středa 28. července 2021 Viktor

Vojtěch nepředpokládá do voleb změnu pandemického zákona

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout změnu pandemického zákona. Podle něj bude muset pro současná protiepidemická opatření stačit stávající legislativa, při zhoršení epidemie pak krizový zákon. Po včerejší tiskové konferenci na ministerstvu financí to řekl novinářům. Soudy v minulosti zrušily několik mimořádných opatření, která ministerstvo podle pandemického zákona vydalo.

"Není to tak, že by pandemický zákon nemohl být vůbec využít. I proto chci, abychom zachovali takzvaný pandemický stav, protože ten nám umožňuje aspoň částečně pandemický zákon využít na plošná opatření typu omezení počtu lidí na hromadných akcích," řekl ministr.

Přijímat plošná preventivní opatření podle něj kvůli dřívějším rozhodnutím soudu nejde ani podle zákona o ochraně veřejného zdraví. "Soudy říkají, že tento zákon je možné použít, pokud se v nějaké konkrétní lokalitě, například v restauraci, škole a podobně, vyskytne covid," uvedl ministr. Až potom může hygienická stanice podle něj postupovat stejně, jako kdyby se tam šířila třeba salmonela nebo jiná infekční nemoc, tedy zařízení uzavřít.

"Byť ten pandemický zákon není určitě dokonalý, je dobře ho mít aspoň pro režimová opatření, která jsou teď nastavena. Kdybychom neměli ani tento zákon, který by se vypnul zrušením stavu pandemické pohotovosti, tak pak bychom neměli už prakticky žádné nástroje pro preventivní režimová opatření celoplošného charakteru," dodal.

Část opozice se minulý týden snažila navrhnout na program jednání Sněmovny zrušení pandemického stavu. "Budu razantně proti, protože si myslím, že v tuto chvíli si to nemůžeme dovolit. Máme před sebou léto, hrozbu importu mutací koronaviru," řekl Vojtěch. Podle něj by měl skončit pandemický stavn na konci září.

Změna pandemického zákona podle ministra nemá podporu opozice, protože by znamenala posílení pravomocí ministerstva zdravotnictví.

Vojtěch při svém druhém nástupu do funkce letos v květnu mluvil o tom, že mu jako právníkovi vadí to, že soudy ruší protiepidemická opatření, která připravilo ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší správní soud resortu opakovaně vytýká nedostatečné odůvodnění jednotlivých opatření vydávaných podle pandemického zákona.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto facebook.com/Adam Vojtěch

Štítky ČR, koronavirus, zákon, sněmovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.