neděle 28. listopadu 2021 René

Zástupci Parlamentu proberou předání prezidentských pravomocí

Představitelé Senátu se dnes odpoledne sejdou se zástupci stran a hnutí, které uspěly v nedávných volbách do Sněmovny. Mají projednat další postup při předání prezidentských pravomocí během nemoci Miloše Zemana. Podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl prezident před více než týdnem převezen, nyní není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala, které si Senát vyžádal, je dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu "hodnocena jako krajně nejistá". Navíc je málo pravděpodobné, že by se v následujících týdnech Zemanova schopnost nyní zastávat úřad hlavy státu změnila, uvedl v pondělí s odkazem na Zavorala předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Schůzce bude předcházet jednání senátní ústavní komise, která má dopoledne probrat možnosti převodu prezidentských pravomocí na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. K tomu je třeba souhlasu obou parlamentních komor. Dolní komora o nich bude moci rozhodovat až na svém ustavujícím zasedání, které začne 8. listopadu. Nejbližší schůze Senátu začne 26. října.

Prezident má v povolební době za úkol podle ústavy mimo jiné přijmout demisi dosavadní vlády a následně pověřit někoho sestavením vlády nové. Na podpis hlavy státu budou čekat i zákony, které by po předchozím souhlasu nynější Sněmovny schválil příští týden i Senát.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, senát, sněmovna, Zeman, zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.