sobota 5. prosince 2020 Jitka

Politici na Národní třídě hovořili o svobodě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na Národní třídě při uctění památky výročí událostí 17. listopadu vyzdvihl význam svobody. Podle podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je v Česku třeba dokončit transformaci společnosti, která začala před 31 lety, směrem k demokraciím západního typu. Předseda Starostů Vít Rakušan zdůraznil, že o svobody bychom se neměli nechat připravovat.

Šéfové tří opozičních stran vyzdvihli dnes při vzpomínce na 17. listopad zejména demokracii. Na Národní třídu přišli společně za KDU-ČSL Marian Jurečka, za ODS Petr Fiala a za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jejichž strany se dohodly na předvolební koalici. Podle zpravodaje na místě lidí, kteří na Národní třídu přicházejí zapálit svíčku, postupně přibývá. Přicházejí ale většinou jednotlivě a v poklidu odcházejí.

Pro Fialu je 17. listopad jeden z nejdůležitějších svátků. "Stačí říci slova svoboda, demokracie - to všechno je spojeno se 17. listopadem," řekl. Podle něj je to svátek naděje. "Tu naději je dobré si připomínat i dnes, protože samozřejmě to slavíme v trošku smutných okolnostech," podotkl s odkazem na pandemii koronaviru. Svoboda je podle něj nesmírně křehká, lidé by měli být stále citliví na to, kde svobodu ztrácí, podotkl.

Česko by si podle Fialy zasloužilo lepší politiku i vládu. "Naděje je i v tom, že za rok se toho můžeme všichni dočkat," dodal předseda ODS s poukazem na sněmovní volby. Na twitteru vyzval k tomu, aby lidé večer zapálili za okny "svíčku za svobodu" vzhledem k tomu, že hromadné akce jsou letos vyloučeny.

Svoboda se podle Jurečky za 31 let do společnosti vžila. "Ale nemůžeme říci, že svoboda a demokracie a její základní principy nejsou ohroženy. Vždy z nějakých důvodů to ohrožení tady je, ať už větší, nebo menší," řekl novinářům Jurečka.

"Je na nás, abychom usilovali o to, aby ta demokracie byla kvalitní," doplnila Pekarová Adamová. Podle ní se za poslední dobu kvalita demokracie v Česku snižovala, což lze změnit už v příštím volebním roce. Důležitá je podle předsedkyně TOP 09 kromě svobody také zodpovědnost, a to nejen za sebe a svou rodinu, ale také za celek.

Hodnocení článku je 24 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook.com/PetrFiala

Štítky historie, 1939, 1989

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.