pátek 7. května 2021 Stanislav

Lhůta pro umožnění návratu českých diplomatů do Ruska vypršela

Ve 12:00 vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana se zatím oficiálně nevyjádřila. České ministerstvo zahraničí zatím k záležitosti prohlášení nevydá, sdělilo tiskové oddělení úřadu. Původně uvedlo, že ho brzy zveřejní.

Pokud Rusko nevyhovělo českému požadavku, měl by ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) rozhodnout o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě. Česká reakce na kauzu Vrbětice je podle něj adekvátní. Vláda, která dnes zasedá od 14:00, podle něj činí normální diplomatické kroky.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS ve středu prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Ruské ministerstvo zahraničí si na dnešních 15:00 SELČ předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Kulhánek, který byl do čela české diplomacie jmenován ve středu, zopakoval, že fungování české ambasády v Rusku je paralyzováno. Na středečním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským vyjádřil kromě požadavku také protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků. Počty dnes sdělilo ministerstvo zahraničí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky ČR, Rusko, diplomacie, vláda, kriminalita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.