čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Podle Pirátů a STAN není vyslovení nedůvěry vládě nejlepším řešením

Vyslovení nedůvěry vládě není podle Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) nejlepší řešení, fakticky by totiž předalo moc prezidentu Miloši Zemanovi. Novinářům to dnes sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval na výzvu koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), aby vláda požádala o důvěru, kterou doprovází i plán na vyvolání hlasování o nedůvěře. Piráti by preferovali rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, řekl Bartoš. Spolu se STAN se budou o postupu rozhodovat na jednáních poslaneckých klubů.

Koalice Spolu vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry poté, co KSČM vypověděla smlouvu o toleranci s hnutím ANO. Pokud tak Babiš do týdne neučiní, začne koalice sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Babiš výzvu odmítl, kabinet nemá podle něj k žádosti důvod.

Podle Pirátů není vyslovení nedůvěry vládě nejlepším řešením. "Neboť by to znamenalo faktické předání moci do rukou prezidenta Zemana, který již deklaroval, že nechá dovládnout vládu i bez důvěry," napsal Bartoš. Zeman o víkendu Blesku řekl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi.

Bartoš uvedl, že moc by se měla raději vrátit do rukou lidí, kteří by rozhodli ve volbách po případném rozpuštění Sněmovny. "Požádal jsem předsedu ODS (Petra) Fialu o setkání, abychom projednali možnosti postupu. Finálně ale vše musí stvrdit poslanecký klub, o věci se budeme bavit na jeho úterním zasedání," uvedl.

Zmínil to i Vít Rakušan, jehož STAN tvoří s Piráty volební koalici. "Dohodli jsme se, že se rozhodneme až po poradě poslaneckých klubů. Za nás stále platí, že vyslovovat vládě nedůvěru není nejlepší nápad - prezident buď nechá dovládnout Babiše bez důvěry, nebo vytáhne z klobouku nějakou svoji vládu," řekl předseda STAN. Po rozpuštění Sněmovny by rozhodli voliči, prostor by neměl Zeman a jeho nápady, doplnil. "O to budeme usilovat, jakmile bude schválen volební zákon," řekl.

Poté, co KSČM vypověděla dohodu o toleranci s ANO, její předseda Vojtěch Filip řekl, že pokud by opoziční strany vyvolaly hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, klub KSČM by hlasoval pro. Dnes řekl, že nevidí důvod, aby Babiš nyní žádal o důvěru. "Výměna neschopného ministra není takovým důvodem," řekl v narážce na odvolání šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD), ke kterému měli komunisté dlouhodobě výhrady. "Pokud chce pravice vyslovit vládě nedůvěru má jiné ústavní prostředky," řekl Filip.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Piráti

Štítky ČR, sněmovna, vláda, strany, koalice, Spolu, reakce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.