středa 27. ledna 2021 Ingrid

PRŮZKUM: Volby by s náskokem vyhrálo ANO, ODS si pohoršila

Sněmovní volby by v listopadu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, stejně jako v říjnu by ho volilo 28,5 procent lidí. S odstupem druzí by skončili Piráti, kteří momentálně mají podporu 14 procent voličů. Oproti předchozímu průzkumu si pohoršila ODS, která by spolu s posilujícím hnutím Starostové a nezávislí (STAN) skončila třetí. Obě uskupení by podle modelu nyní získala shodně 10,5 procenta hlasů.

ODS by příští rok měla ve sněmovních volbách kandidovat s lidovci a TOP 09, Piráti se zase domluvili na koalici se STAN.

SPD přisoudil aktuální volební model 8,5 procenta voličů, sociální demokracii by v listopadu volilo sedm procent respondentů a komunisty šest. KDU-ČSL a TOP 09 se pohybují těsně kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Trikolóra by získala podporu 2,5 procenta a Zelení 1,5 procenta.

Na poklesu preferencí ODS se mohlo podepsat hlasování s hnutím ANO o superhrubé mzdě, uvedli autoři volebního modelu. "ANO je nadále na první pozici, ovšem je na stejné úrovni jako v září a říjnu, kdy mírně ztratilo. Mírný pokles může mít spojitost s druhou vlnou pandemie covid-19," dodali. Ještě v srpnu si nejsilnější vládní hnutí premiéra Andreje Babiše drželo stabilní pozici kolem 30 procent, na podzim se pohybuje pod touto hranicí.

Preference STAN dál posilují, ve srovnání s předchozím modelem si hnutí polepšilo o tři procenta. Podíl přesvědčených voličů strany ale podle Medianu zůstává nízký. STAN by příští rok mělo ve sněmovních volbách kandidovat v koalici s Piráty.

Každá ze stran další chystané volební koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mírně oslabila. Jestli jde o trvalý trend, bude jasné v dalším modelu, v němž už bude tento středopravý trojblok uveden jako jeden celek, poznamenali analytici Medianu.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v listopadu zúčastnilo 62,5 procenta respondentů, tedy o něco víc, než přišlo k posledním volbám do Sněmovny v roce 2017. Před třemi lety dosáhla volební účast zhruba 61 procent.

Výzkum se uskutečnil v listopadu na vzorku 1003 respondentů starších 18 let.

Hodnocení článku je 58 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Tibitanzl

Štítky ČR, volby, sněmovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miroslav Plát

Piráti posilují na úkor ANO. Stejně tak i STAN. Rozumný volič, který věřil, že největší korupčník / Babiš / zatočí s korupcí nepotřebuje chodit k psychiatrovi. Stačí, když vezme rozum do hrsti a začne volit slušnost

sobota, 5. prosince 2020, 20:07

Henry Hook

Miroslav Plát ty si zajdi za Psychiatrem máš to v té tvé makovici pomotané.

sobota, 5. prosince 2020, 12:00

Klára Černá

A co Piráti. Ti papírově posilují a posilují, jen by mne zajímalo na úkor, kterých partají? Pochybuji, že jde o komunisty nebo voliče ČSSD? Je to "voĺaké čudné".

sobota, 5. prosince 2020, 11:17

Vlastislav Hrabica

ODS nemůže nikdy prohrát, má magora Novotného!

sobota, 5. prosince 2020, 06:38

Miroslav Plát

Moravec se aspoň zasloužil o vznik republiky jako legionář, chtěl bojovat proti Hitlerovi, ale po tom, co Beneš zbaběle zdrhnul do Anglie a české marnosti otočil. Babiš kolaboroval vždy s tím kdo měl moc, těžil z Unie a tady v ČR ji pomlouval. Je to bohapustý farizej. Sympatický může být jen křivákům a lidem bez charakteru a morálky

pátek, 4. prosince 2020, 19:50

Rudolf Klimeš

Koukám, že je mezi námi i pár blbců

pátek, 4. prosince 2020, 15:53

Miroslav Plát

filípku, žádný konec, naopak. Už nikdy komunistického posluhovače a udavače StB. Babiš je největší špína a hanba tohoto národa. To i ten Moravec byl už lepší

pátek, 4. prosince 2020, 13:40

Filipek Dve

Jen né modré straky a piráty toby byl konec naší vlasti

pátek, 4. prosince 2020, 13:32

Pietro Simeone

Tady si někdo vymýšlí, bud "drbna", nebo pan profesor Fiala.Drbna píše že ODS hlasovala z ANO,proto nižší preference, Fiala že naopak ANO hlasovalo z ODS. At to rozhodnou v Bruselu, to má větší váhu.

pátek, 4. prosince 2020, 10:54

Miroslav Plát

zoufalý Andrej přemýšlí, jak přestoupit k Pirátům

čtvrtek, 3. prosince 2020, 21:52

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.