vojtěch neřekl, jaká opatření proti covidu chystá, čeká na názor budoucí vlády

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) dnes neřekl, o jakém zpřísnění opatření proti šíření covidu-19 se uvažuje. Návrhy ráno probrala vláda v demisi, následně o nich Vojtěch jednal se zástupci budoucí vládní koalice, kterou tvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Podle Vojtěcha by písemné stanovisko budoucí vlády měl získat nejpozději do soboty. Návrhy by pak vláda v demisi mohla schválit v úterý. Vyjádření zástupců pětikoalice zjišťuje, podle mluvčího TOP 09 Vladana Vaňka se o tom dnes odpoledne AntiCovid tým poradí.

Vojtěch uvedl, že se s AntiCovid týmem shodl na tom, že je potřeba podávat seniorům posilující dávku očkování, předepisovat protilátkové léky, které mohou zabránit těžkému průběhu nemoci, a co nejvíce kontrolovat dodržování nynějších opatření. Zejména provozovatelé restaurací, ale i jiných zařízení by měli podle něj kontrolovat, zda lidé mají respirátor a doklad o očkování, prodělání nemoci či negativním testu.

Zpřísnění stávajících opatření by mohlo platit od 29. listopadu. Mluví se například o tom, že by lidé bez očkování nemohli do restaurací či na kulturní a sportovní akce. Variantou je i to, že by se mohli prokázat pouze PCR testem, ne antigenním jako nyní. Vojtěch ale dnes nechtěl tyto návrhy komentovat, čeká na písemné stanovisko AntiCovid týmu. "Máme přislíbeno, že ho dostaneme nejpozději do zítřka (soboty)," řekl.

Podle Vojtěcha má vláda omezené možnosti. Připomněl dřívější rozhodnutí soudů, které v minulosti zrušily mnohá plošná vládní opatření, často kvůli nedostatečnému odůvodnění. Opatření zrušená soudem omezovala například provoz ubytovacích a stravovacích služeb, lázeňské péče, týkala se i testování v malých firmách či uzavření obchodů a škol.

"Pokud nyní vláda znovu zavádí přísná opatření, musí si na jejich odůvodnění a jejich zákonném základě dát opravdu záležet, jinak je soudy mohou zase začít jedno po druhém rušit, a to rozhodně neposílí důvěru veřejnosti v promyšlenost kroků vlády," uvedl Lukáš Kraus, právník Frank Bold, který se podílel na přípravě pandemického zákona.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky ČR, vláda, koronavirus, Spolu, PirSTAN

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Malý

Vojtěch se bojí.Je to uzdi sr....c.

pátek, 12. listopadu 2021, 20:42

Karel Malý

Vojtěch hlavně vždy lže. Divím se jeho přítelkyni, že s ním je. Jednou se na ní vykašle. Je to velký lhář.

pátek, 12. listopadu 2021, 20:19

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.