neděle 20. června 2021 Květa

Babiš s Cichanouskou hovořil o politické situaci, pomoci i zadrženém novináři

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes odpoledne v Hrzánském paláci setkal s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Hovořili o politické situaci v Bělorusku, možné pomoci demokratické opozici či o osudu zadrženého novináře Ramana Prataseviče, uvedl na twitteru úřad vlády.

Bezpečnostní složky zadržely zhruba před dvěma týdny opozičního novináře Prataseviče a jeho partnerku v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Lídři zemí Evropské unie se v reakci shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku a zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Řada zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území nebo pro ně uzavřely svůj vzdušný prostor pro přelety.

Cichanouskou dnes dopoledne na zámku v Lánech přijal také prezident Miloš Zeman. Vyjádřil jí osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. Cichanouskou nyní čeká také schůzka s předsedy Pirátů Ivanem Bartošem a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vítem Rakušanem. Večer se pak na pražské Kampě uskuteční za její účasti koncert pro běloruské občany pronásledované režimem Alexandra Lukašenka.

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, sešla se mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Setkala se také s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, se kterou mluvila o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. Dnes se v Knihovně Václava Havla sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací.

Návštěvu Cichanouské doprovázejí zpřísněná bezpečnostní opatření. I když na ni neměla automatický nárok, policie jí přidělila ochranku.

Ve středu Cichanouská přednese projev v Senátu, setká se s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává mnoho států ani Evropská unie.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky ČR, Bělorusko, Babiš, diplomacie, opozice, Cichanouská

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.