neděle 20. června 2021 Květa

Policejní prezident Švejdar odmítá komentovat obsah schůzky s Hamáčkem

Policejní prezident Jan Švejdar odmítá komentovat obsah jednání s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) kvůli trvajícímu trestnímu řízení i činnosti tajných služeb. Uvedl to dnes na twitteru. Hamáček podle webu Seznam Zprávy na jednání hovořil o úmyslu "vyměnit mezinárodní skandál" kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V, což Hamáček odmítá. Švejdar napsal, že není ochoten dál komentovat informace, které se dozvěděl. Jeho výpověď bude součástí spisu.

Hamáček podle webu mluvil o plánu na schůzce v polovině dubna, které se zúčastnili velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun a Švejdar. Na závěr dorazil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Hamáček záležitost vysvětloval poslancům na úterním uzavřeném jednání, které by dnes mělo pokračovat.

Švejdar uvedl, že záležitost je natolik závažná, že ji odmítá hodnotit skrze pocity. "Faktem je, že na jednání jsem byl, jakkoliv komentovat jeho obsah ale nebudu. Pohybujeme se v rovině činnosti zpravodajských služeb a také v rovině probíhajícího trestního řízení," uvedl. Ačkoliv se dosud vyjadřoval jen na jednáních v utajovaném režimu, čelí trestnímu oznámení kvůli vyzrazení utajované skutečnosti, dodal Švejdar.

Mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová na twitteru uvedla, že trestní oznámení na Švejdara nesouvisí s Hamáčkovou cestou ani jednáním, které popsaly Seznam Zprávy. "Souvisí s únikem informací, ke kterému mělo podle oznamovatele dojít po jednání jednoho z výborů Poslanecké sněmovny, kterého se pan prezident účastnil," uvedla.

Informace, které se v souvislosti s událostmi dozvěděl, tak nechce Švejdar dál komentovat. "Tím méně jejich politické souvislosti. Je jisté, že moje vyjádření bude součástí spisu," konstatoval. Švejdar spolu s šéfy tajných služeb a Zemanem byl přizván na úterní jednání Sněmovny za zavřenými dveřmi, žádný z nich se však podle poslanců ke slovu nedostal.

Šimandl webu Seznam Zprávy řekl, že se účastnil několika jednání s Hamáčkem, což považoval vzhledem k aktuálním událostem za přirozené. "Ale o čem jsme spolu konkrétně jednali, rozhodně komentovat nebudu. V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky," uvedl. Zeman řekl, že nenabyl dojmu, že by chtěl vicepremiér kauzu Vrbětice ukončit. Hamáčka podpořil i Pivoňka. "Já stojím za ministrem Hamáčkem,“ řekl Deníku N.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Policie ČR

Štítky ČR, Rusko, sněmovna, vláda, kriminalita, policie, Hamáček, Vrbětice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.