neděle 28. listopadu 2021 René

Komunisté budou volit předsedu, KSČM převezme po volebním debaklu

Komunisté budou dnes na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volit nového předsedu a hledat cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Jako řadový delegát se jednání zúčastní Vojtěch Filip, který po 15 letech rezignoval na post předsedy ihned po vyhlášení výsledků letošních sněmovních voleb. Už před tím oznámil, že znovu obhajovat funkci nehodlá. Vyzvat chce spolustraníky, aby se nehádali a táhli za jeden provaz.

V hlasování 8. a 9. října komunisté získali 3,6 procenta hlasů, což je zhruba polovina zisku z roku 2017. Ztratili tak dosavadních 15 poslaneckých mandátů. Svého zástupce nemá KSČM ani v Senátu, v europarlamentu je reprezentuje pouze Konečná. Ta po vyhlášení výsledků uvedla, že chce oslovit s nabídkou spolupráce celou levicovou scénu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto KSČM

Štítky ČR, KSČM, sjezd

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.