středa 22. září 2021 Darina

Strany mají do úterního odpoledne čas přihlásit se ke sněmovním volbám

Politické strany, hnutí a jejich koalice mají poslední zhruba dva dny na to, aby se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Lhůta pro předložení kandidátních listin skončí v úterý v 16:00. Podle seznamu Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí má volební účty nahlášeno 29 volebních uskupení, což je srovnatelné s předchozími volbami do Sněmovny před čtyřmi lety. Tehdy o místa poslanců usilovalo 31 stran a hnutí, uspělo devět z nich.

Kandidátky předložila už i uskupení, která v seznamu povinných volebních účtů zatím nefigurují. Jsou jimi Volný blok a nedávno založená anarchistická strana Nevolte Urza.cz, které figurují například v přehledu uskupení přihlášených k volbám v Praze. Do konce minulého týdne jich bylo v hlavním městě celkem 11.

Místa ve Sněmovně by podle volebních modelů měly obhájit vládní ANO, Piráti v koalici se Starosty, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a SPD. Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory se pohybují KSČM, ČSSD a nedávno založené hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty. Z ostatních uskupení mají podle průzkumů šanci na výraznější volební výsledek Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky.

K nováčkům patří hnutí Otevřeme Česko - chcípl PES, které bojuje mimo jiné proti koronavirovým opatřením, nebo levicové hnutí Budoucnost, které založili bývalí členové Zelených a ČSSD. V soupisu figurují rovněž hnutí Švýcarská demokracie a Senioři 21, jejichž program se odráží už v jejich názvu, nebo Občanské hnutí, které bylo zaregistrováno teprve koncem loňského roku a využilo název dřívějšího uskupení z 90. let podobně jako Občanská demokratická aliance, která se ovšem přeměnila na Alianci pro budoucnost.

Volební účet nahlásili také volební matadoři z Rozumných, kteří podporují Alianci pro budoucnost, dále ze Zelených, Demokratické strany zelených, Moravanů nebo strany Volte Pravý blok. Volební účet má také strana strana Levice, která byla sice založená v roce 1993, ale v minulých volbách příliš k vidění nebyla, dále severomoravské politické hnutí Jednotní či Moravské zemské hnutí. Volební účty mají Národní demokracie, která podporuje Alianci národních sil, Jednotní podporující Volný blok nebo uskupení DOST.

Pro menší a regionální strany představují sněmovní volby obvykle hlavně příležitost zviditelnit se během předvolební kampaně v rámci zákonem vymezeného prostoru vysílání České televize a Českého rozhlasu.

Kandidátní listiny je třeba předložit krajským úřadům a pražskému magistrátu. Ty pak zkontrolují, zda strany a hnutí splnily všechny náležitosti požadované volebním zákonem. Bezchybné kandidátky zaregistrují 20. srpna. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, volby, sněmovna, strany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.