neděle 20. června 2021 Květa

Poslanec Feri oznámil, že rezignuje na funkci poslance. Čelí obviněním žen z nevhodného sexuálního chování

Poslanec Dominik Feri oznámil, že rezignuje na funkci poslance. Ve volbách kandidovat nebude. Uvedl to na Instagramu a informaci jako první zveřejnil Deník N, který upozornil na kauzu kolem mladého poslance. „Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou,“ napsal.

Poslanec TOP 09 a čtyřka pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pro říjnové sněmovní volby Dominik Feri čelí obviněním několika žen z nevhodného sexuálního chování během let 2015 až 2020. Politik v reakci odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za "nevhodné" či "nepatřičné" chování v některých situacích. Informoval o tom dnes Deník N. Svědectví o nevhodném chování podle něj poskytla řada žen, získal je společně s redakcí Alarmu. Některé ženy tvrdí, že s nimi Feri měl sex, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie či je veřejně dehonestoval. Informacemi médií se zabývá policie, další postup určí v následujících dnech.

Článek zmiňuje, že poslanec se v roce 2017 přihlásil ke kampani proti násilí na ženách MeToo, přesto se ne vždy choval vhodně. Alarm a Deník N píšou, že ve snaze ověřit informace ze sociálních sítích hovořily s několika ženami, které podle svých slov z Feriho strany čelily nevyžádanému sexuálně motivovanému chování, obtěžování nebo nátlaku.

"Tyto svědkyně se navzájem neznají a nikdy si o svých zkušenostech vzájemně neřekly. Nemají vazby na žádnou politickou stranu. Promluvily dobrovolně a každou z nich oba redaktoři vyslechli společně a osobně. Jde o reálné osoby, které se redakcím samy ozvaly nebo je naopak redaktoři kontaktovali. Rozhodly se promluvit i v reakci na rozvířenou debatu nejen na sociálních sítích. Události, které popisují, se měly stát mezi lety 2015 a 2020," uvedl Deník N s tím, že s ohledem na ochranu zdrojů přesnější data u jednotlivých svědectví neuvedl.

Policie na twitteru uvedla, že se věcí začala z úřední povinnosti zabývat. "V následujících dnech bude rozhodnuto o tom, která součást policie šetření provede a jaký bude případný další postup," doplnili policisté.

Feri v prohlášení zaslaném uvedl, že před dvěma lety čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. "Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit. Nicméně lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám," uvedl.

Dodal, že jako politik musí počítat s osobními útoky a bohužel také s vedením kampaně, které není vždy fér. "Nicméně já osobně jsem kampaň vedl vždy fér a nehodlám na tom nic měnit," uvedl s tím, že má pocit osobního selhání v některých situacích, kdy se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. "Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak," uvedl.

"Ušel jsem kus cesty a snažil se své nedostatky překonat. Věřím, že jsem se vydal správným směrem. To ukáže mé další působení a čas," doplnil Feri.

Politologové: Nařčení ze sexuálního nátlaku může ohrozit Feriho kandidaturu

Svědectví několika žen, že se vůči nim poslanec TOP 09 a čtyřka pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pro sněmovní volby Dominik Feri v minulosti dopustil nevhodného sexuálního chování a nátlaku, podle politologů může tohoto politika výrazně poškodit. Nevylučují to, že takové informace, kterými se začala zabývat policie, mohou vést až k jeho odstoupení z kandidátky. Feri se dosud těšil oblibě hlavně u mladé generace, která je na podobné informace podle analytiků citlivější, byl také tváří kampaně Spolu pro mladé voliče.

"Ta nařčení, prohlášení, svědectví jsou velmi vážná a pokud je Dominik Feri nevyvrátí, tak jsem přesvědčen, že to může znamenat opravdu jeho velký problém, v podstatě konec v politice a odstoupení z kandidátky. Tohle je obecně věc, která se nedá spojit s veřejným výkonem veřejného činitele. Obzvlášť je zdrcující pro představitele liberálních městských středových voličů, zvlášť v momentě, když chce cílit na mladé voliče, to je v podstatě neslučitelné," řekl politolog Jan Kubáček.

Feri může být pod tlakem, aby vyvodil politickou odpovědnost například odstoupením z kandidátky, soudí Petr Just z Metropolitní univerzity Praha. V takovém případě by ale byla podle něj otázka, jak by na absenci Feriho reagovali mladší voliči, které oslovuje. Nedomnívá se, že by kauza způsobila výraznější odklon voličů od koalice Spolu. Téma sexuálního obtěžování podle něj v Česku není "zabiják politických preferencí," jako je tomu v USA. Záležet ale bude na dalším vývoji, zda bude případ dál gradovat, nebo se ho naopak podaří pomocí krizové komunikace rychle vyřešit. "V takovém případě by se na kauzu mohlo za pět měsíců zbývajících do voleb pozapomenout," míní Just.

Feri je podle politického analytika České televize Kamila Švece výrazný politik, oblíbený hlavně u mladých, a tato kauza ho může výrazně poškodit. I když se kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo v Česku příliš neuchytila, mladší generace je na tento typ prohřešků citlivější, zvláště několik měsíců před volbami, řekl Švec.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook Dominika Feriho

Štítky Dominik Feri, TOP 09, poslanec, kauza

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Maruška Josef

Pokud se toto svinstvo od Feriho prokáže, zavřít až zbělí....

středa, 26. května 2021, 09:36

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.